Tři značky do vínku

Tři značky do vínku dostala v letošním roce ZZN Pelhřimov, akciová společnost. K šesti obchodním produktům, které nabízí zemědělcům v jižních Čechách a na Vysočině, přibyl sedmý, a to prodej zemědělské techniky značek New Holland, Kuhn a Berthoud. Nové středisko slavnostně otevřela druhý květnový čtvrtek ve spolupráci s akciovou společností Agrotec Hustopeče. Naše redakce byla u toho.

ZZN Pelhřimov, a. s., je součástí Agrofert Holding, a. s., která v loňském roce vstoupila do koncernu Agrotec Hustopeče. Ten je výhradním dovozcem techniky značek New Holland, Kuhn a Berthoud do České republiky. „Naše společnost se vrací k činnosti, kterou jsme provozovali ještě před rokem 1989, a to k prodeji zemědělské strojů,“ řekl více než dvěma stům návštěvníků Ing. Zdeněk Kubiska, ředitel akciové společnosti ZZN Pelhřimov. „Od letošního roku máme v nabídce traktory, sklízecí mlátičky, lisy, řezačky, techniku na sklizeň pícnin, zpracování půdy a setí i postřikovače. Společně s mateřskou firmou Agrotec Hustopeče je budeme zdejším zemědělcům postupně nabízet, nedílnou součástí bude také záruční i pozáruční servis a rychlé dodávky náhradních dílů.“

Partner dobrých hospodářů
ZZN Pelhřimov, a. s., poskytuje zemědělcům řadu produktů a služeb. Především jde o výrobu a prodej krmných směsí. „Přestože se u nás rozměr živočišné výroby postupně snižuje, patříme mezi největší výrobce krmných směsí v České republice,“ uvedl Ing. Zdeněk Kubiska. „Úrovní technologie a kvalitou chceme toto postavení udržet i v budoucnu. Velice nás mrzí, že se v supermarketech objevuje čím dál více potravin ze zahraničí, přitom kvalitě vstupů, v tomto případě krmných směsí, věnujeme velkou pozornost, což nás stojí nemalé finanční prostředky. ZZN Pelhřimov byla první společností v České republice, která splnila veškeré požadavky týkající se hygieny krmiv vyhlášené Evropskou unií.“ Druhým obchodním produktem jsou komodity a také v této oblasti má pelhřimovská společnost dlouhou historii. V letošním roce očekává dobrou sklizeň, neboť v poslední době se Svatý Petr umoudřil a poslal na pole vláhu. Třetím obchodním produktem je prodej průmyslových hnojiv. Ředitel Zdeněk Kubiska věří, že i přes letošní problémy s dodávkami některých druhů od výrobců, dodají zemědělcům v tomto roce kolem 50 tisíc tun hnojiv.
Pelhřimovská společnost nabízí také všechny běžné druhy pesticidů, ročně jich prodá přibližně za více než 120 milionů korun. V roce 1995 se „pustila“ i do osiv a dnes ji mnozí zemědělci řadí mezi osiváře. „Včas, v potřebném množství a kvalitě jsme schopni dodat veškeré odrůdy dostupné na českém trhu,“ tvrdí Ing. Kubiska. „Letos počítáme s obchodem za 55 milionů korun.“ Tradiční činností jsou služby, ať již sklizeň obilnin či aplikace hnojiv výkonnou technikou. Sklízecí mlátičky z Pelhřimova můžete vidět při práci nejen v České republice, ale také na Slovensku, v Maďarsku či Polsku, výkonné Terragatory zase především u zemědělců, kteří přicházejí na chuť preciznímu zemědělství. „Je nám jasné, že začátky s prodejem zemědělské techniky nebudou jednoduché,“ řekl závěrem Ing. Zdeněk Kubiska. „I v této oblasti vstupujeme na trh jako partner dobrých hospodářů a nabízíme zemědělcům kvalitní a spolehlivé stroje.“

Široký sortiment traktorů
Ředitel zemědělské divize akciové společnosti Agrotec Ing. Jaroslav Musil seznámil přítomné se sortimentem techniky uvedených značek. Dominují stroje New Holland, zejména široká škála traktorové techniky od 20 do 350 koní. K nejmenším modelům patří komunální traktory TC a speciální kompaktní traktory do sadů a vinic pod označením TCE s výkonem motoru 40, 45, 50 a 55 k. K využití v sadech a vinicích jsou vhodné i silnější speciální stroje TNV-A, TNN- A a TNF A s výkonem motoru od 60 do 95 k. Na tyto modely navazují traktory s typovým označením TND-A s výkonem motoru 60, 70 a 75 k. Jsou poměrně oblíbené v komunální technice, na chmelnicích, v sadech a v živočišné výrobě. Od letošního roku se dodávají ještě v silnější verzi se čtyřválcovými motory NEF o výkonu 85 a 95 k. Téměř nejprodávanější modelovou řadou v současné době jsou traktory TL-A s výkonem motoru 70, 80, 90 a 100 k. Jde o univerzální stroje určené ke zpracování půdy, sklizni pícnin, dopravu, v živočišné výrobě pak pro práci s čelním nakladačem, uplatnění naleznou i v komunální sféře. Poslední řadou v kategorii traktorů s výkonem motoru do 100 k je ekonomická verze TDD. Tento ryze mechanický, jednoduchý, velmi spolehlivý a levný traktor se špičkově vybavenou kabinou se hodí do živočišné výroby nebo ke sklizni pícnin. Nové motory o výkonu 80, 90 a 95 k splňují normu Tier II.
Modelová řada traktorů TS-A Plus se jmenovitým výkonem motoru od 100 do 135 k je určena pro těžší zpracování půdy, sklizeň pícnin, dopravu i práci s čelním nakladačem. Ekonomická verze TS-A Delta zahrnuje jednodušší traktory bez elektronické regulace motoru a hydrauliky i odpružené přední nápravy a kabiny. Varianta TS-A Delta má čtyři modely s výkony motorů 100, 110, 115 a 130 k. Série traktorů TM se vyrábí v provedení SWB s výkonem motoru od 130 do 155 k a v provedení LWB od 170 do 240 koní. Série SWB je určena pro lehčí polní práce, přípravu půdy, podmítku, setí, orbu ale i k agregaci se senážními vozy a sečení pícnin. Série LWB je vhodná k těžké orbě, k přímému setí do nezpracované půdy či podmítky, k těžké polní dopravě ale i k lisování. Nejsilnější řadu traktorů New Holland představují modely T800 s maximálním výkonem od 252 do 337 koní, motory splňují emisní normu Euro III.

