14.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Užitečné informace pro sadaře na jednom místě

Sadařství je jednou z charakteristických činností v zemědělství pro Lednicko-valtický areál. Součástí krajinného celku o rozloze 283,09 kilometru čtverečného v okrese Břeclav je i obec Velké Bílovice. V jejím kulturním domě se tradičně scházejí sadaři při příležitosti Ovocnářského dne. Bylo tomu tak i letos, konkrétně devátého srpna, kdy se akce setkala s velkým zájmem pěstitelů ovoce.

Úvodem akce přivítala přítomné Ing. Drahomíra Musilová ze společnosti BASF. Poté se ujal slova Ing. Vasile Popa, majitel společnosti Agrosad Velké Bílovice, spol. s r.o. Tato firma hospodaří na cca 100 hektarech ve třech katastrech v nadmořské výšce 190 až 230 metrů. Má šestnáct stálých zaměstnanců a na sezónní práce přibírá agenturní brigádníky. Nejvíce se zabývá pěstováním jabloní a meruněk. Pozemky se nacházejí na jednom z nejteplejších míst v ČR – průměrná roční teplota činí 10 stupňů Celsia. Průměrný úhrn srážek sice činí 550 mm, ale letošní rok je hluboce podnormální – jen 231 mm. Přesto se očekává velmi pěkná úroda jablek. Úrodu meruněk negativně ovlivnily jarní mrazíky.

Také v sadařství probíhají pokusy s aplikací nových typů přípravků na ochranu rostlin. O výsledcích přinesla informace přednáška Ing. Jana Kloutvorové ze Svazu pro integrované systémy pěstování ovoce.  Aktuální podmínky poskytování dotací a situace v ovocnářství ČR byla témata další přednášky Ing. Martina Ludvíka z Ovocnářské unie České Republiky.

Jedním z pořadatelů semináře byla společnost Oslavan AGRO s. r. o. Jiří Holub z této firmy informoval přítomné o strojích a zařízení pro údržbu sadů a sklizeň, které Oslavan AGRO nabízí. Pěstitelům ovoce tato firma nabízí také plotoviny a síťoviny proti okusu zvěře, či tubusy s plnou stěnou, vhodné rovněž proti okusu zvěře, ale i jako ochrana proti chemickým postřikům.

Více informací v Mechanizaci  č. 9/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down