Zemědělské družstvo Žernov při nákupu zemědělské techniky dlouhodobě spolupracuje se společností AgroKonzulta Žamberk, spol. s r. o. Společnost ze Žamberka dodává do Žernova jak techniku pro rostlinnou, tak živočišnou výrobu. Park techniky obohatily stroje pro zpracování půdy, setí, manipulaci s materiály nebo zastýlání provozů živočišné výroby.
Zemědělské družstvo Žernov, založené v roce 1991, hospodaří v královéhradeckém kraji, nedaleko České Skalice. Zabývá se jak živočišnou, tak rostlinnou výrobou a je podílníkem v bioplynové stanici o výkonu 1 MW. Živočišná výroba je zaměřena na chov mléčného skotu českého strakatého plemene s uzavřeným obratem stáda. V rostlinné výrobě družstvo hospodaří na 813 ha zemědělské půdy, z nichž je 620 ha půdy orné. Osevní postup je zaměřen na pěstování kukuřice (200 ha), ozimé pšenice (80 ha), ozimého ječmene (30 ha), řepky (80 ha) a pícnin na orné půdě.
Zpracování půdy
V Žernově zpracovávají půdu kombinovaně, jak s orbou, tak bez orby. A přestože se téměř veškerá půda na podzim oře, Ivan Závojko o její nezbytnosti i do budoucna není přesvědčen. „Orba se tradičně používá především pro zapravení digestátu a částečně také hnoje, ale já jejím příznivcem tak úplně nejsem,“ přiznává a pokračuje: „Orba vykazuje oproti jiným metodám zpracování půdy menší výkonnost a vyšší provozní náklady. Navíc přínos pluhem zapraveného hnoje je z mého pohledu problematický. Loni jsme na jaře hnůj zapravili talířovým podmítačem Horsch Joker, zapůjčeným společností AgroKonzulta, a následné vzcházení kukuřice bylo rozhodně lepší, než po pluhu. Pluhem se dostane hnůj do spodní vrstvy půdy, a je-li například sucho, což je u nás často, kukuřice jej při vzcházení nedokáže plně využít.“
Celý článek vyšel v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.