Největší novinka je modrá
Přímo velkolepé bylo představení nové řady traktorů New Holland T7000. Slavnostně odhalen byl model T7050, který v těchto dnech přichází na český trh, zároveň nejvyšší představitelé ZZN Pelhřimov a Agrotec Hustopeče předali klíčky prvnímu majiteli tohoto modelu v jihočeském regionu, kterým je H-Farma z Pístiny nedaleko Stráže nad Nežárkou. Nové traktory se podle Ing. J. Musila řadí mezi absolutní špičku. Zemědělci zcela určitě ocení silnou a okamžitou reakci motoru, hladké řazení, tichou kabinu, skvělý výhled, velmi jednoduché ovládání a komfortní sedačku včetně sedadla pro spolujezdce. Traktory New Holland T7000 vynikají nízkými provozními náklady, mají jeden z nejlepších poměrů hmotnosti a výkonu.
Čtyři modely T7030 až T7060 mají nové elektronicky řízené motory s jmenovitým výkonem od 167 koní do 213 koní, systém PowerBoost zvyšuje tento výkon na 215 až 240 koní. Úsporné motory jsou vybavené vysokotlakým vstřikováním paliva Commomn Rail, plně elektronicky řízený systém s mezichladičem stlačeného vzduchu a čtyřventilovou technikou pro lepší plnění válců. Traktory se dodávají s převodovkou Power Command plně řazenou pod zatížením, která se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním s automatickými režimy programování pro práci na poli i při jízdě po silnici. Pro český trh je určeno provedení s převodovkou 19 x 6 s ekonomickým režimem, maximální rychlost 40 km/hod se dosahuje při snížených otáčkách na 1850 n/min. Traktory se vyrábějí s patentovaným systém řízení SeperSteer, kdy se natáčí nejen kola, ale celá přední náprava. Podle J. Musila jsou absolutně nejrychlejší při otáčení na souvrati, spoří tak čas a zvyšují produktivitu práce asi o deset procent. Nové traktory mají jeden z nejdokonalejších systémů odpružení, a to nejen pomocí odpružené přední nápravy klasické konstrukce, ale i prostřednictvím aktivního odpružení Terraglide. Jde o elektronicky řízený systém pro velmi jemné nastavování a odpružení přední nápravy v závislosti na nerovnosti terénu. „V kombinaci s odpruženou kabinou dosahujeme vynikajících parametrů z hlediska přenosu vibrací na obsluhu, která pracuje s traktorem dlouhé hodiny na poli,“ tvrdí J. Musil. Dalším patentem je systém Fast Steer (rychlé řízení kol). Na souvrati nebo při práci s čelním nakladačem se nemusí klasicky točit volantem, ale stačí zmáčknout jeho vnitřní věnec a dochází k rychlému natáčení z krajní do krajní polohy. K pohodlí obsluhy přispívá i souvraťový systém HTS.

Mlátičky a další technika
Téměř dvacet modelů sklízecích mlátiček New Holland doplnily letos další dva, a to pětivytřásadlový CSX 7060 s žací lištou o záběru až 7,32 m a šestivytřásadlový CSX 7080 s žací lištou o záběru až 9,15 m. Oba modely využívají novou technologii HarveStar, která je založena na čtyřech základních kamenech. Tím prvním je typické čtyřbubnové mláticí a separační ústrojí s rotačním separátorem a odmítacím bubnem Straw Flow, které udržují stálou výkonnost mlátičky po celý pracovní den. Druhým základním kamenem je patentovaný čisticí systém s vyrovnáváním sít Smart Sieve, jež zabezpečuje čištění hrubého omlatu a udržuje si stejnou výkonnost i na svahu do 25 %. Třetím stavebním kamenem jsou nové motory Iveco Cursor 9 se vstřikováním paliva Common Rail. K základům HarveStar patří i moderní kabina Discovery Plus s novým informačním systém IntelliView u II. generace, který slouží k dokonalé informovanosti obsluhy.
Techniku New Holland doplňují v novém středisku v Pelhřimově také francouzské stroje Kuhn. Největší zájem mají čeští zemědělci o techniku na sklizeň pícnin, dále o stroje pro základní zpracování půdy a její přípravu před setím, rozmetadla průmyslových hnojiv, secí stroje, postřikovače a zařízení do živočišné výroby, zejména krmné vozy. U této techniky oceňují především velmi dobrou kvalitu a velký výběr z mnoha modelů. Druhá francouzská firma Berthoud se specializuje na produkci postřikovačů. V Pelhřimově naleznou zemědělci nesené postřikovače Berthoud s nádrží od 200 do 1500 l a s rameny v záběru od 7 do 24 m. Návěsné postřikovače mají záběr až 36 m a nádrže o objemu 2000 až 4000 l. Nechybějí ani samojízdné postřikovače Berthoud s objemem nádrže od 2000 do 5000 l a záběrem ramen do 42 m.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *