Ušetří až třetinu postřikové jíchy

Velmi přesná aplikace postřikové jíchy bez zbytečných ztrát způsobených úletem a nízká spotřeba vody a pohonných hmot jsou hlavní přednosti nového pneumatického postřikovače do vinic Diva 1000 Ideal, který byl vyvinut speciálně pro český trh. Jeho majitel vinař Mgr. Milan Sedláček si na něm nejvíce cení toho, že lze postřikové dýzy velmi přesně nasměrovat na potřebné místo, čímž nedochází k úletu a ušetří se minimálně jedna třetina postřiku.

Když Mgr. Sedláček před rokem zakládal vlastní firmu Vinařství Valtice, s. r. o., stál před rozhodnutím, jaký postřikovač si do svého vinohradu o rozloze třinácti hektarů pořídit. Vzhledem k tomu, že řadu let pracoval v tamní Střední vinařské škole jako učitel mechanizace a ošetřovatel vinic ve službách, měl již s několika rosiči zkušenost. Žádný z nich ale neodpovídal jeho představám. Systém, který by mu vyhovoval, objevil nakonec na internetu. Musel ale počkat, až ho do České republiky začne dovážet některý z dovozců.
Tím se začala zabývat moravská společnost Cime-M, s. r. o., která se specializuje na techniku do sadů a vinic. „Jakmile jsem se dozvěděl, že k nám Cime-M tyto stroje dováží, vyzkoušel jsem si jeden a okamžitě si ho koupil. Bylo to přesně to, co jsem potřeboval,“ tvrdí Mgr. Sedláček. Při rozhodování o koupi šlo zejména o co nejnižší spotřebu postřikové jíchy, což se pneumatickému postřikovači Diva 1000 daří velmi dobře. Za příznivých povětrnostních podmínek lze totiž tok postřikové jíchy velmi přesně nasměrovat, takže nedochází k úletu mimo rostlinu do ovzduší, jak tomu bývá například u axiálních postřikovačů. Podle Mgr. Sedláčka se tak dá ušetřit až jedna třetina postřikové látky, čímž se významně snižují náklady. „Zatímco u jiných postřikovačů je potřeba počítat s úletem určitého množství jíchy (čímž trpí životní prostředí) a tedy i vyšší spotřebou, model Diva 1000 Ideal si vystačí s doporučenou dávkou. Efekt ochrany rostlin přitom zůstane zachován,“ vysvětluje Petr Procházka ze společnosti Cime-M, s. r. o., která k nám tyto stroje již třetím rokem dováží.

Velmi přesný postřik Jak informoval Procházka, pneumatický rosič Ideal Diva 1000 Ideal byl vyvinut speciálně pro český trh. Od těch italských se odlišuje zejména výškou umístění postřikových dýz, což je nutné z důvodu jiných rozměrů vinic u nás. Diva 1000 Ideal je vybavena šesti postřikovými dýzami (tři pro každou stranu), které je možné natočit různým směrem (celé, nebo jen koncové části) podle aktuální potřeby, s maximální výškou postřiku okolo 150 cm. Se strojem lze provádět také speciální postřik proti hnilobě hroznů, kdy se dá jícha směrovat přímo do zóny hroznů, a to s přesností na centimetry. Pro tento účel se vypnout spodní dýzy a nechají se funkční jen ty umístěné v horní části. Podle potřeby je ale možné zavřít jakoukoli z hlavic aplikátoru.
Rosič Diva 1000 Ideal je založen na principu rychlosti proudění vzduchu a ne množství vzduchu. To ovlivňuje jednak přesnost aplikace, ale také velikost vytvořených kapének. Zatímco u rosičů s axiálním ventilátorem dosahují kapénky velikosti v průměru okolo jednoho a půl milimetru, Diva 1000 Ideal je schopen vytvořit mikrokapénku desetkrát menší. Velké množství mikrokapének pak pokryje celou plochu hroznu, což je z hlediska ochrany žádoucí.
Další výhodou tohoto stroje je nižší potřeba vody na hektar. Podle Procházky je možné provést postřik s dávkou od 200 do 300 litrů na hektar. S tisícilitrovou nádrží, kterou je model vybaven, je tedy možné ošetřit minimálně tři až čtyři hektary. Vedle toho se ušetří pohonné hmoty i drahocenný čas.

Je třeba šetrné zacházení Jak poznamenal Mgr. Sedláček, na vinohrad o výměře třináct hektarů je Diva 1000 Ideal poměrně velký stroj, který nemohou naplno využít. Hlavním účelem koupě však byla úspora chemie při aplikaci, což se podařilo. Stroj se dobře vypořádal i s poměrně širokými spony, které Mgr. Sedláček ve vinici má (2,8 – 3 m). Kvůli nim však omezuje aplikace za větrného počasí, aby nedocházelo ke zbytečnému úletu jíchy. Jak poznamenal Procházka, firma Cime – M má k dispozici systém také pro širší spony, který má dosah až 3,5 m.
Model Diva 1000 Ideal je kromě polyetylenové nádrže na postřikovou jíchu o objemu 1000 litrů vybaven také proplachovací nádrží na 100 litrů vody a nádrží na omývání rukou. Nezbytnou součástí jsou filtry umístěné před každou aplikací a protiúkapové trysky, které zastavují tok kapaliny, okamžitě jakmile dojde k vypnutí vývodové hřídele. Šířka postřikovače je 125 cm, takže se snadno vejde i do úzkých sponů. Robustní rám a podvozek jsou zhotoveny z kvalitního odolného materiálu. Aplikátory jsou však plastové, a proto je potřeba se strojem při práci šetrně zacházet. Potřeba příkonu je velmi nízká, pohybuje se do 50 koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *