Třicet novinek pro rok 2004

Všichni světoví leadeři na poli zemědělské techniky přicházejí s novinkami, což platí i pro John Deere. Tato značka se tradičně mohutně prezentuje a pro tento podzim připravila třicet novinek, kterými se chystá překvapit. Někdy jde o změny zásadní, jindy o zlepšení víceméně kosmetická. Se změnami zásadními vás v krátkosti seznámíme v tomto článku.

Základní novinkou a tím na co se již dlouho čekalo je nová řada JD 7020, která nehradí původní řadu desítkovou. Proč se na novou řadu tak dlouho čekalo? Zřejmě proto, že modely 7810 a 7710 byly jak se říká povedené a ne náhodou oblíbené mezi našimi zemědělci. Inovovat se ale musí a tak je tu nyní nová řada 7020. Obsahuje tři modely s jmenovitými výkony od 170 do 200 k. To však nejsou výkony nejvyšší. U nových traktorů je montován systém PowerBoost, který navyšuje výkon při zvýšení pojezdové rychlosti nad 15 km/h a při zapnutém a zatíženém vývodovém hřídeli a to významně, až o 20 k.
Jak lze tedy hodnotit základní změny na řadě 7020? Nové traktory mají oproti svým předchůdcům zejména vyšší výkon motoru, větší nádrž paliva, větší tahovou sílu, výkonnější hydraulické čerpadlo, menší poloměr otáčení, výkonnější vnější osvětlení a mohou být vybaveny převodovkami PowrQuad Plus, AutoQuad Plus a AutoPowr. Jiná je i kabina, která pochází z větší řady 8020.
Nejmenší řada traktorů, kterou nyní JD vyrábí má označení 5015. Je v ní obsaženo pět modelů se tří a čtyřválcovými motory s výkonem 53 až 88 k. Většina traktorů má motor vybavený turbodmychadlem a všechny splňují normu Tier II. Převodovek je na výběr hned několik. Od nejjednodušší 8/8 s mechanickým reverzorem až po variantu 24/12 s reverzací pod zátěží a dvoustupňovým násobičem točivého momentu.
Třetí novinkou v oblasti traktorů je modernizace řady 6020, která byla v některých bodech výrazně vylepšena. Novým prvkům se budeme věnovat později v samostatném článku, proto jen zmíním, že jde o nové motory se čtyřmi ventily na válec a vstřikováním Common Rail (ty jsou v nabídce již od tohoto roku), převodovku EcoShift dovolující maximální pojezdovou rychlost 40 km/h při snížených otáčkách motoru, měkké řazení při jízdě traktoru bez zátěže, automatické řazení s možností volby rozhodujících otáček, možnost volby stupně pod zátěží pro rozjezd vpřed/vzad, menší poloměr otáčení díky výklopným předním blatníkům, přepracovaný jednoduše výměnný zadní závěs a další zajímavé a užitečné prvky. Přepracována je i řada nesoucí přívlastek SE.
Také v oblasti klasických teleskopických manipulátorů došlo k modernizaci a nyní jsou v sortimentu čtyři modely. 3215 a 3220, které mají zdvih ramene 5,6 metru a nosnost 2,8 tuny a 3415 a 3220 jenž mají zdvih 7 metrů a nosnost tři tuny. Rozdíl v modelovém označení 15 a 20 spočívá v tom, že patnáctková řada má motor s výkonem 105 k, kdežto dvacítková má výkonnější (115 k) a má rovněž výkonnější hydrogenerátor.
Systémy využívající signál GPS pozvolna pronikají do zemědělství. Již jsme si zvykli na výnosové mapy, či variabilní hnojení a nyní přichází i automatické navádění stroje po pozemku. John Deere je nabízí ve dvou variantách a to Paralel Tracking, kdy řidič navádí traktor do směru jízdy podle indikačního přístroje v kabině a Auto Trac, kdy je stroj naváděn sám. Na konci záběru se proto řidič otočí a když je za polovinou otáčky, může pustit volant a řízení převezme počítač. Zejména u strojů s velkými záběry je Auto Trac přínosem pro zvýšení produktivity a přesnosti práce.
Když v loňském roce představil JD sklízecí řezačky s výkonem přes 500 k, zdálo se že výkonu je to dost a není třeba přes tuto hranici jít. Není tomu tak. Kdo chce giganticky výkonnou řezačku může mít nový model 7700, nebo 7800 a využít až 680 koní výkonu. Jen pozor na to aby pak měl dostatek odvozních prostředků a stačil dostatečně dusat senážní či silážní jámu.
Sklízecí mlátičky John Deere se letos neinovují, nový je ale sklízecí adaptér na kukuřici Corn Star, který díky lopatkovému vkladači dovoluje jezdit i šikmo na řádky a nevadí mu ani různá meziřádková vzdálenost, protože sklízená rostlina se vždycky dostane k řezacímu ústrojí. CornStar je vyráběn v šesti a osmiřádkovém provedení.
Devět nových žacích strojů je nyní v sortimentu značky JD. Ve všech případech se jedná o diskové provedení a důležitou změnou je to, že ač JD původně používal pro úpravu pokosu pouze kondicionér s ocelovými V prsty, nyní je možné si zakoupit i výbavu s mačkacími válci. Stejně jako u sklízecích řezaček i u žacích strojů se zvyšuje výkonnost a tak jsou v nabídce nově takzvané trojkombinace žacích jednotek. první varianta je určena pro traktory (jedna sekce nesená čelně a dvě v zadním tříbodovém závěsu, to vše s celkovým záběrem 8,8 metru), druhá varianta má záběr 9 metrů a je určená pro samojízdné řezačky, nebo traktory s otočným řízením.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *