V Holešově vloni zvýšili výrobu

Další ročník Dnů otevřených dveří se konal 11. a 12. února v prostorách akciové společnosti MGM v Holešově. Při této příležitosti jsme položili několik otázek jejímu řediteli Ing. Antonínu Klabalovi.

Můžete zhodnotit výsledky dosažené v uplynulém roce?
V roce 2002 jsme prodali historicky nejvíc postřikovačů od roku 1995, kdy jsme postřikovače začali vyrábět. Bylo to především zásluhou tradičně silného vývozu. Díky našemu německému partnerovi jsme prodali loni do zahraničí (převážně do Německa) 140 návěsných postřikovačů. To je o více než 35 % více než v předchozím roce 2001. Tohoto výsledku bylo dosaženo přesto, že německý trh zemědělských strojů v podstatě stagnoval. Z tohoto důvodu nás zvýšení prodeje těší dvojnásob. Vysvětlení bych hledal v tom, že naše výrobky jsou v hodnocení postřikovačů prodávaných v Německu v první třetině co se týče kvality, ale v cenách se pohybujeme až někde v polovině. A jak je známo, porovnání cena versus kvalita stále platí. K našim největším zahraničním odběratelům patří, jak už jsem předeslal, hlavně zemědělci z Německa – zejména z jeho severozápadní části, ale také z Belgie, Holandska, Polska, Rakouska,Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu. Díky obchodnímu partnerovi nemáme ani s platbami žádný podstatný problém. Potud bych loňský rok hodnotil velmi pozitivně. Druhou stránkou byl silný kurz koruny, který na nás jako na proexportně zaměřenou firmu bohužel velmi silně dopadl.

V zahraničí je tedy situace uspokojivá, ale co na našem trhu?
Tady jsme trochu zklamáni. U nás s počtem prodaných strojů stagnujeme a máme ve srovnání s exportem co dohánět. Přitom i na našem trhu je poměr ceny a kvality našich postřikovačů velmi příznivý. Podle počtu objednávek od našich zemědělců však letošní rok vypadá lépe. Ale jsme teprve na jeho začátku, takže nemůžeme vyvozovat žádné závěry. Kupní síla českých hospodářů je ovlivněna – podle mého názoru – nestálými výkupními cenami, které zaznamenávají nepředstavitelné výkyvy. Zemědělci mohou potom dost těžko plánovat a dopředu „počítat“ s penězi na pořízení nové techniky.

O jaké produkty je momentálně největší zájem?
Jednoznačně o návěsné postřikovače. Jak vidíte i z naší nabídky, kterou prezentujeme dnes, nesené postřikovače v ní poněkud ustoupily do pozadí. I když jsou kvalitní, cenově jsou přeci jen jinde, než levné výrobky dovážené například z Polska.
Návěsné postřikovače vyrábíme již ve třetí generaci a v nabídce pro tuzemský trh jsou hlavně stroje s nádržemi 2500, 3500 a 4500 litrů. Zájem je jednoznačně o větší typy postřikovačů. Tento trend pozorujeme již v několika posledních letech. Farmáři, kteří pracovali se stroji s 2500litrovou nádrží, dnes dávají velmi často přednost 3500 příp. 4500litrové a začíná být zájem o větší objemy (5500 a 6500 litrů). Stejně tak se zvětšuje pracovní záběr ramen, my nabízíme převážně stroje o pracovní šířce ramen 18 až 27 metrů, pro větší typy až 39 m. Přitom před několika lety byl zájem o maximálně 24metrová ramena.

Pamatuji si, že vloni jste zde předvedli i samojízdný postřikovač, který letos chybí …
V loňském roce byl náš samojízdný postřikovač ve zkušebním provozu používán v Německu, ale vše se bohužel poněkud protáhlo, takže dalšími zkouškami projde až letos na jaře. Podle toho, jak dopadnou a jaká bude odezva, se teprve rozhodneme, zda zahájíme jeho výrobu. Vystavovali jsme ho také na loňském Techagru a ohlasy byly příznivé, takže věřím, že najde svoje uplatnění.

Nelze každý rok přicházet s novým typem strojů, ale předpokládám, že na těch stávajících nalezneme určitá technická vylepšení?
Určitě. Vylepšením je například pružení oje, které tlumí nepříznivé rázy mezi postřikovačem a traktorem a velmi šetří rám a ramena, zejména na nerovném terénu. Novinkou je i od podzimu 2002 možnost umístění sekčních ventilů na ramenech postřikovače. Většinou bývají stále umístěny v zadní části rámu. Umístění na ramenech zkracuje dráhu od sekčního ventilu k trysce a zajišťuje větší rovnoměrnost aplikace. U největších u nás vyráběných typů montujeme standardně odpruženou nápravu. Ta udržuje stabilní výšku ramen nad terénem jak při plné, tak i při prázdné nádrži. K další změně došlo u ovládací jednotky pro kopírování stopy tahače, které je nyní menší a kompaktnější.
Musím také připomenout, že se dále věnujeme přestavbám postřikovačů (jak samochodům, tak návěsným) a jejich uživatelé jsou s nimi velice spokojeni.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *