25.02.2008 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Polici lisují do vaků již léta

Senážování a silážování krmiv do vaku je velmi univerzální a výkonná technologie, umožňující skladovat celou řadu krmiv a směsí ve velmi dobré kvalitě při minimálních ztrátách. Své místo má i při zpracování mláta, cukrovarnických řízků nebo vlhké kukuřice. V poslední době se tato technologie používá i při výrobě kompostů a skladování substrátu pro bioplynové stanice.

 

 

Senážování do vaků je moderní způsob konzervace objemné píce – trávy, vojtěšky, jetele, na podzim silážní kukuřice, LKS, vlhkého kukuřičného zrna nebo cukrovarnických řízků. Senážní lis nalisuje krmivo nebo jiný biologický materiál do vaku ze speciální fólie. Velikost tlaku je dána druhem materiálu a jeho vlastnostmi, jde však o nejvyšší stlačení píce z dostupných technologií (u senáží až 600 kg/m3). Poté je vak okamžitě uzavřen pro zamezení přístupu vzduchu. Podle individuálních potřeb lze volit vaky o průměru 2,7 nebo tři metry (též 2,4 nebo 3,3 m) a délce 60 nebo 75 metrů. Fólie použitá na vak má tloušťku 0,225 nebo 0,240 mm. Orientačně se do vaku 2,7 x 60 m nalisuje 180 t píce či 220 až 250 t cukrovarnických řízků. Dojde-li lisovaná hmota, vak se ukončí uříznutím.

 

 

Pozemky Agriteamu – Družstva vlastníků Police nad Metují se nacházejí v CHKO Broumovského výběžku v okrese Náchod, v nadmořské výšce 450 až 600 metrů. Vznik tohoto podniku se datuje do roku 1994, kdy vznikl na základech původního zemědělského družstva. Postupným zatravňováním tam přešli na strukturu zemědělské půdy v poměru 600 ha pícnin – TTP a více než 400 ha orné půdy.

V kravíně jsou ustájeny dojnice českého strakatého skotu. Původní účinnost objemných krmiv byla pět litrů mléka denně. V roce 1996 však zásadně obnovili technologii senážní linky, včetně senážního lisu do vaků. Podnik přešel na výrobu kvalitních senáží. Produkční účinnost objemných krmiv se tak dostala na kvalitativně mnohem vyšší úroveň. Důsledkem nového přístupu k výrobě senáží bylo zvýšení jejich produkční účinnosti na současných jedenáct litrů mléka.

 

 

Na počátku bylo rozhodnutí investovat do systému senážních vaků. První lis se v podniku objevil v polovině devadesátých let. Tato nová technologie umožnila postupně odstavovat jednotlivé nevyhovující senážní věže. “Loni jsme je všechny zbourali”, říká předseda a agronom v jedné osobě Ing. Petr Šrámek z Agriteamu. Pozůstatek z dob minulých již nevyhovoval z mnoha hledisek. Instalovaná zařízení byla velmi poruchová, problémové bylo naskladňování těchto věží a ani ztráty nebyly zanedbatelné. Likvidaci těchto pěti 22 metrů vysokých monster kvitovaly s povděkem i obce Suchý Důl a Police nad Metují. Nyní v podniku využívají silážní jámy a vaky. Jak dále uvedl Ing. Šrámek, na místě těchto věží bude stát nový kravín pro 320 dojnic.

Protože se vakování osvědčilo, ozvali se zájemci z řad ostatních zemědělských podniků. V Polici se zájmu přizpůsobili a začali tuto činnost provádět jako službu. Zájem o senážování do vaků rozhodně je. Důkazem je i to, že před dvěma lety znovu investovali do nákupu lisu značky AG–Bag. Snaha o vytížení strojů je celosezónní, největší zájem je však pochopitelně v září a říjnu, kdy se mají poličtí co ohánět, aby všechny zájemce uspokojili.

Nejvýznamnějším partnerem je Ing. Josef Lukášek zastupující ZEPO Bohuslavice, a. s., pro kterého zpracovávají především cukrovarnické řízky a kukuřici v ročním objemu 15 až 17 vaků. Druhým významným partnerem je Ing. Václav Cincibus ze ZD Chýšť, kde vakují zejména vojtěšku, LKS a cukrovarnické řízky. Několika ročním výjezdům nebrání ani vzdálenost, vždyť Chýšt leží až u Chlumce nad Cidlinou. Při opakovaných službách Agriteam poskytuje zákazníkům významné slevy.

 

 

Lis AG–Bag, který v Polici mají, je službový stroj vybavený výměnným tunelem. Nejdříve je třeba zvolit správný průměr vaku. Buď 2,7 nebo 3 metry. Ten se volí podle druhu lisované hmoty a jejího objemu. Velmi důležitým kritériem při volbě vaku je předpokládaný denní odběr. Větší průměr vaku je na první pohled ekonomicky výhodnější, protože nárůst ceny lisování za větší průměr je menší, než přírůstek objemu. Tato rovnice ale platí pouze v případě poměrně velkých denních odběrů. Pokud se z vaku neodebere každý den alespoň padesát centimetrů hmoty, někdy i více (záleží též na lisovaném materiálu a ročním období), mohou ve vaku nastat hnilobné procesy. Velmi náchylná na pomalý odběr je například LKS. V těchto případech doporučují zákazníkům menší průměr, který je tak nakonec výhodnější.

Uvnitř vaku se tvoří plyny, metan a oxid uhličitý. Jak říká Ing. Šrámek, když je vak správně naplněn dobře připravenou hmotou, je v něm na lopatku odpadu. Dokonce i konec vaku, který již není slisovaný, je krásně nakonzervovaný.

Velmi dobře se lisují do vaků řízky nebo materiál od řezačky. Délka řezanky je velmi důležitá. Dlouhá není pro tyto účely příliš vhodná. Stejně důležité je i procento sušiny. Přeschlý materiál tíhne k plísni, která pak vytváří soustředné kruhy nebo jednotlivá ložiska. Tato úskalí už v Polici za léta vakování znají a mohou tak zákazníkům odborně poradit. Tím jim snižují případné budoucí ztráty.

Při dostatečném přísunu z pole jsou schopni naplnit dva vaky za půl dne. Po lisování jsou vaky uzavřeny speciálním zipem a opatřeny regulovatelnými odvzdušňovacími ventily, kterými se odpouští vyvíjené plyny. Použitá fólie je vybavena UV filtrem, je mrazuvzdorná a vydrží několik let. Na závěr obdrží zákazník protokol o plnění vaku, který obsahuje podstatné údaje o plnění a lisované hmotě.

 

 

Na otázku kdy použít vak, uvedl Ing. Šrámek několik příkladů. Rozhodně je výhodnější než stavba nové silážní jámy. Vak je vhodný též v případě, že bychom zaplnili senáží pouze část jámy nebo nám její kapacita nestačí. Stejně vhodný je u kravína, který je příliš vzdálen od centrálního úložiště. Při velké vzdálenosti pozemku může být výhodnější naplnit vak přímo na místě sklizně. Osvědčil se i způsob, kdy se do vaku dá lepší materiál (jetelotrávy, vojtěšky)a ostatní se uloží do jámy (TTP). Speciálně je výhodné plnit cukrovarnické řízky, LKS, vlhkou drcenou kukuřici a silážní kukuřici.

S vytížením strojů nemají v Agriteamu problém. Od poloviny května do prosince plní lisy vaky pro sebe a hlavně pro zákazníky. Návštěva v Polici potvrdila, že vakování lisy AG–Bag má budoucnost.

 

 

  • Lisování do vaků umožňuje skladovat krmiva ve velmi dobré kvalitě s minimálními ztrátami.
  • Jeden vak pojme 180 t píce nebo 220 až 250 t cukrovarnických řízků.
  • Fólie použitá na vak je vybavena UV filtrem, je mrazuvzdorná a velmi trvanlivá.
  • Vaky jsou schopny nahradit chybějící kapacitu silážní jámy.

 

Klíčové informace

 

Kdy použít vak

 

Zkušenosti z praxe

 

Senážování do vaků

 

V sousedství Polska

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down