Třetí místo na stupních vítězů

Zatímco v Evropě chce letos společnost Case IH získat desetiprocentní podíl na trhu traktorů a sama obsadit na pomyslných stupních vítězů třetí místo, o nějž se zatím dělí, tak v České republice vystoupila na bronzový stupínek již v loňském roce. Traktory Case IH a Steyr vynesl „na bednu“ čtrnáctiprocentní podíl, který zaujímají na českém trhu. Tyto informace a řada dalších zazněly na tradičním únorovém Dnu otevřených dveří společnosti Agri CS, která techniku Case IH a Steyr u nás zastupuje.

Pro návštěvníky, kteří zcela zaplnili servisní halu v Hustopečích, byl připraven bohatý program včetně občerstvení a tomboly. Po teoretické části týkající se především technických novinek, financování a akčních nabídek se mohli zájemci zúčastnit „Konkurzu na mechanika závodního týmu Ferrari“, neboť značka Case IH má blízko k této závodní stáji ve formuli 1. Šlo o soutěž zručnosti při výměně předních kola u malého viničního traktoru Case IH JX 1075N. V hale i na venkovní ploše bylo vystaveno mnoho strojů včetně traktorů, s kterými se mohli návštěvníci svézt. A tuto možnost řada z nich využila. Přehlednout nešla ani lesní a komunální technika, či sledovací systémy do traktoru nebo různé systémy satelitní navigace EZ-Guide.

Stále lepší kvalita
O tom, jak si značky Case IH a Steyr stojí na domácím i zahraničním trhu, hovořil ředitel Agri CS Karel Plešinger (????). „Z hlediska prodeje techniky byl rok 2008 velmi úspěšný, a to nejen u nás, ale v celé Evropě i ve světě,“ řekl hned v úvodu. „Po technice Case IH a Steyr byla na celém světě velká poptávka, a tak není divu, že se podíly prodaných strojů oproti předešlým létům navýšily. Velký zájem byl zejména o klíčové produkty – traktory Magnum či Steiger, které jsou stále oblíbenější. Společnost Case IH také v roce 2008 představila nové produkty, například malé modely Puma 125 až 155 s krátkým rozvorem. Na dosaženém úspěchu se podílí i neustále lepší kvalita všech našich produktů.“
Technika Case IH či její komponenty se vyrábějí nejen v Americe, ale také v řadě evropských měst. Rakouský Sant Valentin je známý výrobou traktorů, nizozemské Antverpy produkují různé součásti, zejména převodovky a přední nápravy a z belgického Zedelgemu pocházejí lisy na hranaté balíky. Ve francouzském Croix se zabývají výrobou rámů kabin, italské Jesi se specializuje na výrobu traktorů Quantum a JX, v italské Modeně naleznete různé komponenty, především odlitky a přední nápravy a z výrobních pásů v polském Plocku sjíždějí lisy na kulaté balíky s pevnou lisovací komorou.

Výsledky roku 2008
Společnost Case IH předpokládala, že v roce 2008 prodá v celé Evropě zhruba 16 500 traktorů. Vyexpedovala jich však více než 18 tisíc, což v porovnání s rokem 2007 znamená navýšení o téměř 5000 traktorů (podíl na trhu se zvýšil o 1,7 %). Takové navýšení bylo o rok dříve v rámci celého světa. Jen pro zajímavost, v roce 2007 prodal Case IH o 2800 traktorů více než v roce 2006 a svůj podíl na trhu navýšil o 1,12 %. V roce 2006 byla značka Case IH u traktorů na šesté příčce v Evropě, na konci roku 2008 se dělila o třetí a čtvrtou příčku. Letos si chce třetí místo upevnit.
„Pokud jde o Českou republiku, tak v loňském roce jsme u nás prodali 426 traktorů Case IH a Steyr, což je o šedesát kusů více než v roce 2007. Celkem se u nás v roce 2008 prodalo 3008 traktorů, z toho 2592 dovezených. Jestliže jsme v roce 2007 navýšili oproti roku 2006 jejich prodej o tři procenta, což představovalo 139 traktorů, tak v roce 2008 jsme oproti roku 2007 navýšili prodej o 0,9 procenta. Je to důkaz o tom, že naše produkty jsou kvalitní, zemědělci k nim mají důvěru a oceňují naše služby, počínaje servisem a konče dodávkami náhradních dílů,“ popsal současný stav na českém trhu Karel Plešinger.
Case IH vyrábí a prodává výhradně axiální sklízecí mlátičky, v roce 2008 se jejich počet v Evropě navýšil o téměř 200 kusů (o 0, 8 %). Podle ředitele Plešingera stojí za tímto úspěchem především to, že stále více zemědělců ustupuje od klasických vytřásadlových strojů a vyhledává modely s axiálním systémem výmlatu, které se vyznačují vysokou produktivitou a výkonností, a tím i krátkou dobu sklizně. V americkém městě Grand Island vyrobili v roce 2008 o 1180 sklízecích mlátiček více než v roce 2007 a během posledních dvou let vyprodukovala tato továrna o 2500 mlátiček více než v roce 2006. V České republice patří Case IH v mlátičkách čtvrtá pozice.
Na celém světě posílila značka Case IH o 1,1 % u traktorů a o 0,1 % u sklízecích mlátiček. V Severní Americe narostl prodej traktorů a mlátiček Case IH v tom samém pořadí o 1,4 % a 0,7 %, v Evropě pak o 1,1 % a 0,8 procenta.

Investice do budoucnosti
Jak již bylo uvedeno, společnost Case IH chce v roce 2009 získat desetiprocentní podíl na evropském trhu s traktory a upevnit si třetí příčku mezi nejlepšími. Agri CS požadovaného cíle v České republice již dosáhla. Dalším společným cílem je upevnit pozici v prodeji nekonvenčních sklízecích mlátiček. V Evropě je v tomto segmentu Case IH jednoznačným leaderem, stejně jako v České republice, kde mlátičky Case IH zaujímají čtyřicetiprocentní podíl na trhu.
„Přestože byly poslední dva roky pro obchodníky se zemědělskou technikou velmi úspěšné, musíme nadále investovat, abychom byli i v budoucnu schopni zajistit zemědělcům velmi kvalitní služby,“ řekl v závěru svého vystoupení Karel Plešinger. „Výrobce Case IH si dal za cíl nejen přicházet na trh se stále novými produkty a službami, ale hodlá posílit a stabilizovat dealerskou síť, což je i naším hlavním cílem. Chceme, aby každý zemědělec našel v blízkosti svého obchodníka, který mu nabídne služby na profesionální úrovni. Hodláme se ještě více zaměřit na poprodejní služby, zejména dodávky náhradních dílů a jejich dostupnost. Neustále navyšuje skladovou zásobu, neboť během dvou let přišlo na český trh 800 traktorů Case IH a Steyr, takže potřeba náhradních dílů roste. Zavedli jsme novou službu Quick parts, kdy každý den jezdí vozidlo a rozváží po dealerských střediscích náhradní díly. Máme dokonalé technické zázemí a vyškolený personál, takže se budoucnosti rozhodně nebojíme.“

První Titan v České republice
Značka Case IH je známá jako výrobce vysoce výkonných strojů, ať již pásových traktorů Steiger, kolových traktorů Magnum či axiálních sklízecích mlátiček Axial Flow. Všechny tyto stroje už v České republice pracují. Jako „předkrm“ z bohatě prostřeného stolu novinek, o nichž přineseme informace v dalších číslech týdeníku Zemědělec, nabízíme unikátní a velice výkonný samojízdný stroj Case IH Titan 3020. Už toto jaro nahradí v jednom podniku služeb na Jižní Moravě starší stroj od jiného výrobce. Nového zákazníka přesvědčil Titan především svými špičkovými technickými parametry.
Case IH Titan 3020 je určený ke hnojení tuhými, granulovanými hnojivy. V České republice bude pracovat na tříkolovém podvozku s pevnou rámovou konstrukcí, s aplikační nástavbou na tuhá hnojiva Flex Air 810. Je vybaven širokými flotačními pneumatikami Michelin 1000/50R25. Model Titan 3020 disponuje devíti litrovým motorem Case IH se jmenovitým výkonem 305 koní, maximální výkon dosahuje 340 koní. Na motor navazuje automatická převodovka Allison 3000 RDS se šesti rychlostmi, výkon se přenáší přes zadní hnanou nápravu Axle Tech, která má dvě rychlosti. Pomocí ní lze zvolit režim pro pole a silnici s maximální pojezdovou rychlostí přesahující 40 km/h. Brzdy jsou řešeny jako vzduchové, vpředu kotoučové. Kabina stroje pochází původně z traktorů Steiger. Pro stroj Titan je v ní částečně upraveno ovládání s jiným typem loketní opěrky doplněné moderním ovládacím terminálem Case IH Viper s dotykovou obrazovkou.
Nástavba Flex Air 810 je určena pro variabilní aplikaci tuhých hnojiv. Zásobník o objemu 8,1 m3 je rozdělen v poměru 60 : 40 pro použití dvou rozdílných hnojiv. Ta jsou z něho vynášena šnekovým dopravníkem, který je přivádí k dávkovacímu ústrojí. Odtud se vzduchem rozvádí do ramen s pracovním záběrem 21,3 m. O dostatečný proud vzduchu se stará dvojice hydraulicky poháněných ventilátorů. Zásobník a ramena jsou vyrobena z vysoce odolné nerezavějící ocele. Dávku hnojiva na hektar je možné plynule měnit ovládacím terminálem. Pro snadné čištění po práci je aplikační nástavba vybavena kompresorem s tlakovým vzduchem a také vysokotlakou vodní myčkou. Před nepřízní počasí je hnojivo zásobníku chráněno sklopnou plachtou.

Klíčové informace
-V roce 2008 se v celé Evropě prodalo více než 18 tisíc traktorů Case IH a Steyr, což v porovnání s rokem 2007 znamená navýšení o téměř 5000 kusů.
-V České republice se v loňském roce prodalo 426 traktorů Case IH a Steyr – o šedesát kusů více než v roce 2007.
-Na českém trhu zaujímají traktory uvedených značek 14% podíl, což znamená třetí místo mezi nejlepšími.
-V americkém městě Grand Island vyrobili v roce 2008 o 1180 sklízecích mlátiček Case IH více než v roce 2007.
-V loňském roce vzrostl v Evropě počet sklízecích mlátiček Case IH o téměř 200 kusů (o 0, 8 %).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *