V Bečvárech zavoněla orná půda

Během Dne Kvernelandu v Bečvárech na Kolínsku mohli návštěvníci zhlédnout jak techniku na sklizeň pícnin, tak stroje na zpracování půdy a setí. Z široké nabídky různých modelů si mohli vybrat menší farmáři i velké zemědělské podniky. Před vlastní praktickou ukázkou byla ve vyhrazeném prostoru představena řada technických novinek, které od posledního ročníku v roce 2015 přišly na český trh. Po předvedení strojů na sklizeň pícnin zavoněla orná půda, do níž se jako první zakously tři pluhy Kverneland, které jely dvakrát tam a dvakrát zpět, takže jejich orbu mohli návštěvníci dokonale zhodnotit.

Zemědělci mohou vybírat ze tří set různých typů a modifikací pluhů: se dvěma až dvanácti radlicemi, nesené, polonesené, s nápravou, s různě umístěným kolem, s krokovou či plynulou změnou záběru radlic, odlišně jištěné. Ke všem pluhům lze zvolit odhrnovací desky číslo 28, které jsou vhodné k traktorům se širokými pneumatikami pro orbu do hloubky až 30 cm. Pluhy s těmito radlicemi mají malý tahový odpor, dobře drobí ornici a zaklápějí organické zbytky. Všechny odhrnovací desky se vyrábějí z ocele s měkkým jádrem a diamantově tvrdým povrchem.

Novinkou byl pětiradličný nesený pluh Kverneland 2500 S i-plough vybavený špičkovými technologiemi, které se budou postupně zavádět také u ostatních pluhů Kverneland. Jde o ISOBUS kompatibilní stroj s řadou automatických funkcí, který se plně ovládá z kabiny traktoru dotykem na monitoru IsoMatch Tellus nebo IsoMatch Gou. Jako jediný pluh na světě má dělenou závěsnou hlavu, která umožňuje výborné manévrovací schopnosti při přepravě, aniž by se musel odpojit mechanický nebo hydraulický třetí bod závěsu. Vše řídí elektronika a hydraulika. Na pluhu byly i nové slupice Aero profile s velkou průchodností (výška 80 cm pod rámem), jimiž se budou postupně vybavovat i ostatní pluhy Kverneland. K dalším charakteristikám patří hydraulické vario od 30 do 60 cm, centrálně ovládané předradličky, jištění listovou pružinou nebo střižným šroubem a závěsná hlava 280. Tyto pluhy se čtyřmi až šesti radlicemi jsou už u nás k dostání, lze k nim dodat i pološroubovité, kulturní, prutové či plastové odhrnovačky.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 23.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *