28.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Upozorňování na zemědělské stroje v silničním provozu

Nově vyvinutý systém představený společností Claas se jmenuje Large Vehicle Alert System a zajišťuje větší bezpečnost v silničním provozu, čímž by měl vyvolávat velký zájem i v oborech, které se zemědělstvím přímo nesouvisejí. Za tento pokrokový systém obdržel Claas od německé zemědělské společnosti DLG při příležitosti veletrhu Agritechnika 2017 další stříbrnou medaili.

Nový systém zprostředkovává telemetrická data zemědělských strojů a traktorů, které se nacházejí v silničním provozu, ve vozidlech jiných účastníků dopravy. Předpokladem je skutečnost, že se zmíněné stroje a traktory v reálném čase nachází v asistenčních, resp. navigačních systémech a jim odpovídajícím aplikacím pro chytré telefony.

Tímto způsobem mohou být řidiči osobních a nákladních vozidel aktivně informováni a upozorňováni na pozici a status zemědělských strojů na jejich cestě. Jsou informováni včas tak, že budou vědět, jaký stroj je na cestě čeká a jaký mohou potkat, a mohou se tak rozhodnout, zda pro svou cestu nezvolí jinou trasu. Tento systém má svůj význam i z toho důvodu, že jak osobní, tak i nákladní automobily se pohybují stále vyšší rychlostí. Nákladní automobily převážejí náklady o velké hmotnosti, nebo případně i nadrozměrné náklady.

Řidičům mohou být navrženy alternativní cesty, pokud by počet, šířka a rychlost zemědělských vozidel na cestě měly vést ke zpoždění (např. při intenzivní přepravě po silnici v rámci sklizně silážní kukuřice nebo při aplikaci kejdy).*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství č. 11/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down