V hlavní roli zůstává hliník

Francouzská společnost KUHN, největší výrobce zemědělské závěsné techniky v Evropě, má ve svém výrobním programu také stroje na ochranu rostlin. Ačkoli se historie postřikovačů pod značkou KUHN datuje od roku 2008, nelze říci, že KUHN je v ochraně rostlin nováčkem. Současným výrobním programem navazuje na stroje Blanchard, které se ve stejných výrobních halách v západofrancouzském Chéméré vyrábějí již několik desítek let.

Francouzská společnost KUHN, největší výrobce zemědělské závěsné techniky v Evropě, má ve svém výrobním programu také stroje na ochranu rostlin. Ačkoli se historie postřikovačů pod značkou KUHN datuje od roku 2008, nelze říci, že KUHN je v ochraně rostlin nováčkem. Současným výrobním programem navazuje na stroje Blanchard, které se ve stejných výrobních halách v západofrancouzském Chéméré vyrábějí již několik desítek let.  Stejně jako další skupiny strojů, jsou postřikovače vyráběny v ucelené nabídce s důrazem na kompletní sortiment, kterým je KUHN schopen uspokojit každého zákazníka. Ve výrobním programu lze nalézt malé nesené postřikovače s ručně rozkládanými rameny i velké tažené stroje nebo samojízdné postřikovače.

Ramena z hliníku již 30 let

Výrobní závod již před více než 30 lety začal s vývojem hliníkových ramen. Základní myšlenkou bylo nabídnout stroj s nízkou hmotností a zároveň pevnými a bytelnými rameny bez zbytečných kompromisů v konstrukci. Hliník jako materiál s 2,7x nižší hustotou materiálu než klasická ocel má perfektní předpoklady pro takové konstrukce. Při využití dvojnásobného množství materiálu jsou ramena stále lehčí než porovnatelné konstrukce ze železa. Za posledních 30 let prošel vývoj ramen ve výrobním závodě velkým pokrokem a KUHN v současné době nabízí veškerá ramena od 18 až do úctyhodných 50 metrů záběru pouze v hliníku.Žádný jiný materiál k dispozici není, ocel lze najít pouze na malých nesených postřikovačích, převážně tam, kde není využitý paralelogram na ovládání výšky. Důležitou vlastností hliníku, kterou ocení farmáři až po několika letech provozu, je absolutní odolnost vůči korozi. Naproti tomu ocel při dlouhodobé běžné práci, ale také při kontaktech s překážkami a po drobných opravách vyžaduje opravu lakováním, aby se předešlo korozi. U hliníku žádné takové nebezpečí nehrozí a ramena jsou po celou dobu životnosti přirozeně proti těmto nežádoucím efektům chráněna. Aby byla zaručena maximální pevnost konstrukce, jsou ramena vyráběna z různě skládaných struktur. Jednotlivé typy struktur jsou nabízeny v různých záběrech, vždy podle nejvhodnějších předpokladů daného typu. Například nová ramena MTA2 jsou k dispozici v záběrech od 18 do 24 metrů, ramena RHPA od 20 do 28 metrů. Zákazník má vždy na výběr z několika variant u stejného záběru a může si být 100% jist, že zvolená struktura ramen odpovídá přesně jeho individuálním požadavkům.

Patentovaný zdvih Optilift®

Dalším důležitým argumentem pro hliník je spojení hmotnosti celé konstrukce ramen a systému zdvihu. Je mnohem jednodušší účinně ovládat ramena vážící 400 kg než stejně velká ramena vážící 600 kg. S využitím nízké hmotnosti nabízí KUHN systém zdvihu a odpružení ramen na paralelogramu již od malých záběrů. Patentovaný zdvih Optilift® je založen na principu paralelogramového zavěšení ramen, jaký se běžně nabízí u velkých postřikovačů. Zde ho ale můžeme nalézt již na ramenech se záběrem 15 metrů a nádržích 1000 litrů.

Systém Equilibra® – 3D odpružení

Aby bylo výhody hliníku využito maximálně, je paralelogramový zdvih kombinován s unikátním zavěšením ramen. Patentovaný systém Equilibra ® jako jediný na trhu nabízí účinné 3D odpružení do všech stran. Prvním odpružením je samotný paralelogram zdvihu s hydropneumaticky tlumenou pístnicí. Obrovskou výhodou tohoto uspořádání je jeho funkce nejen při práci na poli, ale také při přejezdu po silnici. Druhým odpružením je celý systém středového dílu ramen, který je zavěšen na rámu pouze na jednom čepu a stabilizován dvěma pružinami. Ty se starají o korekci nejen klasického kývavého pohybu, ale také bočního skluzu ramen vznikajícího při silných bočních rázech. Posledním směrem odpružení je tlumení ramen při prudkém brzdění nebo akceleraci stroje. Hlavně u velkých záběrů ramen přes 30 metrů může být neúčinné odpružení tímto směrem velkým problémem. Stejné síly působí na ramena postřikovače při běžném otáčení na souvrati. Neúčinné nebo chybějící odpružení tak výrazně zvyšuje zátěž působící na ramena hlavně v místě skladů, a tím snižuje životnost konstrukce. Například při otáčení na souvrati v rychlosti 12 km/h působí na 24m ramena v místě prvního čepu tlak blížící se 400 barům. Hydraulický systém bez účinného odpružení nemá šanci takový nápor dlouhodobě přežít a celá konstrukce ramen je při ostřejší jízdě nadměrně zatěžována. Protože samotná ramena postřikovač nedělají, je třeba využít jejich možností v kombinaci s dalšími prvky. KUHN používá u všech nádrží větších než 3000 litrů polyesterové materiály. Výhodou oproti běžnému polyetylénu je několik. Díky výrobě tlakovým vstřikováním do forem je polyester maximálně hladký nejen zvenčí, ale také uvnitř, čímž výrazně usnadňuje proplach a udržuje hlavní nádrž perfektně čistou po použití jakýchkoli chemických látek. Přibližně poloviční tloušťka použitého materiálu (v porovnání s polyetylénem) je navíc 100% opravitelná na jakémkoli místě a výrazně prodlužuje životnost celého stroje.

Rovnováha je důležitá.

Ať již má postřikovač malou 3000litrovou nádrž nebo velký 7700litrový tank, je proplachovací nádrž na čistou vodu umístěna vždy v ose stroje přímo nad zadní nápravou. Bez ohledu na to, zda je hlavní nádrž postřikovače plná nebo prázdná, zda je nádrž na čistou vodu plná nebo prázdná, je postřikovač vždy perfektně vyvážen. Díky použitým materiálům a patentovaným technologiím jsou postřikovače KUHN schválené pro provoz na pozemních komunikacích s plnými hlavními nádržemi, šetří tak výrazně čas potřebný na transport postřikové jíchy na pole, protože první dávku si postřikovač veze s sebou. KUHN, stejně jako v dalším vyráběném sortimentu, má rozhodně co nabídnout i těm nejnáročnějším zemědělcům. Jeho bezmála 3000 živých patentů používaných celosvětově při výrobě jeho strojů přesvědčí také náročné české zemědělce, že zvolit hliník se v ochraně rostlin rozhodně vyplatí.

Ing. Marcel Krumphanzl obchodní ředitel KUHN CENTER CZ a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *