V hlavní roli hliníková ramena

Francouzská společnost KUHN, největší výrobce zemědělské závěsné techniky v Evropě, má ve svém výrobním programu také stroje na ochranu rostlin. Ačkoli se historie postřikovačů pod značkou Kuhn datuje od roku 2008, nelze říci, že KUHN je v ochraně rostlin nováčkem. Současným výrobním programem navazuje na stroje Blanchard, které se ve stejných výrobních halách v západofrancouzském Chéméré vyrábějí již několik desítek let.

Výrobní závod již před více než 30 lety začal s vývojem hliníkových ramen. Základní myšlenkou bylo nabídnout stroj s nízkou hmotností a zároveň pevnými a bytelnými rameny bez zbytečných kompromisů na konstrukci.

Lehký a odolný kov

Hliník jako materiál s 2,7x nižší hustotou materiálu než klasická ocel má perfektní předpoklady pro takové konstrukce. Při vy­užití dvojnásobného množství materiálu jsou ramena stále lehčí než porovnatelné konstrukce ze železa. Za posledních 30 let prošel vývoj ramen ve výrobním závodě velkým pokrokem a KUHN v současné době nabízí veškerá ramena od 18 až do úctyhodných 50 metrů záběru pouze v hliníku. Žádný jiný materiál k dispozici není, ocel lze najít pouze na malých nesených postřikovačích, převážně tam, kde není využitý paralelogram na ovládání výšky.

Důležitou vlastností hliníku, kterou ocení farmáři až po několika letech provozu, je absolutní odolnost vůči korozi. Naproti tomu ocel při dlouhodobé běžné práci, ale také při kontaktech s překážkami a po drobných opravách vyžaduje opravu lakováním, aby se předešlo korozi. U hliníku žádné takové nebezpečí nehrozí a ramena jsou po celou dobu životnosti přirozeně proti těmto nežádoucím efektům chráněna.

Unikátní zavěšení ramen

Aby bylo výhody hliníku využito maximálně, je paralelogramový zdvih kombinován s unikátním zavěšením ramen. Patentovaný systém EQUILIBRA® jako jediný na trhu nabízí účinné 3D odpružení do všech stran. Prvním odpružením je samotný paralelogram zdvihu s hydropneumaticky tlumenou pístnicí. Obrovskou výhodou tohoto uspořádání je jeho funkce nejen při práci na poli, ale také při přejezdu po silnici. Druhým odpružením je celý systém středového dílu ramen, který je zavěšen na rámu pouze na jednom čepu a stabilizován dvěma pružinami. Ty se starají o korekci nejen klasického kývavého pohybu, ale také bočního skluzu ramen vznikajícího při silných bočních rázech.

Posledním směrem odpružení je tlumení ramen při prudkém brzdění nebo akceleraci stroje. Hlavně u velkých záběrů ramen přes 30 metrů může být neúčinné odpružení tímto směrem velkým problémem. Stejné síly působí na ramena postřikovače při běžném otáčení na souvrati. Neúčinné nebo chybějící odpružení tak výrazně zvyšuje zátěž působící na ramena hlavně v místě skladů, a tím snižuje životnost konstrukce. Například při otáčení na souvrati v rychlosti 12 km/h působí na 24m ramena v místě prvního čepu tlak blížící se 400 barům. Hydraulický systém bez účinného odpružení nemá šanci takový nápor dlouhodobě přežít a celá konstrukce ramen je při ostřejší jízdě nadměrně zatěžována.

Důležitá je rovnováha

Ať již má postřikovač malou 3000litrovou nádrž nebo velký 7700litrový tank, je proplachovací nádrž na čistou vodu umístěna vždy v ose stroje přímo nad zadní nápravou. Bez ohledu na to, zda je hlavní nádrž postřikovače plná nebo prázdná, zda je nádrž na čistou vodu plná nebo prázdná, je postřikovač vždy perfektně vyvážen. Díky použitým materiálům a patentovaným technologiím jsou postřikovače Kuhn schválené pro provoz na pozemních komunikacích s plnými hlavními nádržemi, šetří tak výrazně čas potřebný na transport postřikové jíchy na pole, protože první dávku si postřikovač veze s sebou.

KUHN, stejně jako v dalším vyráběném sortimentu, má rozhodně co nabídnout i těm nejnáročnějším zemědělcům. Jeho bezmála 3000 živých patentů používaných celosvětově při výrobě jeho strojů přesvědčí také náročné české zemědělce, že zvolit hliník se v ochraně rostlin rozhodně vyplatí.*

 Ing. Marcel Krumphanzl

obchodní ředitel

KUHN CENTER CZ a. s.

Foto: Různé způsoby skládání ramen podle pracovních záběrů pro optimální uložení na soupravě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *