Traktory Same

K jedněm z předních výrobců traktorů patří skupina Same Group. V letech 1997, 1998 a 1999 se dělila počtem v Evropě prodaných traktorů o 3. až 4. místo s firmou John Deere. Členy této skupiny výrobců traktorů jsou firmy Same, Deutz Fahr, Lamborghini, Hürliman a Adim Diesel. Vedoucí značkou skupiny je právě italská firma Same se sídlem v Trevigliu. Zde se vyrábějí traktory, spalovací motory a kabiny.

Firma Same v současné době vyrábí širokou škálu traktorů s výkonem motoru od 50 do 260 koňských sil (37 až 195 kW). Jednotlivé výkonové řady jsou označeny jako Argon (50 až 70 k), Dorado (55 až 85 K), Explorer (70 až 90 k), Silver (80 až 130 k), Rubin (120 až 200 k) a Diamond (230 až 260 k). Přehledné zařazení kategorií je patrné z (obr. 1).
V tomto drobnohledu se budeme nejvíce věnovat traktorům řady Rubin s výkonem v rozmezí od 120 do 200 k (90 až 143 kW), která konkuruje ostatním značkám v oblasti v Evropě nejprodávanějších traktorů. Firma Same proto této řadě traktorů věnuje mimořádnou pozornost.
Mezi základní prvky konstrukce těchto traktorů, oceněné různými medailemi na výstavách Sima či Eima, patří především sekvenční systém převodů (SDS), samočisticí systém chladiče, osvědčené motory Same s elektronickou regulací vstřikování, automatická převodovka pro řazení pod zatížením (Automatic Power Shift), integrovaný systém předního tříbodového závěsu a předního vývodového hřídele, automatické vyrovnávání zavěšení přední nápravy traktoru a pneumatické vyrovnávání kabiny traktoru s panoramatickým výhledem.
Sekvenční převodový systém SDS
Traktory Same Rubin mohou být vybaveny sekvenčním převodovým systémem SDS. Tento systém umožňuje přímé ovládání otáček motoru, zařazení převodového stupně v převodovce, tříbodového závěsu traktoru, otáček vývodového hřídele atd. Vše je přitom možné naprogramovat a znovu vyvolat pouhým stlačením jednoho tlačítka na ovládací páce (obr. 2).
SDS je elektronická ovládací jednotka, která se stává virtuálním pomocníkem řidiče traktoru. V praxi je možné naprogramovat až 25 rozdílných operací, z nichž až osm může zároveň probíhat v jakémkoliv časovém okamžiku. Lze naprogramovat všechny opakující se úkony a vyvolat je kdykoliv z paměti počítače pouhým stlačením tlačítka na ovládací páce. Obsluha má ale traktor stále plně pod kontrolou. Použití programu SDS tak dovoluje vyvolat jakoukoliv opakující se operaci stiskem jediného tlačítka. Monitor počítače přitom ukazuje všechny naprogramované kroky v tom pořadí, jak se mají vykonat. Příklad postupného programování při otáčení orební soupravy na souvrati pozemku je na (obr. 3).
Samočisticí systém vodního chladiče
Tento systém, jehož funkce je patrná z (obr. 4), zajišťuje, že během práce traktoru nevznikají žádné zastávky traktoru v důsledku přehřívání motoru kvůli zanesenému chladiči. Řidič traktoru proto zbytečně nemusí opouštět kabinu traktoru, oddělávat kryty a složitě čistit chladič. Požadavek na údržbu chladiče tak prakticky neexistuje. Navíc, jestliže je to nezbytně nutné, chladič lze přesto jednoduše vyfoukat stlačeným vzduchem.
Systém uložení kabiny Rubin Galileo
Asi nejzajímavější novinkou je u traktorů Rubin kabina systému Galileo, která má automatické vyrovnávání v příčném i podélném směru. Tato kabina je na přání zákazníka dodávána s traktory Rubin o výkonu 160, 180 a 200 k. Použití systému vyrovnávání kabiny Galileo dostává komfort ovládání traktoru na novou, ještě vyšší hladinu.
Čtyři přímočaré hydromotory vybavené senzory polohy udržují kabinu stále ve vodorovné poloze za všech pracovních podmínek i při práci na svazích až do 25 %, což představuje její příčné nastavení až o 500 mm (obr. 5) a podélné dokonce o 700 mm. Elektronická čidla zjišťují všechny změny povrchu pozemku, ale nereagují na normální řídící pohyby traktoru. Je to inteligentní řešení které eliminuje nechtěné rázy a kymácení.
Maximální komfort obsluhy ale znamená také minimální údržbu za účelem snižování ztrátových časů a tím také ceny za údržbu stroje. A konstrukce nové kabiny je pokroková i z tohoto hlediska. Systémová čidla jsou umístěna uvnitř přímočarých hydromotorů, kde jsou chráněna před všemi nepříznivými vlivy (obr. 6). Jestliže je třeba se napojit na elektrické vodiče, elektronickou řídící jednotku nebo hydraulický systém traktoru, lze kabinu zvednout nebo spustit použitím ovládacího tlačítka. Pak lze jednoduše a maximálně bezpečně pracovat.
Jestliže chce obsluha aktivovat systém automatického vyrovnávání kabiny, pouze zmáčkne tlačítko zapínání a vypínání automatického ovládacího systému. Nebo lze případně ovládat celý systém ručně pomocí přepínače. Pro dosažení maximální bezpečnosti jsou tyto dva systémy vzájemně podřízené a ruční ovládání je možné pouze do rychlosti pohybu traktoru 3,6 km.h-1. Automatický systém pracuje z tohoto důvodu také pouze při určité rychlosti a do určitého sklonu svahu. Jestliže jsou tyto limity překročeny, systém varuje obsluhu zvukovým signálem a kabina se automaticky vrací do výchozí polohy. Jestliže se po čase stroj opět dostane do původních podmínek, systém začne automaticky opět pracovat.
Mozek systému vyrovnání kabiny Galileo je elektronický a sestává z centrální elektronické ovládací jednotky, která reaguje na signály z čidel. Tyto signály jsou snímány nepřetržitě a na jejich základě jsou ovládány dvojčinné přímočaré hydromotory, které velmi rychle nastavují polohu kabiny. Signály jsou předávány pomocí systéme CAN-BUS, který je speciálně navržen pro zjednodušení vztahů mezi řídícími, ovládacími, a kontrolními jednotkami.
Systém Galileo tak úplně eliminuje všechny nadbytečné náklony kabiny traktoru a řidič tak stále pracuje v optimálních ergonomických podmínkách a výhledu nezbytných pro řízení traktoru a ovládání nářadí. Vždy lze dosáhnout ideální pozice řidiče a zmenšené kmitání kabiny také snižuje jeho únavu z práce. Po skončení celodenní práce se proto řidič necítí tolik unaven. Tím se zvyšuje i celková produktivita práce.
Komfort je skutečným konceptem traktorů Same, který zasahuje všechny prvky pracovního prostředí. Například oddělení kabiny od traktoru podstatně snižuje také hladinu hluku v kabině a její zahřívání od motoru. Z tohoto důvodu je i systém klimatizace kabiny výkonnější a méně energeticky náročný.
Je patrné, že firma Same přináší do konstrukce traktorů velmi pokrokové prvky. Bližší technické údaje traktorů Same Rubin jsou v Tab. 1.
František Kumhála

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *