Univerzální krmné vozy

Společnost STS Olbramovice vznikla na počátku devadesátých let minulého století na místě původní STS Olbramovice n. p. Její činností byla v té době i výroba krmných vozů ZP 5–005 a nově vzniklá firma se ve výrobě rozhodla pokračovat. A výroba běží dosud, i když nyní jsou vyráběné vozy nesoucí označení Kamzík významně pozměněny a výrobní sortiment byl rozšířen.

Výroba krmných vozů má v Olbramovicích třiačtyřicetiletou tradici a není bez zajímavosti, že v zemědělském provozu jsou i vozy NVKS 3 se stářím přes třicet let. Jejich nástupcem a stěžejním prvkem výrobního sortimentu v Olbramovicích jsou krmné vozy Kamzík, kterých se ročně vyrábí 60 až 90 kusů. Základní koncepce zůstává stále stejná, avšak výrobce dokáže nabídnout okolo padesáti modifikací podle toho, co zákazník požaduje. Krmné vozy Kamzík jsou totiž univerzální a určené jak pro krmení tak pro nastýlání (chodeb, lehacích boxů i výběhů).

Uživatel vozu si může zvolit umístění rozdružovacích válců vpředu, vzadu i na obou stranách vozu (provedení Double), příčný vyprazdňovací dopravník může být umístěný vpředu i vzadu a s možností vykládat na pravou i levou stranu, v přední části vozu může být umístěn i metač, kterým lze zakládat stelivo až do vzdálenosti 15 m, nebo i dávkovat krmivo do žlabů i na krmný stůl. Je možné stelivo vykládat i mechanicky, či hydrostaticky poháněným podlahovým dopravníkem přímo za vůz. Jeden stroj tak dokáže zastávat vícero činností a v porovnání s míchacím krmným vozem tak neumí pouze namíchat komponenty krmné dávky, takže je primárně určen pro krmení telat, jalovic či býků.

Krmné vozy Kamzík mohou být uzpůsobeny i pro přidávání jadrného krmiva, které se dávkuje na vyprazdňovací dopravník, nebo může být takto dávkován vápenec určený pro dezinfekci při podestýlce. Vozy Kamzík jsou vyráběny s různým ložným objemem a to od 6,5 do 17 m3 a v nabídce je i varianta s názvem Dozan, doplněná o nakladač a určená pro dopravu stohované slámy do stájí.

 

Další produkty

  

Výrobním produktem společnosti STS Olbramovice jsou i krmné míchací vozy Mišak s pádlovým mechanismem, které však současná zemědělská praxe příliš nevyhledává, protože i když jsou z pohledu strukturální délky vlákniny siláže a senáže nejlepší variantou, nemají systém vlastního nakládání a  ani systém řezání. A to současná praxe v krmení skotu obvykle požaduje.

Relativně novým produktem v sortimetu jsou rozdružovače balíků Romet. Ty jsou určeny pro rozvolňování balíků sena, slámy i senáže a následné nastýlání i krmení. Mohou být vybaveny metačem, nebo příčným dopravníkem podle toho, zda jejich převažující využití bude krmení, nebo zastýlání.

Další skupinu strojů, které má společnost STS Olbramovice v nabídce, představují stroje, které vyrábí polská firma Alima-Bis. Jedná se o KMV Mišak V s vertikálním systémem míchání, dále rozmetadla statkových hnojiv, fekální návěsy a přepravníky balíků.*

Více informací o výrobě krmných vozů v Olbramovicích naleznete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *