Třídí semena podle barvy

„Úplnou novinkou, kterou nabízíme, je třídička zrnin podle barvy od firmy Satake,“ pochlubil se Dr. Ing. Vladimír Náplava ze společnosti CIMBRIA HEID ČR, s. r. o., která se zabývá především posklizňovým ošetřením semen. Jak uvedl, základem jsou digitální kamery a vysoce rychlostní ejektory. Kamera dává impulz k vystřelení barevně odlišného materiálu v kanálu tlakovým vzduchem. Výkon vystaveného pětikanálového stroje je 15 t pšenice/h. Cena se za poslední roky podstatně snížila díky zlevnění používané elektroniky.

Firma se také začala výrazně zaměřovat na hygienu. „V současné době se stále více místo cyklonů používají filtry. Hygienické předpisy se zpřísňují, a cyklony nejsou schopny odloučit prachové část tak, aby byly garantovány povolené limity především v blízkosti obytných budov. Filtry se vyrábí v několika velikostech podle množství odsávaného vzduchu s filtrační plochou 6–170 m2 a s různým příslušenstvím podle toho, v jakém odvětví se používají a jaké kvalitativní parametry vyfiltrovaného vzduchu jsou požadovány. Garantují takovou čistotu, že vzduch, který odchází z filtru, se může vracet zpátky do budovy. Když ale centrálně odsáváte a v místnosti topíte, tak množství odsátého ohřátého vzduchu musíte do budovy znovu přisát a tedy i ohřát,“ dodal Dr. Náplava.
Na stánku byl také k vidění vaničkový (univerzální korečkový) dopravník. Podle Dr. Náplavy se jedná o nejšetrnější dopravu sypkých materiálů. Modulový systém zaručuje široký výběr konstrukčních řešení, kombinuje horizontální a vertikální dopravu. Lze vyrobit zahnutí jakékoliv délky a tvaru (C, Z, T). Korečky jsou zavěšeny mezi dvěma souběžnými řetězy v horizontální poloze od naplnění až po vyprázdnění. Plnění korečků zajišťuje vibrační podavač, vyprazdňování pomocí speciálních vodítek ovládaných elektricky, pneumaticky a nebo mechanicky. Různé verze dopravníku poskytují kapacitu od 5 m3/h do 50 m3/h. Korečky jsou standartně vyráběny z polypropylenu, konstrukční oceli a nebo nerezové oceli.
Další představenou novinkou byla mořička CC150, typ rotostat. Jedna vsázka je max. 150 kg, tzn. je schopna namořit 15 t/h. „Mořidlo se může aplikovat pomocí válců s čidly a nebo čerpadly. Podle přání zákazníka, lze tam dodat zařízení pro dávkování prášku popř. pěny.“ uvedl Dr. Náplava. Doplnil, že součástí mořičky je tenzometrická váha, která má hrubé a jemné dovážení, je tedy naprosto přesná. „Od letošního roku dodáváme váhy se spodním uzávěrem, který chrání tenzometrickou váhu před výpary mořidel. Minimalizuje se tak její údržba a poškození, a hlavně zvyšuje přesnost vážení. Rotor je dělený, nejvíce opotřebovávané díly se snadno vymění,“ uzavřel Dr. Náplava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *