23.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Variabilní aplikace mají zelenou

Výstavní premiéru na Našem poli v Nabočanech si odbyla společnost Varistar se svou komplexní službou pro zemědělské podniky, které chtějí bez starostí využívat variabilní aplikace hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, zakládání porostů obilovin, kukuřice či řepy s variabilním výsevkem nebo variabilní zpracování půdy. Varistar propojuje sběr a zpracování dat s agrotechnickými požadavky farmářů a na základě těchto informací připraví pro jednotlivé hony aplikační mapy, které se prostřednictvím internetu přenesou do aplikační techniky.

„Každé pole je jedinečné a i v rámci jednoho honu se mohou nacházet místa s výrazně rozdílným výnosovým potenciálem,“ vysvětluje Ing. Jan Semrád, jednatel společnosti Varistar, s. r. o. „Při rovnoměrném dávkování živin na celém honu zemědělec vždycky tratí. Na místech s vysokým výnosovým potenciálem je rovnoměrná dávka hnojiva nedostačující a snižuje se výnos. Naopak v horších produkčních zónách je zbytečně vysoká dávka hnojiva nevyužitá a finanční prostředky za hnojiva jsou tak využity nehospodárně. Při variabilním dávkování podle úrovně výnosového potenciálu jednotlivých zón dosáhne zemědělec vyššího průměrného výnosu se stejným nebo dokonce nižším množstvím aplikovaných hnojiv či pesticidů. Což má samozřejmě pozitivní vliv také na úsporu hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, a tím i na vyšší zisk. Naši klienti dosahují lepších kvalitativních parametrů sklízených plodin s menším zatížením životního prostředí.“

„Díky systému Varistar dokážeme bezobslužně přenést aplikační mapy až do kabiny strojů, aby technika správně aplikovala zvolenou dávku na konkrétní části pole,“ zdůrazňuje Jan Semrád. „V porovnání s jinými systémy je Varistar unikátní v tom, že může přenášet on-line data do téměř libovolné kabiny traktoru, postřikovače či rozmetadla, ať už s novými či staršími terminály. Máme studii, že 84 procent všech strojů v zemědělských podnicích v České republice je už připraveno na variabilní aplikace. Bez dodatečné operativní zátěže, investic a získávání nového know-how mohou tedy zemědělci významně zvýšit efektivitu rostlinné produkce.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 33.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down