Údržba krajiny s oblíbenou značkou

Bez ohledu na dění kolem nás a i přes katastrofální sucho tráva, byť pomalu, roste dál. Naši krajinu bude potřeba udržovat i letos. Firma KUHN má dlouholetou tradici s mulčovači a příkopovými rameny, které tyto úkoly plní. V sortimentu značky Kuhn lze najít mulčovače do čelního i zadního závěsu traktoru. Obě tyto varianty se při údržbě krajiny používají.

Rozhodně nejoblíbenějšími verzemi jsou mulčovače stranové a příkopová ramena. Obě varianty mají své výhody.

Stranové mulčovače

Pracovní záběr stranových mulčovačů začíná na 1,4 m a končí na 2,5 m. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena, snadnější obsluha a velký pracovní výkon. Samozřejmě je jejich nevýhoda menší dosah a flexibilita. Tyto mulčovače jsou velmi oblíbené, a to nejen v komunálu, ale i u českých zemědělců. Díky takovým prvkům, jakými jsou například opotřebitelná vložka, dvojnásobná nárazová pojistka nebo kopírovací válec s demontovatelnými konci, jsou tyto mulčovače velmi odolné a vyznačují se dlouhou životností. Zmiňované mulčovače jsou posuvné v horizontální ose, což znamená, že mohou pracovat jak vedle traktoru, tak přímo za traktorem. Oceňovanou funkcí je i vertikální naklápění mulčovací jednotky. Rozsah pracovních úhlů od +90° do –65° umožňuje pracovat s mulčovačem na mezích a příkopech. Častým využitím je údržba dřevin na okraji polí, cest apod., které jednotka ve vertikální poloze hravě zvládne.

Příkopová ramena

Příkopová ramena mají naopak velkou výhodu ve větším dosahu a flexibilitě. Samozřejmě jejich pracovní výkon je nižší, ale vzdálené příkopy či svahy jsou pro tyto stroje ideální. Jejich mulčovací hlavy mají záběr 1 m, 1,21 m nebo až 1,6 m. Značka Kuhn má v tomto sortimentu velmi široký rozsah, ve kterém si najde téměř každý optimální model. Asi nejoblíbenějším modelem je model Agri-longer 4734 nebo 4745. Tato ramena se skvěle hodí do menších obcí a pro menší zemědělce, protože je lze agregovat s traktory o výkonu kolem 70 koní. Pro náročnější uživatele je zde např. model Poly-Longer 5050, který lze bez kompromisů označit za stroj pro profesionály. Je vyroben z velmi kvalitní pružné oceli a s proporciálním elektrickým joystickem, který se velmi snadno instaluje v kabině a který nabízí velmi přesné a komfortní ovládání. Variantami je i provedení s paralelogramem a s předsazením ramena. Speciální kategorii tvoří rameno Pro-longer 5783 LPA. To je odpovědí pro požadavky uživatelů na lepší výhled na mulčovací jednotku. Protože pokud chce mít obsluha dobrý výhled, vybírá příkopové rameno, které se agreguje do čelního závěsu nebo mezinápravově. Obě tato řešení mají své nevýhody. Rameno do čelního závěsu snižuje výhled během transportu a zároveň dochází k velkému zatížení přední nápravy, která na takovou páku směrem do strany není stavěná. Mezinápravové provedení se zase velmi špatně připojuje na traktor a navíc je to technicky složité. Příkopové rameno Pro-longer 5783 LPA se připojuje standardně do zadního tříbodového závěsu. Připojení je tak nejen snadné, ale je i šetrné pro samotný traktor, protože je na to koncipovaný. O dobrý výhled na mulčovací jednotku se stará rameno MAXIview, které je předsazené o téměř 252 cm. Tato hodnota znamená, že mulčovací jednotka dosahuje přibližně na úroveň mezinápravových příkopových ramen. Model Pro-longer LPA si však ponechává výhody snadného připojení a odpojení stroje a výhodu ochrany přední nápravy. Během transportu je rameno maximálně kompaktní a nijak neovlivňuje výhled z kabiny traktoru, což je další podstatná výhoda.

Všechna příkopová ramena od značky Kuhn disponují velmi bohatou základní výbavou. Jedná se například o chladič, který umožňuje pracovat celý den bez ohledu na aktuální teploty vzduchu. Chladiče jsou dimenzovány tak, aby byl snížen objem hydraulického oleje, což uživatelé ocení při menších nákladech na údržbu, které se projeví jak na ceně oleje, tak na ekologické likvidaci olejů.

Firma KUHN má s údržbou krajiny a s mulčováním velmi bohaté zkušenosti. Kromě toho má ve svém sortimentu další modely mulčovačů, které pokrývají spektrum záběrů od 96 cm až po 8,3 m. V nabídce najdete mulčovače vhodné do sadů a vinic, jiné na mulčování trávy nebo na mulčovaní kukuřice. Firma KUHN pamatuje i na celou řadu speciálních modelů mulčovačů, které jsou vhodné do specifických podmínek.*

KUHN CENTER CZ a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down