Už první rok předčil očekávání

V loňském roce se akciová společnost Pekass Praha stala dovozcem německých cisteren Kotte do České republiky. Na první pohled se mohlo zdát, že jde o jeden z obchodních projektů, který se bude několik prvních let potýkat s již etablovanými a nutno dodat i vesměs kvalitními cisternami jiných značek a s důvěrou uživatelů. Vždyť nabídka těchto zařízení je na domácím trhu velice široká.

Realita je však zcela jiná. Přestože oficiální představení cisteren Kotte v České republice bylo na loňském veletrhu Techagro, prodalo se jich u nás během prvního roku více než dvacet pět.

Kvalitní jednoúčelové stroje
„Kotte je vedoucí firmou v aplikačních cisternách na německém trhu,“ řekla týdeníku Zemědělec Daniela Ringelová, produktová manažerka společnosti Pekass. „Využívají se k aplikaci kejdy na pole i k přepravě do bioplynových stanic, k odvozu a aplikaci digestátu z bioplynek a k přepravě kapalných hnojiv DAM. V nabídce máme mnoho modelů, ať již jednoosé s objemem nádrže pět až deset tisíc litrů, tandemové s nádržemi pro deset až osmnáct a půl tisíce litrů i cisterny v provedení Eco-Line, které jsou cenově výhodnější. Firma Kotte vyrábí také dopravní cisterny s objemem až dvacet čtyři metrů krychlových.“
„Jak roste počet bioplynových stanic, stoupá i poptávka po kvalitních cisternách,“ pokračuje Daniela Ringelová. „Na větší zájem má vliv i skutečnost, že se v zemědělství postupně ustupuje od hnojení granulovanými hnojivy. V současné době požadují zemědělci cisterny s širokými pneumatikami, nízkým těžištěm, odolné agresivním látkám, hydraulicky ovládané a vybavené aplikátorem s širokým pracovním záběrem devět až třicet metrů. A přesně takové cisterny u nás naleznou. Firma Kotte jako jedna z mála vyrábí nádrže s výřezem pro kola. Menší světlost a nižší těžiště výrazně přispívají ke stabilitě cisterny i na svažitých pozemcích a tím i k bezpečnému provozu.
Kotte dokáže postavit cisternu přesně na přání zákazníka, ať už k přihnojování ozimů kejdou na jaře či pouze k přepravě po pozemních komunikacích. „Na dosavadním úspěchu v prodeji cisteren Kotte v České republice se nepodílí jen velký počet jejich variant a různorodost výbavy, ale především kvalita. I naši dosavadní uživatelé potvrzují, že tyto stroje patří v Evropě skutečně k těm nejlepším,“ vyzdvihuje přednosti vozů Daniela Ringelová.

Jednonápravové cisterny
Pro menší zemědělské provozy je připraven model Kotte Garant VE 8.000 s příznivým poměrem ceny a výkonu. Fekální vůz s objemem 8000 l je vybaven nádrží s tloušťkou stěny 5 mm z kvalitní německé oceli s uvnitř umístěnými dvěma vlnolamy dle DIN EN 707. Stejně jako rám procházející pod celou nádrží je i ona pozinkována. Kvalitní náprava od firmy BPW je konstruovaná pro rychlost 40 km/h, dvouokruhové vzduchové brzdy pak umožňují automatickou regulaci brzdné síly podle zatížení. Odstavná noha Jost s dovoleným zatížením 10 tun je plynule výškově stavitelná. K základní výbavě patří i širokoprofilové pneumatiky, které minimálně poškozují povrch pozemku a širokoúhlý kloubový hřídel Walterscheid. Čerpání zajišťuje značkový kompresor Jurop s výkonem 9000 l/min, na přání lze nádrž vybavit i čerpadlem Jurop PN 10600 s výkonem 11 000 l/minutu.
Pro větší provozy nabízí společnost Pekass model Kotte Garant VE 11.000, od nějž mohou zemědělci očekávat vysokou výkonnost a s ohledem na širokoprofilové pneumatiky i malý tlak na půdu a minimální poškození rostlin. Uživatelé u těchto cisteren ocení obratnost a příznivý poměru ceny k výkonu.

Tandemové cisterny
Především při delších přepravních vzdálenostech jsou smysluplnou alternativou jednonápravových cisteren tandemové modely s objemem nádrže 10 000 až 18 500 litrů. „Tyto modely splňují ekonomické požadavky velkých zemědělských podniků i podniků služeb,“ říká Daniela Ringelová, „stejně jako náročné požadavky na kvalitu. Na tu klade firma Kotte velký důraz. Nádrže pocházejí výhradně z kvalitní německé výroby. Nosný rám, u větších modelů se zesílenými profily, je průběžný pod celou nádrží a stejně jako ona je kompletně pozinkovaný. Cisternu lze vybavit vnitřním katodickým nátěrem odolným proti hnojivu DAM, nádrž o tloušťce stěny 6 mm lze ošetřit tímto způsobem i z vnější strany, a to v barvě dle přání zákazníka. Stejným ošetřením procházejí i dva nebo tři šroubované vlnolamy, které vyhovují nejvyššímu standardu kvality a bezpečnosti. Umístění zadního uzávěru v nejnižším místě pak efektivně zabraňuje usazování kejdy v cisterně.“
Všechny tandemové modely jsou vybaveny vakuovým čerpadlem značky Jurop o výkonu 11 000 l/min, od modelů VT 16.200 pak čerpadlem Jurop PNE 12200 o výkonu 12 200 l/min s automatickým mazáním a injektorovým chlazením. U „čerpacích“ cisteren sází Kotte na kvalitní německá čerpadla s rotujícím pístem značky Vogelsang nebo Börger. Pomocí originálního, hydraulicky poháněného urychlovače plnění značky Kotte pod zásobníkem (použitelný na obou stranách) se cisterna jednak rychleji naplní, a jednak lze dosáhnout výrazně vyššího stupně naplnění nádrže zvláště u husté kejdy skotu. Integrovaný originální vzduchový olejový filtr (průměr 340 mm) v pozinkovaném provedení zajišťuje delší životnost čerpadla a zabraňuje vytékání oleje. Volitelný je speciální tlumič hluku s přídavným jemným prachovým filtrem. Sériově se na cisterny montuje stavoznak z plexiskla o průměru 100 mm s čisticím hrdlem.

Jednoduché praktické ovládání
Tandemové cisterny Garant jsou vybaveny originálními Boogie agregáty řízené nápravy BPW (od typu VT 14.000 se montuje náprava s profilem 150 x 150 mm s brzdovými bubny 410 x 180). I při vysoké rychlosti až 60 km/h vykazuje tato náprava, díky své stabilizaci řízení závislé na zátěži, dobré jízdní vlastnosti. Asymetrické uspořádání náprav vede k odlehčení první nápravy, pneumatické odpružení pak zjišťuje vysoký jízdní komfort a bezpečnost. Cisterny Garant jsou sériově vybaveny regulací brzdné síly podle zatížení (ALB). Vzhledem k tomu, že „obutí“ patří k nejdůležitějším komponentům, sází Kotte na kvalitní pneumatiky různých výrobců s velkou šíří a průměrem. Ve spojení se zařízením k regulaci tlaku pneumatik doporučuje pneumatiky Cargo X BIB značky Michelin.
Systém nuceného řízení zadních kol výrazně zvyšuje jízdní komfort při velké rychlosti stejně jako při couvání. Cisterna pak vždycky jede ve stopě traktoru. Výhodou značky Kotte je to, že systém řízení zadních kol je založen na uzavřeném olejovém okruhu a přímém přenosu síly. Řídicí válec je umístěn přímo u závěsu traktoru a tím je zajištěna přesnost řízení. Kotte klade velký důraz na praktické ovládání, pomocí hydrauliky traktoru nebo ručního čerpadla je kdykoli možné přesně nastavit systém řízení zadních kol. Nápravy jsou sériově připraveny pro následné osazení regulačním zařízením tlaku pneumatik. Spodním zavěšení se závěsem na kouli Scharmüller K 80 může být zvýšeno zatížení závěsu na 4 tuny, a tím i povolená celková hmotnost. Volitelné je hydraulické nebo mechanické odpružení oje.
Plynule výškově přestavitelná odstavná noha Jost (s dovoleným zatížením 10 tun) zajišťuje bezpečné odstavení i v členitém terénu. Originální kloubový hřídel WW značky Walterscheid patří do sériového vybavení.

Velký výběr aplikátorů
„Zadní příprava čtyřbodového závěsu ponechává otevřené všechny možnosti pro zavěšení aplikačních techniky,“ říká závěrem Daniela Ringelová. „Kotte nabízí velice obsáhlý program pro aplikaci kejdy: využít lze hadicové aplikátory v záběru devět až třicet metrů, botkové aplikátory s pracovním záběrem do osmnácti metrů, rozstřikovací koncovky a ramena do šířky třicet metrů, stejně jako injektory kejdy do maximálního záběru šest metrů. Jen pro zajímavost, v testu DLG-Fokus dostal hadicový aplikátor Kotte tu nejlepší známku. Stejně tak hodnotí cisterny Kotte i spokojení zákazníci společnosti Pekass.“

Klíčové informace
-Akciová společnost Pekass Praha je dovozcem německých cisteren Kotte do České republiky.
-V nabídce jsou jednoosé i tandemové modely s nádrží o objemu 5000 až 18 500 litrů i dopravní cisterny s objemem až 24 m3.
-Pro cisterny Kotte jsou charakteristické pozinkované ocelové nádrže odolné agresivním látkám, nízké těžiště, hydraulické ovládání, široké pneumatiky a aplikátory s pracovním záběrem až 36 metrů.
-Všechny modely jsou vybaveny vakuovým čerpadlem značky Jurop o výkonu až 12 200 l/min.
-Dobré jízdní vlastnosti zajišťují i při vysoké rychlosti originálními Boogie agregáty řízené nápravy BPW.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *