Úsporné a spolehlivé řady traktorů

Traktory značky Zetor nacházejí své uplatnění v širokém spektru zemědělských a chovatelských činností. V nabídce jsou produkty ve výkonnostním spektru od 60 do 160 koní a společnost i nadále plánuje další rozšiřování nabídky traktorů. Využití strojů je různorodé, od velkých družstev přes malé soukromé farmy a provozy až po komunální služby a lesnictví. V rámci malých provozů nacházejí své uplatnění především stroje modelových řad Major a Proxima, které disponují výkony od 60 do 120 koní.

„Univerzálnost a obratnost modelových řad společně s ideálním poměrem výkonu a ceny vedou k tomu, že o traktory modelových řad Major a Proxima je zájem na malých farmách, ale své uplatnění nacházejí i ve velkých družstvech. Nejčastěji se se stroji setkáme v rámci živočišné produkce,“ říká Robert Todt, ředitel Úseku prodeje a marketingu ZETOR TRACTORS a. s.

Zkušenosti z praxe

Požadavky živočišné výroby jsou vysoké a na stroje v daném segmentu se klade enormní zátěž. To potvrzuje i Igor Jakubička, předseda zemědělského družstva DEVIO Nové Sady na Slovensku: „Na farmě máme Proximu 100, která je agregována s krmným vozem. Stroj pracuje deset hodin denně sedm dní v týdnu.“ „Aktuálně má stroj odpracováno 1000 motohodin a jsme s ním nadmíru spokojeni. Je spolehlivý, má nižší spotřebu nafty v porovnání s předchozím strojem a je jednoduchý na ovládání,“ pokračuje v líčení svých zkušeností s traktory Zetor.

Jeho slova potvrzuje také Stanislav Tománek z hospodářského družstva Zavar, které kombinuje chov a zemědělství: „Nedávno jsme obměnili starší traktory za nové Zetory, konkrétně jsme si pořídili Proximu GP a HS. V živočišné výrobě využíváme stroje pro odvoz slámy, nastýlání a také do krmných vozů. V rostlinné výrobě používáme traktory na výrobu senáže, svoz slámy, svoz siláže a pro pomocné práce na polích. Za celou dobu provozu jsme se Zetory nezaznamenali žádný problém. Traktory mají kupříkladu nižší spotřebu v porovnání s předchozími. Jsou jednoduché na ovládání a poskytují komfort a pohodlí při práci.“

O neomezených možnostech v rámci uplatnění strojů může vypovídat příklad společnosti Rona, a. s., která si zakoupila Proximu 90 pro potřebu svozu komunálního odpadu z výroby: „Stroj využíváme v komunálních službách při svozu a manipulaci s odpadem. Traktor pracuje téměř bez přestávky. Se strojem jsme spokojeni. Spotřeba se pohybuje v příznivých číslech, stroj je jednoduchý na ovládání, což je výhodou, protože se na stroji střídá více operátorů, a není tak potřeba rozsáhlých znalostí pro ovládání,“ říká Jozef Loduha, fleet manager společnosti.

Modelová řada Major

Modelovou řadu Major tvoří dva druhy strojů – Major CL a novinka letošního roku Major HS.

Srdcem traktorů je čtyřválcový motor s výkonem 60 až 80 koní. Motory vynikají nízkou spotřebou paliva, vysokou spolehlivostí a vyspělou konstrukcí.

V rámci převodovky jsou stroje Major CL vybaveny reverzační čtyřstupňovou, plně synchronizovanou převodovkou doplněnou o třístupňovou redukční převodovku. Major HS je navíc vybaven dvoustupňovým násobičem točivého momentu (Poweshift) a hydraulickým reverzorem (PowerShuttle). Díky tomu je dosaženo vhodného odstupňování převodových stupňů, které umožňují udržet motor v optimálních otáčkách jak při práci na poli, tak při transportu, a drží tím spotřebu paliva na nízkých hodnotách.

Traktory Zetor Major jsou vybaveny hydraulikou s mechanickou regulací. Charakteristická je pro ně v rámci třídy vysoká zdvihací síla a plynulá regulace spouštění, což zajišťuje spolehlivé a snadné ovládání.

Modelová řada Proxima

V rámci řady Proxima si můžete vybrat mezi Proximou CL, GL a HS. Model CL nabízí více va­riant plně mechanických převodovek s ohledem na praktické využití a potřeby zákazníků. Model GP disponuje vyšším výkonem motoru a převodovkou s vyšším rozsahem převodových stupňů. Pro model HS je typické mnohostranné využití a komfort. Disponuje řešením převodovky s elektrohydraulickým reverzorem a automatickým třístupňovým násobičem převodových stupňů.

Traktory Proxima jsou vybavené čtyřválcovými motory s výkonem 80 až 120 koní, které vynikají nízkou spotřebou paliva a jednoduchou konstrukcí bez zbytečné elektroniky.

Pro pohodlnou práci s přípojnými stroji mohou být traktory Proxima na přání vybaveny až čtyřsekčním rozváděčem a elektrohydraulikou (EHR). Efektivita hydrauliky je založena na unikátní funkci HitchTronic neboli automatické regulaci zadního tříbodového závěsu při orbě. Maximální zdvihací síla až 4,2 kN zvládne připojení řady strojů.

Kabiny traktorů z řady Proxima jsou komfortní a bezpečné. Základ tvoří velký prostor kolem řidiče s optimálním výhledem do všech stran.

 

ZETOR TRACTORS a. s.

 

Foto:

Během modernizace traktorů řady Proxima se kladl důraz na zvýšení komfortu a bezpečnosti při obsluze stroje. Došlo tak například k úpravě rozmístění světlometů nebo ke zvětšení zpětných zrcátek

Významnou novinkou, kterou nyní traktory Proxima zákazníkům přinášejí, jsou motory s emisním řešením Stage IV. Stroje jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí

Nový Major HS je vybaven mimo jiné také natáčecími předními blatníky, čímž se výrazně zmenšil poloměr otáčení na úroveň 3,9 m. Jedná se tak o obratný traktor vhodný i do omezených prostor

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *