Univerzální rozmetadlo VS 2005 představeno v Pernarci

Firma Strautmann má v oboru rozmetadel hnoje více než padesátileté zkušenosti a nabízí sortiment výrobků, které jsou řešením pro každou oblast použití. Jedním z nich je rozmetadlo VS 2005, které bylo předvedeno v blízkosti kravína v Pernarci. Rozmetadlo je novým pomocníkem v Úněšovském statku a. s., kde se stará o rovnoměrné rozprostření statkových hnojiv a zajišťuje optimální velikost částic organické hmoty. Oproti předchozímu modelu má rozmetadlo větší průměr válců a zcela nový podvozek, na Úněšovském statku jsou s rozmetadlem VS 2005 velmi spokojeni.

 

 

Úněšovský statek a. s. je podnik zabývající se zemědělskou prvovýrobou, rostlinnou i živočišnou. Podnik je zaměřen na pěstování pšenice, řepky, ale také máku. Z hlediska živočišné výroby se podnik zabývá výrobou mléka, výkrmem skotu a chovem skotu masného plemene. Vedení společnosti sídlí v obci Úněšov na severním Plzeňsku. Podnik je rozdělen na dvě výrobní střediska, a to Úněšov a Dolní Jamné.
Úněšovský statek vlastní nové rozmetadlo řady VS půl roku, tudíž tento rok jezdí první sezónu. Dříve bylo na statku používáno rozmetadlo s výměnným systémem. Rozmetadlo řady VS je prvním jednoúčelovým rozmetadlem, které se na statku používá.
Rozmetadlo VS 2005 je modernizací populárního modelu VS 2004. Je velmi univerzální, hodí se pro všechny rozmetané materiály, včetně vápence.
Oproti předchozímu modelu má toto rozmetadlo zcela nový podvozek.
Rozmetací ústrojí má větší průchodnost materiálu v šíři 1,55 m a je tvořeno segmentovými válci. Válce mají oproti předchozímu modelu větší průměr, který činí 620 mm. Rozmetací prsty jsou 12 mm silné a jsou vyrobeny z vysoce pevné oceli typu Hardox. Jejich výhodou je snadná výměna po opotřebení.
Pohon rozmetadla je robustní a bezúdržbový s jištěním proti cizím tělesům. Pohon podlahového dopravníku je sériově hydraulický, posuvné ústrojí snese velké zatížení a zajišťuje rovnoměrné plnění rozmetacího ústrojí s možností reverzace a změny rychlosti.
Pro pohodlnou jízdu a šetrnost materiálu je rozmetadlo vybaveno obousměrným odpružením závěsu. Vozidla s tandemovou nápravou mají sériové odpružení nápravy. Náprava rozmetadla je jednoduchá, má malou hmotnost a nízké pořizovací náklady. Výhodou jsou také dobré jízdní vlastnosti a potřeba menší tažné síly. Rozmetadlo VS 2005 je pro zlepšení jízdních vlastností a přizpůsobení podložce vybaveno tzv. boogie nápravou. K zesílení tohoto efektu napomáhá asymetrické zavěšení náprav.
Všechny funkce rozmetadla jsou ovládány přes řídicí ventil traktoru. Regulátor průtoku oleje pro plynulé nastavení podlahového dopravníku je z traktoru dobře dosažitelný.*

Více informací naleznete v Mechanizaci zemědělství 11/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *