Úspěch postavený na inovacích

Na třetím dnu společnosti Agrall Bantice, který se letos uskutečnil na pozemcích ZAS Věž, a. s., na Havlíčkobrodsku, se mohli návštěvníci podrobně seznámit i s technikou Väderstad. Vzhledem k termínu akce byla řada strojů této značky představena pouze před tribunou.

Rodinná firma Väderstad vyrobila a prodala v roce 2003 více než 1400 secích strojů Rapid s pracovními záběry od 3 do 8 metrů, zároveň byl v tomto roce prodán 7000. secí stroj značky Väderstad. Tyto údaje staví švédskou firmu do čela evropských výrobců secích strojů. Pro úspěch firmy jsou rozhodující inovace.
Secí stroje Rapid
Novinky modelového roku 2004 potvrzují, že Väderstad oslovuje zemědělce inovacemi a kvalitou. Pneumatické secí stroje Rapid A mají zesílený rám, větší objem zásobníku a zjednodušený systém připojování předního pasivního nářadí umožňující jeho rychlou záměnu. Paralelogram zvedání a spouštění stroje usnadňující manipulací na souvrati. Nový způsob zvedání a spouštění stroje vyřadil z konstrukce hydraulicky ovládané horní táhlo a uvolněný hydraulický okruh se nyní používá pro hydraulické nastavování hloubky záběru Systému Disc z kabiny traktoru. Hydraulický pohon dávkovacího ústrojí strojů Rapid A – S/C nabízí možnost řízení výsevku ale i dávky přihnojování v systému precizního zemědělství (aplikačních map) s lokalizací GPS. Tentýž hydraulický pohon dávkovacího ústrojí značně usnadňuje a urychluje kalibraci výsevku, přičemž v případě použití kalibrovaného nebo zcela shodného osiva lze využít hodnot pro nastavení dávkování z paměti. Součástí této nadstandardní výbavy je i radarový snímač, který na rozdíl od ostruhového kola indikuje vždy velmi přesně rychlost jízdy a zpřesňuje tím dávkování.
Společnost Väderstad si zakládá na vysoké kvalitě používaných materiálů. Maximální pozornost věnuje především opotřebitelným součástkám a jejich chování v zemědělské praxi průběžně vyhodnocuje. Příkladem toho je přechod na nové disky secích strojů s označením V55. Průměr disku se zvětšilo 10 mm a tvrdost narostla na 55 HRC. Podle již provedených testů se tak trvanlivost prodlužuje o 30 až 40 %. Aby výsevní botky nezaostaly za trvanlivostí disků, vyrábějí se nyní zvětšené u tvrdokovovou špičkou.
Nosič nářadí Carrier
Stroje pro zpracování a přípravu půdy Carrier se na základě poptávky menších farem po kvalitním a rychlém zpracování rozšiřuje o dva nesené modely o záběru 3 a 4 m. Pro největší zemědělské podniky s vysokými nároky na ekonomiku zpracování při vysoké kvalitě práce přibyl je vhodný Carrier se záběrem 12,25 m. Jde v podstatě o nosič nářadí, který lze rozšiřovat, v základní konstrukci jsou nosné prstencové disky, které svou hmotností zhutňují povrch půdy. Vysoká intenzita zemědělských prací vyžaduje stále kvalitnější materiály, a proto i Systém Disc pro Carrier dostává nové disky označené V55. Úplnou novinkou v nabídce řady Carrier je nástavba Biodrill, která ze stroje pro zpracování a přípravu vytváří stroj pro setí mezi plodiny (zeleného hnojení). Vysoce efektivně se využívá probíhající zpracování půdy k ukládání osiva meziplodiny. Nástavba Biodrill používá shodné dávkovací ústrojí jako secí stroje Rapid, osivo se rozvádí semenovody pneumaticky. Secí botky sejí buď do řádku do stínu disku Systému Disc nebo „na široko“ do zeminy zkypřené prsty smyku Crossboard.
Nástavba nijak neomezuje flexibilitu stroje a lze ji namontovat i na starší verze stroje Carrier, popřípadě polní vály Rexius nebo Rollex.
Automatická regulace hloubky setí
Secí stroje Rapid RDCS (s mechanickou distribucí osiva) doznaly podstatných změn již v modelovém roce 2003. O 15 % zvětšený objem zásobníku, zesílený rám, změněná pracovní plošina, hydraulicky ovládané nářaďové systémy a také přechod na vyšší kvalitu opotřebitelných dílů zvýšily jejich výkon.
Modely RDCS mají k dispozici dvě nové varianty nadstandardního vybavení, jež sleduje, případně i automaticky upravuje, hloubku setí. Systém Autocheck indikuje během setí hloubku ukládání osiva na displeji ovládacího panelu a řidič podle této indikace může pomocí systému Control hloubku setí upravit. Systém Autopilot hloubku setí nejen monitoruje, ale i automaticky upravuje na správnou hodnotu. Oba systémy zaručující dokonalé uložení osiva i v extrémně proměnných podmínkách, kde stroj v rámci jednoho pole pracuje střídavě v lehké a těžké půdě. Systém Control je standardním vybavením všech strojů RDCS, jeho konstrukce s vnitřním plovoucím válcem umožňuje řidiči upravovat manuálně hloubku setí během jízdy.
Speciální technika
Pneumatické secí stroje s přihnojováním Rapid RDAC jsou v nabídce s více nářaďovými systémy. Svými rozměry a kapacitou jsou určeny těm největším zemědělským podnikům. Zásobník pro osivo i hnojivo s pohyblivou přepážkou s celkovým objemem 6000 litrů lze podle potřeby využít pro osivo v celém objemu. Díky přednímu opěrnému kolu mají výjimečnou manévrovací schopnost a bez problémů zasejí i velmi složité pozemky. Standardně jsou vybaveny ultrazvukovým snímačem kontrolujícím hloubku setí a systémem korekce hloubky setí během jízdy Control. Hydraulický pohon dávkovacích ústrojí umožňuje mimo jiné například zahájení setí přímo od okraje pole. Dávkování osiv. do proudu vzduchu lze aktivovat za klidu a tím vyloučit zpoždění osiva v semenovodech.
Speciální stroje Rapid Turf určené pro setí, hnojení a kultivaci trvalých travních porostů jsou v provedeních 2 a 3 m. Uplatňují se při zakládání a údržbě sportovních i okrasných trávníků a lze je využít i pro rekultivace zemědělských travních porostů. V provozním testování je kombinovaný kultivátor Topdown (vchází ze stroje Carrier), který nabízí rozličné možnosti kultivace: od mělké v rozsahu 8 až 10 cm po hlubokou do 25 cm. Používá diskové i radličkové nástroje s volitelnými hroty, disponuje velikou světlostí a vysokým přítlakem. Válcové sekce používají ocelové kroužky, které se u strojů Carrier osvědčily zejména v mokré půdě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *