Tři různé způsoby aplikace kejdy

Ve chvíli, kdy skončil v Lysicích poslední sběrací vůz svou praktickou ukázku, nadešel čas pro předvedení kejdovačů. Představily se tři a každý z nich byl vybaven jiným aplikátorem. Přihlížející si tak mohli prohlédnout nejen rozdíly jednotlivých typů vozů a nádrží, ale také aplikátorů.

První vyrazil do strniště kejdovač Zunhammer STS 18500 tažený traktorem Deutz-Fahr Agrotron 200. Bavorský výrobce se zabývá výhradně produkcí techniky pro manipulaci s kejdou. Představený kejdovač disponoval sklolaminátovou nádrží vystuženou polyesterem o objemu 18500 litrů. Srdcovitý průřez nádrže umožňuje dokonalé vyprázdnění. Řiditelná tandemová náprava byla osazena nízkotlakými flotačními pneumatikami o průměru 160 cm a šíři 71 cm, které zajišťují velice šetrný přístup k půdě. Vlastní hmotnost činí 4000 kg. Kejdovač byl vybaven rozstřikovacím aplikátorem, možná je i výbava hadicovým aplikátorem nebo tříbodovým závěsem a podpovrchovým aplikátorem. (1)
Druhou soupravou, byl traktor Zetor s kejdovačem tuzemské výroby Agrostar NTF – 11 A. Ocelovou cisternu nesl návěsný podvozek s odpruženou tandemovou řiditelnou nápravou a flotačními pneumatikami, což je novinka této firmy. Přímo na nádrži o objemu 11 m3 bylo instalováno aplikační dělo. Je to jedna z možností, kterou lze využít během nepříznivého počasí, kdy lze aplikovat kejdu přímo z polních cest. Dalšími možnostmi je montáž hadicového nebo podpovrchového aplikátoru. Stroj je vybaven hydraulicky otočným a sklopným sacím ramenem, s hadicí o průměru 150 mm. Ovládání všech mechanismů fekálu je možné přímo z kabiny traktoru. Vývěva stroje je schopna nasát plnou cisternu za šest minut. Další připravovanou novinkou firmy jsou laminátové nádrže. (2)
Poslední souprava se skládala z traktoru John Deere a kejdovacího návěsu Fliegl VFM 8640. Kejdovač byl vybaven hadicovým aplikátorem se šnekovým rozdělovačem. Jeho výhodou je to, že veškeré pevné částice šnek dopraví až do shromažďovací schránky, kterou je možné bez problémů vysypat. Díky tomu nedochází k ucpání hadic pevnými částicemi. Žárově pozinkované nádrže mohou mít objem od 3 do 25 m3. Podle objemu jsou použity jedno až tříosé nápravy na flotačních pneumatikách. Na fekál je možné instalovat vývěvu, šnekové čerpadlo nebo odstředivé čerpadlo. Šnekový rozdělovač je možné použít i pro podpovrchový aplikátor. (3)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *