Unikátní světový rekord stanoven

Rozsáhlé lány na Ukrajině jsou vhodným prostředím, v němž mohou nejvýkonnější zemědělské stroje naplno rozvinout svůj potenciál. Na začátku srpna loňského roku se po strništích jednoho z velkých podniků proháněla vysoce výkonná souprava pro aplikaci organických hnojiv.

Zpracování půdy po sklizni předplodiny je v ukrajinských velkovýrobních podmínkách vyřešeno tak, aby dosahovalo vysoké výkonnosti. Proto nesmí být případná aplikace organického hnojiva omezujícím faktorem.

Jakých výkonů může moderní technika tohoto druhu dosáhnout, se rozhodla společně prezentovat trojice výrobců. Organizátoři se pokusili ustanovit světově první rekord ve vytrvalostní aplikaci hnoje po dobu dvaceti čtyř hodin.

Firma Brochard Constructeur připravila k akci velký model rozmetadla s užitečnou hmotností padesáti tun. Stroj byl zapřažen do spodního závěsu traktoru New Holland T9.615. A třetím hlavním aktérem byla firma Alliance, která poskytla své pneumatiky na všech osm kol rozmetadla.

Do ložného prostoru bylo v průběhu světového rekordu nakládáno dokonce 65 tun hnoje. Hmotnost nákladu se rozkládala na podvozek se čtveřicí náprav a na hydraulicky odpruženou oj. Ta byla zapřažena do spodního závěsu traktoru New Holland T9.615. Kloubový tahač byl opatřen dvoumontážemi pneumatik na obou nápravách.

Celá akce probíhala za přísného dohledu organizace Guinness World Records. Při nasazení soupravy po dobu 24 hodin se podařilo vyaplikovat dohromady 4217 tun hnoje na ploše celkem 221,8 hektaru.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství 3/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *