Ve střední třídě již bez řadicí páky

Prezentace nové řady traktorů FENDT FARMER 400 Vario Jarní období si společnost AGRALL zemědělská technika vybrala pro prezentaci nové řady traktorů firmy FENDT. S určitým zpožděním proti ostatní Evropě přichází na náš trh série traktorů ve střední výkonové třídě, kompletně a komfortně vybavená pro všestranné využití, a hlavně s novou převodovkou – systémem Vario. Fendt je tak jediným výrobcem, který nabízí bezstupňový pojezd pro své traktory již od 63 kW/86 k. Zda-li je to také v této kategorii výhodné, a jaké mají nové traktory přednosti, se pokusíme zodpovědět v následujícím příspěvku.

Nový traktor FENDT není odlišný od svého předchůdce jen svým vzhledem, ale také vnitřním uspořádáním. Nejdůležitější změny zahrnují nové řízení převodovky s větvením výkonu a ovládání ostatních důležitých funkcí, jako je EHR, vývodový hřídel, pohon všech kol a další. Označení Farmer 400 Vario se vztahuje na následující tři modely :

409 Vario 63 kW/86 k
410 Vario 74 kW/100 k
411 Vario 81 kW/110 k

Všechny tři traktory mají nový vodou chlazený čtyřválcový motor DEUTZ o zdvihovém objemu 3,8 l, se čtyřmi ventily ve válci a přeplňováním. Dále disponují bezstupňovou převodovkou ML 90, která svojí konstrukcí a funkcí odpovídá systému Vario firmy Fendt, ale svým dimenzováním byla přizpůsobena jiné výkonové třídě ( její pracovní označení pro sérii 700 je ML 130, pro sérii Vario 900 je ML 200). Převodovka je schopna napodobit funkci turbospojky řady FARMER 300 prostřednictvím změny tlaku oleje v hydrostatech.
Ještě krátká zastávka u motoru : ve všech třech typech je identický, pouze model 411 Vario pracuje s mezichladičem stlačeného vzduchu. Ostatní znaky, jako jmenovité otáčky na úrovni 2 100 min-1, celkem 16 ventilů a známé kompaktní uspořádání chladičů jsou stejné pro všechny tři typy.

Komfortní prostředí pro řidiče

Kabina nabízí řidiči zřetelně více prostoru, kolem sloupku řízení ani u sedačky se nenachází žádné páky. Jsou nahrazeny malým joystickem v pravé postranní konzole. Na rozdíl od traktorů Favorit řady 700 a 900 neumístili konstruktéři tento ovladač do opěrky pravé paže sedačky, protože by to nebylo ergonomicky vhodné. Navíc jeho tvar není plochý, neobsahuje další tlačítka pro hydrauliku, ale vychází z původního provedení na řadě Favorit 900 Vario. Řídící přístroje hydrauliky u nové řady nemají z úsporných důvodů elektrohydraulické ovládání. Nápadnou novinkou je také displej ovládacího terminálu v pravé postranní konzole, který umožňuje kontrolu a nastavování funkcí převodovky i traktoru. Pro sérii Vario 400 je ovšem v černobílém provedení, barevné zobrazení jako u větších řad může mít zákazník za příplatek. Ostatní funkce jsou přehledně zobrazeny na digitální přístrojové desce, jako výstupu palubního informačního systému s možnostmi volby (dokonce i procenta prokluzu při výbavě radarovým senzorem).
Vedle toho se v pravé postranní konzole nacházejí fóliová tlačítka pro pohon všech kol a uzávěrku diferenciálu s automatickými funkcemi obou programů tempomatu. Nově jsou zde k dispozici také tlačítka ovládání hydropneumatického odpružení přední nápravy, které technici přizpůsobili pro třídu o výkonu motoru od 86 k. Nové traktory tak mohou „běhat“ rychlostí až 50 km/h. Nový je také další blok čtyř fóliových tlačítek elektrohydraulického ovládání vývodových hřídelů. Navíc – firma Fendt nabízí u svých traktorů spouštění hřídele a tříbodového závěsu pomocí spínačů na kapotě nejen vzadu, ale i vpředu. To je skutečně kompletní výbava.
Tvarování kapoty řady 400 Vario odpovídá designu série 700. S tím souvisí i polorámová konstrukce ( odpovídající nižší výkonové třídě ), dovolující zabudování odpružení přední nápravy. Při celkové dovolené hmotnosti 8,5 příp. 9 t tato konstrukce poskytuje celkem 4 050 kg užitečného zatížení. To je velmi slušná hodnota.
Při zběžné přehlídce novinek této řady může zájemci uniknout další podstatný detail, a tím je sériově montované axiální pístové regulační čerpadlo hydrauliky, přirozeně včetně systému snímání zatížení Load Sensing.

Jak lze využít nový systém
Nové traktory FARMER 400 Vario toho mají s řadou Farmer 300 opravdu málo společného, a mnohem více se podobají strojům řady 700 a 900. Ve své třídě zcela jistě představují novou generaci traktorů. Zpočátku je třeba se naučit používat novou techniku, aby bylo možné později jejich výhod využít. Především je třeba těžit z výhod plynulé převodovky. Přece jen její pořízení něco stojí. Například reverzaci lze provádět jak spínačem v páce pod volantem, tak pohybem joysticku vlevo (rychloreverzace, vynikající pro práci s čelním nakladačem). Poměr mezi dopřednou a zpětnou rychlostí může řidič navolit podle potřeby. K dispozici jsou dva jízdní rozsahy (silniční a polní) a lze také měnit intenzitu zrychlování. Podle nastavení tempomatu může obsluha udržovat konstantní otáčky motoru i v proměnlivém zatížení (pro práce s vývodovým hřídelem) nebo konstantní rychlost pojezdu. Avšak – naučíte-li se tyto praktické funkce, dostáváte do rukou zcela jiný traktor, než dosud. Můžete plně využít komfortu převodovky ať během sečení, odvozu kejdy, setí nebo orbě či silničního transportu. Například regulace mezního zatížení zajišťuje maximální využití výkonu motoru během práce, a tím lepší využití traktoru, než by toho byl schopen řidič.

Závěr
Z toho vyplývá logické doporučení pro zájemce o některý z traktorů série FARMER 400 Vario : týká se těch, kteří pro své podmínky požadují profesionální a velmi mnohostranný traktor, který vyměřuje nové hranice komfortu a automatických funkcí. Zde by se novinka firmy FENDT určitě vyplatila.
Petr Beneš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *