Úspěšný návrat na tradiční trhy

Ještě koncem devadesátých let minulého století se zdálo, že výroba traktorů Zetor skončí v propadlišti dějin. Obdobně jako produkce osobních automobilů Tatra či motocyklů Jawa, které společně s brněnskými traktory byly ve své době synonymem Československa. Pesimistické předpoklady se nenaplnily a značka Zetor dnes dobývá pozice, které zaujímala mezi traktorovými výrobci v éře plánovaného hospodářství. O podrobnostech jsme si během Dne Zemědělce v Kameni povídali s ředitelem společnosti Zetor Trade Radovanem Putnou.

Kdy nastal obrat?
Přelomový byl rok 2001, kdy z brněnského Zetoru opět vyjely červené traktory. V minulém roce jsme již prodali 6403 traktorů, z nichž přibližně devadesát procent šlo na export a zbytek zůstal v České republice a na Slovensku.

Ve kterých zemích je o traktory Zetor největší zájem?
Zetor se stále orientuje na Evropu, a proto není divu, že nejvíce traktorů se prodává v Evropské unii. Největším odběratelem je Polsko, kde traktory Zetor zaujímají na tamějším trhu 35procentní podíl, téměř desetiprocentní podíl mají v Irsku či Anglii. Jen pro zajímavost, na Slovensku jsme vloni prodali 180 traktorů. Pozici jsme posílili také v Chorvatsku, kde Zetor zaujímá první místo na trhu a začíná se nám dařit i v Turecku. Tam bychom měli v letošním roce prodat několik set traktorů. Velkým odběratelem jsou také Spojené státy americké. Do dnešní doby jsme se orientovali především na západní Evropu, neboť na východ od našich hranic existovali vlastní lokální výrobci této techniky. Většina z nich ale s výrobou skončila, takže tam v současné době vidíme velký potenciál. Chceme se orientovat zejména na země bývalého Sovětského svazu, zejména Rusko, Ukrajinu a Kazachstán. Handicap v podobě chybějícího silného modelu vyrovnávají nízké provozní náklady traktorů Zetor a jejich levná a jednoduchá údržba a opravitelnost.

Kolik traktorů jste prodali doma?
V České republice se v roce 2006 prodalo 530 traktorů Zetor. Z tohoto čísla jednoznačně vyplývá, že se na českém trhu pereme o první místo, i když nemáme zastoupení ve všech výkonových kategoriích. Ve své třídě, tedy v kategorii výkonů do 120 koní, jsme jedničkou. V celkovém počtu prodaných traktorů jsme loni skončili druzí, v letošním roce se chceme vrátit na první místo.

Co proto děláte?
V současné době jsou nastaveny standardní obchodní podmínky, takže žádný zájemce o traktor již nemusel skládat zálohu. Naopak, Zetor podporuje prodej mnoha finančními produkty. Jeden příklad za všechny: více než padesát procent traktorů prodáváme prostřednictvím leasingu, přitom úroky částečně dotuje společnost Zetor. V roce 2007 plánujeme prodat 7100 traktorů, v rámci střednědobého horizontu čtyř let pak chceme každý rok překročit hranici deseti tisíc kusů.

Jak dlouho se na Zetor čeká?
Standardní dodací lhůta jsou tři měsíce od doručení objednávky dealerem. Kvalitní dealeři, jichž je většina, však pracují s určitým odhadem. Vědí, o jaké typy a výbavy je největší zájem a určité množství těchto strojů mají na skladě. Nejvíce žádané modely jsou tedy schopni dodat v mnohem kratších dodacích lhůtách. Také naše společnost Zetor Trade má určitou zásobu traktorů, a to nejen pro Českou republiku, ale celou dealerskou síť.

Co upřednostňují zemědělci u traktorů Zetor?
Je to především tradice, rozvětvená dealerská síť a dostupnost náhradních dílů i servisu. Musíme si uvědomit, že traktory Zetor existují od roku 1946 a za tu dobu si „vybudovaly“ širokou obchodní a servisní síť. To je prioritní. Zemědělci dále oceňují i to, že traktory Zetor nejsou příliš složité a řadu věcí si mohou opravit sami. Například motory vlastní konstrukce splňující přísné emisní normy mají výrazně méně elektronických prvků než konkurence. Pokud jde o emisní limity, které mají platit od ledna 2008, budeme tyto požadavky splňovat i s minimem elektroniky. Což je další jednoznačnou výhodou traktorů Zetor.

Zemědělci jim ale vyčítali slabou hydrauliku …
V současné době používáme hydrauliku Bosch. Tato značka hovoří za vše a jestliže to bylo kdysi slabé místo traktorů Zetor, tak dnes již není.

Vraťme se k zemědělcům. Co dále na traktorech Zetor oceňují?
Je to především design, který je na světové úrovni, v určitých prvcích jsme byli dokonce průkopníky. Oceňují také motory, v této oblasti neměl Zetor nikdy problémy a v některých parametrech výrazně převyšujeme konkurenci. Náš motor není univerzální, historicky je speciálně stavěný pro práci na poli.

A co převodovka?
Největší vývoj probíhal a stále probíhá právě u převodovek. V letošním roce přichází na trh model Proxima plus s kompletně novou převodovkou konstrukčně řešenou v Zetoru. Zatím máme od zákazníků jen pozitivní odezvu. Pracujeme i na plynulé převodovce, měla by se již objevit u těžkých traktorů Zetor o výkonu 120 až 180 koní, které by měly přijít na trh kolem roku 2009.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *