15.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Variabilní kypřič ve speciální úpravě

Výběr vhodné techniky pro zpracování půdy je velmi důležitý. Nekvalitně pracující stroj má negativní vliv na hospodaření s vláhou, vytváří nevhodnou strukturu půdy, zhoršuje rozklad rostlinných zbytků a způsobuje problémy při následných pracovních operacích. V Poplzích to vědí, a tak nový stroj pečlivě vybírali a navíc si jej ještě vyladili zcela podle svých představ.

Rodinná farma Agro Korous sídlí v Libochovické městské části Poplze v okrese Litoměřice. Hospodaří na ní bratři Korousovi. V Poplzích upřednostňují bezorebné technologie. Zpracování půdy začíná ihned po sklizni, při níž se veškerá sláma drtí a zůstává na poli. Po sklizni pšenice jede za sklízecími mlátičkami stroj vybavený koltry a prutovými bránami, který rozřeže posklizňové zbytky, rovnoměrně je rozptýlí a zapraví do vrstvy 2 až 3 cm. Tato operace nahrazuje první podmítku. Poté zpracuje půdu do hloubky 15 cm radličkový kypřič Fantom 850 PRO od výrobce Farmet a pak již následuje setí řepky secím strojem, který spojuje pásovou přípravu půdy a výsev do jednoho přejezdu (od roku 2012 využívají stroje RTK signál). Po sklizni máku a řepky je půda zpracována do 20 cm se současným ukládáním hnojiva do potřebné hloubky. Pro tuto operaci je ze secího stroje odmontováno výsevní ústrojí. Poté, podle půdních podmínek, následuje opět předseťové zpracování půdy strojem Fantom nebo rovnou setí pšenice. Pozemky určené pro jarní výsev máku zpracuje po sklizni opět secí stroj se sekcí na přípravu půdy. Ten prokypří strniště do hloubky 30 cm, uloží do dvou vrstev hnojiva a současně vyseje meziplodinu. Na konci října tyto pozemky zpracuje a připraví pro jarní setí kypřič Fantom. Na jaře již následuje přímý výsev secím strojem.

 

Pečlivý výběr stroje

„Dříve jsme pro činnosti, které dnes vykonává Fantom 850 PRO, používali obdobné stroje různých značek, ale nevyhovovaly nám,“ popisuje důvody pro výběr nového stroje Jan Korous a dodává: „Když jsme vybírali nový stroj, požadovali jsme radličkový a s mnoha pracovními orgány. Tedy dlouhý, s větším počtem řad a velkou průchodností pro rostlinné zbytky.“ Kypřič Fantom PRO z dílen Farmetu tyto požadavky papírově splňoval, umožňoval i odpojení zadního válce, a tak se stal hlavním adeptem. V roce 2017 Korousovi oslovili regionálního zástupce firmy Farmet, společnost FarmTechnik, s. r. o., a ta jim dodala předváděcí stroj ke zkouškám. Ty dopadly velmi dobře, a tak následovala objednávka a na jaře loňského roku byl stroj dodán.

Celý článek vychází v srpnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down