Traktory v rytmu country

Areál westernového městečka Šiklův mlýn nedaleko Zvole nad Pernštejnem zažil za dobu své více než desetileté existence jistě nejedno rodeo a v jeho amfiteátru se představilo mnoho koní, ale takovou koncentraci koňských sil, která byla k vidění v předposlední červnový den, to zřejmě místní kovbojové nepamatují.

Den Zemědělce, který se zde konal, byl tentokrát tématicky zaměřen na asi nejdůležitější stroje, bez nichž si žádnou farmu nelze představit. Prezentovaly se zde traktory a manipulátory, ať již ve firemních expozicích, či při defilé jednotlivých značek, ale především ve třech soutěžích, které návštěvníkům okořenily slunečný a vydařený den.
Oficiální program byl zahájen představením hned čtrnácti značek traktorů. Při jejich prezentaci nešlo tentokrát pouze o strohý výčet technických parametrů, na který jsme z podobných podniků zvyklí. Aréna westernového rodea ožila pestrobarevnými rejdy výkonných strojů, mezi nimiž určitě zaujalo cvičení traktorů Case, synchronizovaná „taneční“ exhibice značky John Deere i demonstrace rychlosti v podání systémových nosičů JCB Fastrac.
Ale nechyběly ani další značky zastoupené na českém trhu. Všechny řady ze své nabídky představily traktory New Holland, Challenger se prezentoval svými kolovými traktory, modročervenou barevnou kombinaci si diváci užili při společné exhibici traktorů Mc Cormick a Landini, nemohly chybět ani traktory Massey Ferguson, Same, Claas, Fendt, ani zástupci výkonové střední třídy Lindner, Belarus a Zetor.
Hned 12 značek se poté pustilo do první soutěže, kterou byla premiéra slalomu mezi barely modelových řad klasických traktorů o výkonu 90 až 110 koní. Soutěžilo se vyřazovacím způsobem a chvílemi šlo skutečně do tuhého. Málokdy bývá k vidění projíždění zatáček po dvou kolech, tak jako tomu bylo tentokrát. Při premiéře této soutěžní disciplíny se přeci jen na některých závodnících projevovala nervozita, takže několik jízd muselo být kontumováno díky nesprávnému projetí dráhy. Naopak možná až překvapivě málo trestných bodů museli rozhodčí udělit za nepovolený dotyk s barelem. Vítězem se nakonec po zásluze stal Ing. Pavel Novák zastupující firmu Agri CS a jedoucí s traktorem Case JXU 1100 Maxxima.
Po přehlídce manipulátorů následovala soutěž již všem pravidelným návštěvníkům Dnů Zemědělce velmi dobře známá – Machr s manipulátorem. Tentokrát ale byla daleko pestřejší a náročnější, nežli bývalo v minulosti zvykem. Závodníci si museli poradit nejen se záludnostmi trati plné krkolomných zatáček. Navíc museli demonstrovat svoji dovednost i při manipulaci s paletami, výměně nářadí či převozu kbelíku s vodou. A to vše ve tvrdém časovém limitu, který se pro některé soutěžící stal osudným. Neznámý nebyl pozorným divákům ani vítěz této soutěže, Ondřej Bačina s manipulátorem Massey Ferguson 8947 zastupující firmu Austro Diesel. Se svým tradičně razantním pojetím jízdy slavil v této soutěži úspěch již potřetí a nechal za sebou i zkušené firemní jezdce.
Třetí soutěží byl oblíbený Traktor silák, v jejímž rámci se utkalo hned osm zástupců traktorů s výkonem do 210 koní. Se zabržděnou Tatrou s cisternou, která sloužila jako závaží, si všichni účastníci poradili a padesátimetrovou trať projeli bez větších problémů. Tato soutěž nemá stabilního vítěze, tentokrát se radovali zástupci firmy Agrotec, které v tomto klání zastupoval traktor New Holland TG 210.
Po oficiální soutěži probíhala ještě další klání a nebýt toho, že soutěžícímu traktoru John Deere 8120 se podařilo přetrhnout tažnou tyč ve dví, zažívala by rodeová aréna tvrdé ale čestné souboje skutečně od úsvitu až do soumraku. Je třeba poznamenat, že i když byl program dlouhý, převážná většina diváků si nechtěla nechat ujít ani poslední soutěže a vydržela až do úplného konce vydařeného programu s možností následné exkurze do westernového městečka.
Den Zemědělce se díky výborné organizaci a netradiční přízni počasí skutečně povedl a vydavatelství Profi Press zastřešující odborné zemědělské časopisy včetně pořádajícího titulu si tak dalo ke svým desátým narozeninám, jejichž oslavy byly také součástí akce, ten nejhezčí dárek.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *