22.03.2001 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Užitečná drobnost

Zemědělec se neobejde bez řady mechanismů. Vedle nablýskaných výkřiků techniky, mezi nimiž na špičce pomyslné pyramidy stojí traktory a sklízecí mlátičky, jsou to desítky dalších nezbytných strojů a zařízení.

Užitečnou "drobnost", využitelnou například pro čerpání užitkové vody nebo právě pro manipulaci s kejdou, představila na lednovém Agromeku švédská firma AgriScandi AB z Lidkopingu.
Odstředivá čerpadla Cobra, poháněná hydromotory, jsou vyráběna ve třech velikostech. Nejmenší "mini" Cobra 30 s průměrem výstupního otvoru (a hadice) 1,5 palce a průměrem odstředivého čerpadla 140 mm může čerpat 500 litrů za minutu, větší typ Cobra 90 s třípalcovým výstupním otvorem a průměrem čerpadla 200 mm zvládne 1500 l.min-1 a největší Cobra 150 se čtyřpalcovou hadicí a průměrem čerpadla 250 mm až 2500 l.min-1. Čerpadla jsou dodávána s 5 metrovou výstupní hadicí a se sedmimetrovými tlakovými hadicemi pro připojení k hydraulice.
Pohon čerpadel je řešen hydromotory hnanými hydraulikou traktoru. Čerpadlo je upevněno na konci sací hadice, k níž jsou sponami uchyceny i tlakové hadice pohonu hydromotoru. Lopatky rotoru mohou v případě řerpání kejdy sloužit do určité míry i jako element pro její homogenizaci.
S pomocí tohoto jednoduchého zařízení lze řešit i havarijní situace, k nimž může na farmě dojít při úniku tekutých látek. (kč)
Foto: archiv výrobce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down