V tvrdé zkoušce obstál na výbornou

Jako novinku jsme na brněnském Techagru mohli na stánku společnosti Dagros vidět mulčovač Spearhead. Z výstavy však stroj putoval přímo na pole. Tvrdou zkouškou, v níž obstál na výbornou byla údržba, možná však spíš rekultivace šumavských pastvin.

To, co jsme viděli na pozemcích obhospodařovaných soukromým zemědělcem Josefem Šedivým se dá označit za rekultivaci, ani snad ne za údržbu pastvin, k nimž je mulčovač Spearhead určen. Farmář jej však dostal do zápůjčky právě od společnosti Dagros, s. r. o., neboť tvrdil, že na jeho pozemcích žádný mulčovač nepřečká dvě sezóny.
Protože se jedná o první stroj na území naší republiky, bylo i v zájmu dodavatele stroj řádně otestovat. Proto zemědělec postupoval přesně podle návodu, kde výrobce deklaruje schopnost stroje zvládnout kromě stařiny a kukuřičných zbytků také nálet dřevin a to až do průměru 60 mm. Pravda, v některých případech byl průměr likvidovaného mlází ještě větší.
Podmínky jen pro kvalitní stroj
Stroj Spearhead 460 Multi Cut to na ošetřovaných pastvinách opravdu neměl jednoduché. Ty se totiž rozkládají na rozhraní Šumavy a Českého lesa v oblastech mnoha zaniklých vesnic, cest a podobně. Také pastviny byly ještě před revolucí ornou půdou a do podoby pastvin přešly víceméně samovolně bez urovnání povrchu. Některé pozemky z celkem 2000 ha obhospodařovaných Josefem Šedivým jsou dnes opravdu zarostlé. I ty chce farmář uvést do původní podoby, tedy na pastviny, neboť se zabývá chovem skotu bez tržní produkce mléka. Celkem chová 700 krav, k tomu má odpovídající počet mladého dobytka a výkrmu. Skot je, pokud je to možné, na pastvinách. S prvním sněhem se přehání do stájí a po obrostu pastvin hned putuje znovu ven.
Protože období, kdy je skot venku není příliš dlouhé, musí si hospodář zajistit zásobu balíků senáže. Podestýlku a doplněk v podobě asi 8 % siláže nakupuje od okolních podniků. Celé hospodářství zvládá za pomoci osmi zaměstnanců.
Bude zde pracovat dál
Konkrétně jsme pracující mulčovač našli nedaleko obce Malonty na Stolovém vrchu (700 m. n. m.). Obsluha traktoru nešetřila chválou, stejně tak Josef Šedivý, který nám v závěru našeho rozhovoru potvrdil, že si stroj na své hospodářství určitě pořídí. Mulčovač Spearhead 460 Multi Cut od počátku pracoval v podniku v agregaci s traktorem John Deere 6310 SE. Po rekultivaci všech pastvin bude nadále sloužit k jejich údržbě, tj. sečení nedopasků. Ročně tak ošetří dvakrát 2000 ha plus asi 1000 ha ve službách.
Svislá osa rotace
Hlavní odlišností od běžně používaných mulčovačů je osa rotace pracovních nástrojů. My jsme viděli rotorový mulčovač Spearhead 460 Multi Cut. Jak už plyne z názvu, stroj disponuje záběrem 4,6 m, dánský výrobce nabízí i typ 620, tj. 6,2 metru záběru. Menší stroj je osazen třemi, větší pak pěti rotory se svislou osou rotace. Právě tato konstrukce zcela mění možnosti i energetickou náročnost stroje (dle porostu a záběru 90 – 250 koní). Hmotnost stroje činí u typu 460 2320 kg, u typu 620 pak 2590 kg. S ohledem na nutné překrytí sousedních rotorů je stroj vzhledem podobný křídlům letadla. Tento tvar přináší také výhodu při otáčení soupravy, kdy se boční sekce nedostávají do kontaktu s traktorem.
Každý z rotorů stroje je osazen třemi jednodílnými noži z pérové oceli s nasávacím křidélkem, což umožňuje drcení i polehlého porostu. Jednotlivé sedmikilové nože jsou k rotoru upevněny kyvně, což zamezuje poškození při nárazu na tvrdší překážku. Kontaktu se zemí zabraňuje podpěrný talíř rotorů a plazy na krytu stroje. Vylétávání drceného materiálu zabraňují ochranné řetízky.
Od hlavního kloubového hřídele je přenos pohonu zajištěn rozdělovací převodovkou za níž následují kardany s poteflonovaným výsuvným profilem a mazacím místem. Třecími spojkami proti přetížení je vybaven každý rotor. Konstrukce individuálního pohonu každého z rotorů umožňuje vyklápění jednotlivých rotorů a kopírování i členitého terénu v úhlu –20 až +90°. Práce je možná dokonce i v přepravní poloze, kdy jsou krajní rotory zdvihnuté vzhůru. V tom případě je možná i svislá údržba křovin.
Výška strniště je nastavitelná od 25 do 400 mm. Její změna probíhá velice jednoduše jediným hydraulickým válcem ovládajícím nápravy. Pomocí tažných tyčí dochází zároveň k přizpůsobování výšky tažné oje, takže stroj zůstává stále v rovnoběžném postavení k pozemku.
Mimo tyto mulčovače je Dagros schopen dodat další produkty firmy Spearhead. Jsou jimi hlavně stroje na údržbu zeleně, konkrétně tedy mulčovače s vertikální i horizontální osou rotace, příkopová ramena různých velikostí, dosahů a nosností s uceleným sortimentem pracovních adaptérů, např. i s ořezávacími kotoučovými pilami se záběrem dva metry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *