28.11.2008 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V inovacích a vývoji se nezastavují

Farmet je jednou z mála ryze českých firem vyrábějících zemědělské stroje. Její působení na českém trhu se datuje již od roku 1992. Z původně malé dílny se společnost rozrostla do dnešních obrovských rozměrů. Farmet má hned několik divizí. Kromě vývoje a výroby zemědělských strojů se dále zabývá technologickým zařízením pro získávání a zpracování rostlinných olejů, technologiemi extruze krmiv a provozuje stanici technické kontroly.

Sídlem společnosti Farmet je krásné východočeské město Česká skalice. Areál se rozkládá přibližně na ploše 3800m2 a kromě administrativní budovy jsou v něm situovány i všechny výrobní haly. Portfolio nabízených zemědělských strojů je opravdu široké. Vrata výrobního podniku tu opouštějí radličkové podmítače, kypřiče, diskové podmítače, kompaktomaty, drobicí válec, Cambridge válce, radličkové secí stroje, hloubkové kypřiče nebo zásobníky kejdy. Na osmdesát procent strojů, které jsou ve výrobě, již čeká nový majitel. Technika od Farmetu nepracuje pouze na české půdě, ale mnohem víc se jich dostane do zahraničí. Exportuje se až 80 % produktů. Aktivně se prodávají v osmnácti zemích, ale vidět je můžete až ve22 zemích.

Zemědělské stroje zblízka
Pro podmítku nabízí Farmet jak radličkové, tak diskové podmítače. Radličkové podmítače jsou určeny pro podmítku po sklizni všech plodin a jsou vhodné též při bezorebné technologii zpracování půdy. Nabízejí se v pracovním záběru od 2,1 do 6,6 m. Stroj se skládá z rámu, na kterém jsou ve dvou řadách rozmístěny šípové radličky. Na zadní příčce rámu je umístěna řada diskových kotoučů urovnávajících povrch půdy. Pracovní sekce uzavírá zadní válec, který lze zvolit ze čtyř typů: trubkový, segmentový, Croskill nebo dvojitý (skládající se z trubkového a lištového).
Diskové podmítače Disker jsou určeny pro podmítání po sklizni, ale i jako předseťová příprava půdy. Krátká konstrukce stroje zajišťuje přesné hloubkové vedení a výbornou stabilitu pří práci. Díky geometrii disků zvládá podmítač svou práci kvalitně i při vysoké výkonnosti.
Také radličkové kypřiče Hurikán slibují dokonalé zpracování půdy po sklizni. Pracovní orgány, jimiž jsou různé radličky, jsou rozmístěny do čtyř řad a upevněny na robustním rámu s dostatečnou výškou pro jednoduchou průchodnost posklizňových zbytků. Vysoký plošný výkon radličkového kypřiče Hurikán je umocněn systémem narážecího uchycení radlic, který umožňuje jednoduchou výměnu kompletního osazení stroje na poli během několika minut.
Rok starou novinkou v rodině kypřičů je kypřič Turbulent, kterým lze kypřit půdu až do hloubky 35cm. Čtyři řady masivních radlic zkypří horní vrstvu půdy a pod ní zanechají porézní dno, kde se může vsakovat voda. Turbulent se dodává s pracovním záběrem 4,5 m, ale v případě potřeby zpracování půdy do větší hloubky je schopen pracovat pouze v záběru tří metrů a využít tak maximálně tahové síly traktoru.
Nesmíme zapomenout ještě na hloubkové kypřiče Krtek, stroje určené k rozrušení utužené, nepropustné vrstvy půdy, která je při běžném technologickém zpracování (orba, přeprava, sklizeň) neustále zhutňována.
Velmi oblíbeným artiklem firmy Farmet jsou u zákazníků kompaktomaty. Tyto stroje nabízí až sedm pracovních operací najednou při jednom přejezdu. Nejenže šetří tak čas i palivo, ale ještě chrání půdu před utužením právě četnými přejezdy. Vyrábějí se ve verzi nesené i polonesené a pokrývají pracovní záběr od 2,5 až po 15,7 m.
V těžko zpracovatelných suchých podmínkách ocení zákazník Cambridge válce, které jsou v nabídce firmy Farmet samostatně.
Pokud tedy už má farmář půdu připravenou, je třeba zasít. Farmet má secí stroje Excellent a Excellent premium. V obou případech jde o stroje s přesnou hloubku setí bez ohledu na půdní podmínky či použitou technologii jejího zpracování. Excellent umožňuje jak přímý výsev, tak setí do podmítky nebo do zpracované půdy.
Excellent premium vychází z úspěšného Excellentu, avšak díky technologii eXtra steel bylo možné výrazně snížit hmotnost stroje i tahový odpor. Díky tomu je Excellent premium menší i rozměrově. Veličina, která se zvýšila, je kvalita práce. Zatímco Excellent je možné pořídit s pracovními záběry 3, 4,5, 6 a 8 m, Excellent premim se dodává pouze se záběry 6 a 8 m.
Novým, netradičním produktem jsou mobilní zásobníky na kejdu Elefant, které jsou doplňkem na vyvážení a aplikaci kejdy. Nádrž se instaluje na okraji pole a aplikátor kejdy nemusí vždy kvůli naplnění mimo pole. Tím se výrazně zvyšuje výkonnost dané linky a efektivnost celého procesu.

Pohled do budoucnosti
Farmet je firmou, která neustále kráčí dál, své produkty inovuje a vyvíjí nové. Čerstvou novinkou je příprava celé nové technologie zpracování strojů, nová hala na uskladnění materiálu i hotových produktů. Konstrukční oddělení firmy ukázalo, že dokáže navrhnout nejen zemědělské stroje, ale povedlo se mu vyvinout i automatický zakladač materiálu, který se má spustit koncem roku. Ve výrobní lince dále přibyla prášková lakovna a také nové tryskací boxy. Ve výrobě strojů značky Farmet v současnosti pracují svářecí roboti, CNC stroje, materiál se řeže plazmou i laserem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down