28.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se přizpůsobit změně klimatu ve sklenících

Studie provedená ve Francii zjistila, že řada agro fólií Arrigoni Prisma dosahuje vynikajících výsledků – vede ke snížení potřeby zavlažování až o padesát procent a snížení teploty až o deset stupňů.

Výsledky tříletého zkušebního provozu, realizovaného v Biltzheimu v departementu Haut-Rhin, poskytly konkrétní důkaz, že řada agro fólií Arrigoni Prisma je nejúčinnější a nejefektivnější z hlediska faktoru zastínění pro plodiny (především rajčata), a tím se snižuje potřeba zavlažování až o padesát procent. Bylo zjištěno, že teplota uvnitř skleníků, chráněných fólií Prisma, je až o deset stupňů Celsia nižší, než ve sklenících bez této fólie.

Zemědělství budoucnosti bude muset reagovat na pokračující změnu klimatu a rostoucí globální teploty. Vzhledem k této situaci je zastínění skleníků technikou, která se stává nutností nad většími a většími plochami. Na jedné straně přijetí pomůcek tohoto druhu snižuje spotřebu vody a fyziologický stres plodin. Na druhé straně pomáhá zastínění udržovat teplotu pod kritickou prahovou hodnotou a optimalizovat pracovní podmínky uvnitř skleníků.

Studie byla provedena v průběhu roku 2022 jako součást programu Acse, sponzorovaného vládou a dalšími agenturami. Studie hodnotila účinnost nových produktů, které byly pak porovnávány s řadou Arrigoni Prisma. Je příznačné, že proces se konal během nejteplejšího a nejsuššího léto vůbec, a to nejen ve Francii, ale také v Itálii, Belgii, Německu, Irsku, Lucembursku, Portugalsku, Španělsku, Švýcarsku a Spojeném království, jak je uvedeno ve zveřejněné zprávě "Stav klimatu v Evropě 2022"
Světové meteorologické organizace (WMO) a program EU pro pozorování Země Copernicus.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down