04.12.2023 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Osluchově mají recept na úspěch

Jednou z velmi vydařených akcí společnosti Pekass uprostřed roku 2023 byl Polní den v obci Osluchov nedaleko Slaného. Krásné letní počasí přálo poutavým prezentacím strojů jak na dvoře rodinné farmy, tak i na blízkém poli, a v obou prostředích se stroje mohly ukázat v plné parádě. Akci dodalo příjemnou atmosféru tradiční a krásně upravené prostředí celé farmy.

Majitelé farmy, manželé Dryákovi, v průběhu akce také vystoupili. Zvídavé účastníky akce zajisté napadla otázka, jak vlastně tito pracovití lidé hospodaří a jakou využívají techniku?

Zaměřeni na rostlinnou výrobu

Rodinná Farma Dryák hospodaří na celkem 750 hektarech orné půdy. Věnuje se pouze rostlinné výrobě s velkým důrazem na pěstování ozimé řepky.

Broskvové sady také stály u samého začátku Farmy Dryák v roce 1991. Postupným rozšiřováním obhospodařované půdy i spektra pěstovaných plodin se farma dostala až na dnešní výměru. Zpočátku se většina výměry orné půdy klasicky orala. Se zvyšující se výměrou orné půdy se majitelé farmy rozhodli přejít na bezorebnou technologii hospodaření. Chtěli si zvýšit plošnou výkonnost v důležitých agrotechnických operacích, ušetřit čas také pro práci např. v sadu a zachovat maximum vláhy v půdě.

Řešení pro setí ozimé řepky

Dostatek vláhy pro vzcházení byl problém především při letních výsevech ozimé řepky. Dryákovi proto hledali jinou technologii, vhodnější do jejich výsušných půd. Netrvalo dlouho a zhlédli se v secím stroji Focus TD firmy Horsch. Tento secí stroj provádí hluboké zpracování půdy v pásech, uložení hnojiva do nastavené hloubky a současně i setí – při jednom přejezdu. Celkově se počet přejezdů po poli výrazně zredukuje, což platí i o intenzitě zpracování půdy. V ornici tak zůstává maximum vláhy, a do ještě vlhké půdy je rovnou uloženo osivo.

Před sedmi lety se Dryákovi rozhodli vyzkoušet technologii Horsch Focus TD. Díky ochotě pracovníků společnosti Pekass na pobočce v Senomatech si mohli zapůjčit secí stroj Focus 6 TD o záběru šesti metrů. Se záměrem pořídit si secí stroj speciálně pro setí ozimé řepky si zkušení hospodáři v létě 2017 zaseli první porosty této olejniny strojem firmy Horsch.

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 49.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down