05.01.2023 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Univerzální kypřič pro podmítky i přípravu půdy

Pod pojmem kypřič si lze nejčastěji představit stroj s pevnými slupicemi a silným pružinovým jištěním, robustním rámem a využitím v širokém rozpětí pracovních hloubek. Nicméně firma Kuhn má v sortimentu také stroje s odlišnou koncepcí. Stroj s velmi dobrou průchodností a otevřeným rámem, k němuž jsou uchyceny pružné slupice ve čtyřech nebo pěti řadách, má označení Prolander.

Kuhn Prolander je využitelný také k mělkým podmítkám, ale největší obliby se těší při předseťové přípravě půdy. A to jak na polích zoraných, tak i zpracovaných do menších hloubek bezorebně. Také díky rámu ve výšce 60 cm bude Prolander pracovat kvalitně i v prostředí s velkým množství organické hmoty na povrchu.

Uspořádání jednotlivých řad radliček u všech provedení univerzálního kypřiče Kuhn Prolander je progresivní. Tažené varianty jsou delší a pyšní se roztečemi od první řady 60 – 70 – 80 – 80 cm. Nesené verze pak mají čtyři řady radliček ve vzdálenostech od první řady 50 – 60 – 50 cm. Progresivní uspořádání usnadňuje pohyb půdy a organické hmoty strojem. Rozteč mezi dvěma slupicemi v jedné řadě činí 68 cm, takže strojem mohou hladce procházet i dlouhé stonky například ozimé řepky.

Srdcem kypřičů Prolander jsou radličky 70 x 12 mm nebo volitelně širší 90 x 13 mm u tažených variant, usazené na slupicích ve tvaru písmene „S“. Tím, že slupice při práci pruží, působí vibrační efekt radliček další efekt na drobení půdy do hloubky 15 centimetrů. Takto se také vytváří rovnoměrný proud ornice a vznikají jemné částice půdy, užitečné při výsevu do mulče. Prohnuté slupice docilují intenzivního promísení půdy a organické hmoty. Slupice lze ale osadit i šípovými radličkami (výbava na přání), s nimiž Kuhn Prolander dokáže zabezpečit rychlou mělkou podmítku s celoplošným podříznutím strniště.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down