Už patnáct let s jednou značkou

Soukromý zemědělec Jaroslav Kohout z Křižanova na Písecku zakoupil první stroj Massey Ferguson již v roce 1996. Šlo o sklízecí mlátičku MF 38 s lištou Powerflow o záběru 6,20 m a šesti vytřásadly. Posledním, v pořadím už čtvrtým strojem stejné značky, byla sklízecí mlátička MF Cerea 7278, která přibyla do strojového parku v roce 2008, stejně jako druhý traktor Massey Ferguson na farmě MF 5445. Podle hospodáře jde o kvalitní, spolehlivou a především pohodlnou techniku, která výrazným způsobem ulehčuje práci na farmě i ve službách.

Jaroslav Kohout z Křižanova na Písecku hospodaří od roku 1992, v současné době na 65 hektarech zemědělské půdy. Rostlinná výroba je zaměřena na klasické plodiny včetně brambor a produkce objemných krmiv, živočišná se specializuje na výkrm býků.

Správná volba
„První sklízecí mlátičku Massey Ferguson 38 jsem si vybral především proto, že jako jedna z mála měla již v té době patentovanou pásovou lištu Powerflow a také velkou plochu vytřásadel,“ řekl týdeníku Zemědělec Jaroslav Kohout. „Byla to velmi dobrá volba, do dnešního dne sklidila téměř deset tisíc hektarů bez nějakých vážnějších problémů a jsem s ní stále velice spokojen.“
Dobré zkušenost s mlátičkou samozřejmě ovlivnily i výběr traktoru. V roce 2006, kdy se v celém zemědělství začalo s výraznou obnovou těchto strojů, zakotvil v Křižanově natrvalo plně vybavený traktor Massey Ferguson 7480 s motorem Perkins o výkonu 150 kW/110 koní. „Je vybaven vario převodovkou Dyna –VT, která v té době byla velkou technickou novinkou, systémem navýšení výkonu PowerBoost, hydraulickým systémem Load Sensing s výkonem 110 litrů za minutu, odpruženou přední nápravou QuadLink, dvojstupňovým odpružením kabiny Dual Stage, komfortní odhlučněnou kabinou s klimatizací a počítačovým systém Datatronic 3,“ doplňuje J. Kohouta Jiří Kotrba, jednatel společnosti STAKO MF, regionálního prodejce strojů se třemi trojúhelníky ve znaku. „Pomocí tohoto monitorovacího a řídicího počítače a panelu GTA lze ovládat veškeré režimy, počínaje převodovkou a hydraulickými ventily přes vývodový hřídel až po souvraťový systém s 39 operacemi. Pro kombinované zaměření farmy je vhodný i vývodový hřídel s 540/540E/1000 otáčkami za minut, čelní hydraulika a čelní vývodový hřídelí.“
Massey Ferguson 7480 je univerzální traktor do živočišné výroby, ale i do kombinace se závěsnou technikou s většími záběry, například pro sklizeň pícnin. Dodnes „natočil“ 2000 motohodin a J. Kohout na něj nedá dopustit.

Mlátička do složitých podmínek
Další velká investice na farmě se datuje do roku 2008, kdy byla v českém zemědělství příznivá ekonomická situace a byl i jiný výhled do budoucnosti. V tomto roce zakoupil Jaroslav Kohout dva stroje značky Massey Ferguson, a to již zmíněnou sklízecí mlátičku Cerea 7278 AL a menší traktor MF 5445 s čelním nakladač MF 955.
Nová sklízecí mlátička Cerea 7278 AutoLevel se svahovým vyrovnáváním je vybavena motorem o výkonu 304 kW/413 koní a osvědčenou lištou Powerflow o záběru 6,8 metru s vkládacími pásy, které zaručují výkonný, stálý a rovnoměrný přísun hmoty bez ohledu na typ a stav obilovin a olejnin. Základem mlátičky je robustní mláticí buben široký 1680 mm o průměru 600 mm a RS válec. Jde o rotační separátor pro větší průchodnost mlátičky a hlavně pro maximální separaci zrna od slámy a její další rychlý posun na osm vytřásadel zvyšující natřásání slámy o 33 % v porovnání se šesti vytřasadly, s celkovou separační plochou 9,9 m2. Další výbavou sklízecí mlátičky je drtič slámy s oboustranně ozubenými noži a elektricky řízenými deflektory i metač plev pro jejich maximální rozptýlení po sklízeném pozemku. Nelze opomenout ani systém HiStream pro číštění až 100 tun sklízeného obilí za hodinu, velký zásobník o objemu 9500 nebo 10 500 litrů s elevátorem o výkonu až 100 tun/h, řídicí a kontrolním systémem Datavision 2 a systém Auto Guide, který maximalizuje výkon a snižuje nároky na obsluhu. „Lištu o záběru 6,8 metru jsem zvolil proto, že se hodí do svažitých podmínek jihozápadních Čech,“ vysvětluje J. Kohout. „V těchto složitých půdních podmínkách by byla lišta o záběru 9 či 12 metrů zbytečnou zátěží. Nová mlátička spolykala v loňském roce asi 900 hektarů, a to i ve službách, kde ještě pracuje i ta původní, a to jen při sklizni obilovin či řepku, bez kukuřice na zrno.

Malý velký pomocník
Po obměně silných traktorů k základnímu zpracování půdy začali čeští zemědělci měnit i slabší traktory o výkonu kolem 100 koní. A jinak tomu nebylo ani v Křižanově. Před dvěma lety přibyl na farmu menší traktor Massey Ferguson 5445 s čelním nakladačem, který zde pracuje 365 dnů v roce. Podle Jaroslava Kohouta je nejdůležitějším strojem na farmě, zvládne prakticky veškeré práce, počínaje svozem balíků z pole a konče krmením šedesáti býků a kydáním hnoje z volné stáje. Přestože je na farmě pouze dva roky, odpracoval již 1500 motohodin.
Tento vysoce kompaktní traktor je vybaven motorem Perkins o výkonu 70 kW/95 k a převodovkou Dyna 4 s komfortním elektrohydraulickým řazením čtyř rychlostních skupin se čtyřmi převodovými stupni řazenými pod zatížením. Překrytí skupin u převodovky je podle Jiřího Kotrby bezkonkurenční, v rozmezí pracovních rychlostí 6 až 20 km/h dokonale navazují jednotlivé násobky i celé skupiny. Traktor se sníženou výškou 2,75 m je vybaven šikmou kapotou a prosklenou střechou, takže při práci s čelním nakladačem má obsluha dokonalý výhled. Nosnost zadního tříbodového závěsu je pět tun. Hodí se jako hlavní traktor na malou farmu, uplatnění najde i ve velkém zemědělském podniku. Zemědělci u něj oceňují jednoduchou obsluhu, nízké provozní náklady, vysoký jízdní komfort a flexibilní specifikaci.
A proč si Jaroslav Kohout vybral značku traktorů Massey Ferguson? „V první řadě to ovlivnily pozitivní zkušenosti s mlátičkou,“ odpovídá na náš dotaz J. Kohout, „ale i vysoká užitná hodnota strojů v poměru k jejich ceně. Jsem s nimi velice spokojen, stejně jako se servisem a rychlými dodávkami náhradních dílů, které nám zajišťuje společnost STAKO MF z nedalekého Veselíčka.“

Klíčové informace
-Jaroslav Kohout z Křižanova na Písecku vsadil na značku Massey Ferguson.
-V současné době využívá dvě sklízecí mlátičky a dva traktory.
-Jde o kvalitní, spolehlivou a pohodlnou techniku, která ulehčuje práci na farmě i ve službách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *