Skupina Merlo se skládá z několika společností, které vyrábějí teleskopické manipulátory, míchačky betonu a samohybné plošiny. Významné místo na trhu si za 45 let existence získala produkcí teleskopických manipulátorů a jejich hydrostatického pohonu. Vždyť ze sedmi tisíc vyrobených strojů je šest tisíc teleskopických manipulátorů.
Společnost Merlo zaměstnává více než tisíc odborníků, z nichž 20 % je univerzitně vzdělaných. Roční obrat se pohybuje ve stovkách milionů eur, export se na této částce podílí téměř z 80 %. V Evropě má Merlo čtyři sesterské společnosti (Velká Británie, Španělsko, Francie, Německo), pátou v Austrálii. Dalších 50 národních importérů (se sítí více než 600 dealerů) zodpovídá přímo Merlu. Produkce ze 70 % zůstává v Evropě, nicméně v Austrálii a východní části Kanady má Merlo vedoucí postavení na trhu.
Téměř půl století zkušeností
Skupina Merlo byla založena v roce 1964. Prvním modelem značky byl typ DM, což byl první dumper. Novinkou byl v té době pohon čtyř kol, kloubový podvozek a otočná korba. V roce 1966 byla uvedena na trh první míchačka betonu DBM s pohonem čtyř kol. Od tohoto roku začalo Merlo používat hydrostatický pohon. V roce 1970 představilo Merlo model CEM pro manipulaci s materiálem do každého terénu s hydrostatickým pohonem čtyř kol. V roce 1974 vznikl model GX – první samohybný jeřáb s teleskopickým ramenem, předchůdce současného Rota. Rok 1981 byl významným mezníkem. V tomto roce byl představen první teleskopický manipulátor, který byl již vybaven patentovaným bočním posuvem ramene a hydrostatickým pohonem, typ SM. Konstrukce stroje však při práci bránila výhledu dozadu a sklopené rameno při jízdě omezovalo výhled vpravo, a proto byl v roce 1987 představen nový model Panoramic, který měl již motor přemístěn na stranu. Tato konstrukce umožnila uložit rameno mnohem níž, čímž se otevřel výhled na všechny strany. Motor je také lépe přístupný pro pravidelnou údržbu nebo případné opravy.
Mnoho konstrukčních řešení si Merlo chrání patenty. Je to také dáno tím, že si 90 % všech komponentů potřebných pro výrobu manipulátorů vyrábí ve svém závodě. Má tak téměř celý proces výroby pod svojí kontrolou a může mnohem lépe uplatňovat na nových výrobcích své inovace.
V roce 1991 jako první na světě uvedlo Merlo model Roto XS, plně otočný teleskopický manipulátor, jehož vývoji i vlastní výrobě byla věnována maximální pozornost. Inovace v roce 1999 přinesla nový stabilizační systém a označení Roto EVS. V roce 2003 přichází výrobce s modelem Roto MCSS. Mozkem nového modelu je počítač, který šedesátkrát za minutu vyhodnocuje stabilitu stroje a v případě jakéhokoli nebezpečí zablokuje všechny funkce. Je tak velmi důležitým aktivním bezpečnostním prvkem. Jeho další funkcí je například upozorňování na servisní úkony.
V devadesátých letech se výrobce soustředil na vývoj manipulátoru pro zemědělskou výrobu. Farmáři již tyto stroje používali, postrádali však u nich některé vlastnosti, specifické pro práci v zemědělství. Výsledkem byl v roce 1996 model Turbofarmer, první manipulátor v Evropě, homologovaný pro tažení nákladu až do hmotnosti 20 t. Dostal jiný motor a nápravy a podvozek umožňoval jízdu po komunikaci rychlostí 40 km/h. Jeho inovací je nový model představený v roce 2005.
Další cestou vývoje byl v roce 2000 nový model Multifarmer – kombinace traktoru a manipulátoru, který jde zemědělcům ještě více vstříc.
V roce 2002 Merlo představilo malý víceúčelový systém Cingo. Základem je pásový podvozek, na který lze pomocí rychloupínacího systému připevnit až 25 adaptérů. Jeho využití je mnohostranné, od dumperu, přes nakladač, mulčovač nebo bagr až po míchačku betonu.
Merlo stále pracuje na vylepšování svých modelů, žádný model není starší než 18 až 20 měsíců. Například v roce 2005 dostalo dvacet modelů nový design a motor o výkonu 140 koní.
V roce 2007 byly představeny samohybné plošiny MPR, určené především do stavební sféry s maximální rychlostí na komunikaci 40 km/h. Zajímavé je, že při práci není třeba plošinu zajišťovat patkami, v případě potřeby lze pojezd ovládat z plošiny rychlostí jeden kilometr za hodinu.
Vnitřní struktura
Společnost Merlo se člení na několik skupin. Skupina Tre Emme vyrábí veškeré adaptéry a nářadí na teleskopické manipulátory, jimiž lze funkci stroje zcela změnit. Zabývá se i výrobou techniky pro lesní sféru a komunální služby. Skupinu Tecno opouštějí stroje pro komunální sféru, zejména pro odvoz komunálního odpadu s objemem až 36 m3. Tato technika je velmi oblíbená zejména v Itálii a Španělsku. Skupina Project se věnuje výzkumu a vývoji nových strojů a technologií. Pracuje v ní 80 % vysokoškoláků. Na její potřeby je vyčleněno 8 % z obratu firmy (pro rok 2009 dokonce 10 %). Další skupinou je Rent pro vývoj a inovaci, ve kterém pracuje 25 vysoce specializovaných mechaniků, kteří se zabývají vývojem strojů pro zákazníky se speciálními požadavky. Poslední skupinou je Cingo, které vzniklo v roce 2002 a věnuje se výrobě víceúčelových pásových strojů.
Pod názvem CFRM se skrývá školicí středisko pro obsluhu manipulátorů Merlo. Využívá se též pro předvádění strojů zákazníkům a prodejcům. Na něm se též testují a homologují nové modely. Pokud si zákazník u nás zakoupí manipulátor s otočí Roto, získá v jeho ceně i dvoudenní školení na jeho obsluhu se závěrečným certifikátem právě v tomto středisku.
Robotizovaná výroba
Výrobní závod v Cuneu se rozprostírá na ploše 150 000 m2. Zaměstnání v něm našlo 930 pracovníků. Vlastní výrobní prostory jsou moderní, velmi světlé, s příjemnou pracovní atmosférou. Pracovní doba je pro nás netypická, od osmi do dvanácti a od dvou do osmnácti hodin. Inu v Itálii se siesta drží i ve výrobě.
Výroba teleskopických manipulátorů je tam na vysoké technické úrovni. Do moderních linek je začleněno 41 robotů.
Vlastní konstrukce kabin je z ocelových H-profilů, které zajišťují maximální pevnost a nízkou hmotnost. Kvalitu zaručí buď švédská, a nebo italská ocel. Rám stroje tvoří za studena ohýbaná plná ocelová kulatina o průměru sedm centimetrů, která mu zajišťuje vzhledem ke své robustnosti a hmotnosti nízko položené těžiště a stabilitu ve všech situacích. Není tak třeba používat jakákoli protizávaží. Celkově jsou na rám a podvozek použity tak dimenzované materiály, že konstrukce vzbuzuje dojem nezničitelnosti. Svařování mají na starosti jako při mnoha jiných činnostech roboty.
Důležité součástky jsou označeny kódy, datem výroby, hodinou, pracovištěm a konkrétním zaměstnancem, který je vyrobil. Řešit jakýkoli problém je tak velmi snadné.
O vysoké technologické úrovni výroby svědčí již zmíněných 41 robotů. Některé jsou naprosto soběstačné, jednotlivé komponenty si odebírají z podzemního skladiště a lidskou obsluhu tak po celých 24 hodin nepotřebují. V Merlu si většinu robotů sami vyprojektují, zpracují design, specifikují jejich vlastnosti a tvar a vše zadají externímu specializovanému výrobci. Roboty jsou vybaveny softwarem firmy Merlo. Nejnovější robotizovaná linka má označení 8760 podle počtu odpracovaných hodin za rok. Teoreticky je možné ji jednou za rok naprogramovat a ona pak celý rok pracuje nezávisle na člověku. Při své práci automaticky spolupracuje se skladem.
Testovací robot kontroluje veškeré parametry každého dílu a dojde-li k odchylce, automaticky se okamžitě softwarově upraví.
Základy motorů a převodovky přebírá Merlo od subdodavatelů. Do svých strojů montuje čtyřválce Deutz a Perkins a pro velké manipulátory a Rota šestiválcové motory Iveco.
Hydraulické válce jako velmi důležitou součást strojů si zde vyrábějí sami. Jejich výroba je opět plně automatizována. Veškeré hydraulické rozvody potřebné k ovládání teleskopického ramene jsou umístěny uvnitř jeho konstrukce, je tak vyloučeno jejich poškození. Vlastní rameno je z důvodu pevnosti svařeno ze dvou profilů.
Nápravy vlastní výroby existují ve třech modifikacích, pro zemědělské stroje, pro stavební typy a pro Roto. Jeden typ nápravy je vyráběn pro Merlo na zakázku.
Kabiny se montují a kompletují z vozíků, na kterých je veškerý potřebný materiál. Mechanik tak má po montáži jednoduchou kontrolu splnění úkolu.
Lakovna splňuje nejpřísnější ekologická měřítka. Používané materiály neobsahují žádné chemické prostředky, proto při jejím provozu není třeba používat ochranné roušky. Po prvotním otryskání se nanáší bílý základní nátěr a poté finální barva. Po nanesení barvy jdou díly do pece, pak se ochladí a směřují na další montáž. Vše je opět automatizováno na robotu vlastní konstrukce. Zelená barva není dogma, kdo chce, za mírný poplatek mu zde provedou nástřik odstínem dle vlastního přání. Nová lakovna podvozků je nejdelší v Evropě, měří 200 m a její výstavba stála pět milionů eur.
Plně automatizované sklady součástek jsou předpokladem hladkého průběhu výroby.
Celým výrobním procesem prolíná neustálá a velmi přísná kontrola přesnosti a kvality, která je zárukou budoucího bezproblémového provozu v těch nejtěžších podmínkách.
Každý den opouští výrobní linky přibližně 25 strojů, maximální kapacita závodu je 30 strojů.
Na specializovaném pracovišti byl i prototyp nového Rota, který bude lehčí a bude mít větší nosnost.
Součástí je polygon
Součástí prohlídky výrobního závodu byla i návštěva zkušební trati. Zde nám zkušební jezdci předvedli možnosti a schopnosti teleskopických manipulátorů Merlo. Zdolávání těch nejprudších svahů, různé jízdní režimy, krabí chod i ovládání teleskopu. Vystaveny tam byly téměř všechny nabízené modely. Merlo vyrábí manipulátory Panoramic ve 33 modelech, Turbofarmer v 16 modelech, Multifarmerů je šest, Roto nabízí 10 modifikací a k tomu ještě tři samohybné plošiny a dvě míchačky betonu. Nejnovějším manipulátorem, který je v nabídce od roku 2008, je model P 55.9, nový koncept manipulátoru pro těžkou práci v zemědělství, lesnictví nebo na skládkách. Do vínku dostal nové nápravy a inovovaný výložník s trhací silou 7,3 tuny. Na ploše nechyběly ani malé pásové stroje Cingo.
Budoucnosti se v Cuneu nebojí
V současné době mnoho výrobců zmítaných hospodářskou krizí omezuje výrobu, snižuje počty zaměstnanců a šetří na všech frontách. Ne tak v Merlu. Tam se plánuje rozšíření výrobních ploch, přijímají se noví zaměstnanci a zvyšují se prostředky na výzkum a vývoj nových strojů tak, aby značka Merlo nezaspala dobu, kdy opět dojde k oživení trhu. Tedy jednoznačně je to sázka na budoucnost.
Klíčové informace:
• Stroje Merlo se v italském Cuneu vyrábějí již 45 let.
• Jednotlivé modely jsou inovovány každých 18 až 20 měsíců.
• V moderním závodě se vyrábějí především teleskopické manipulátory.
• Technika Merlo je vybavena řadou patentovaných systémů.