16.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký posun dopředu v efektivitě

Pokud se stávající postupy v zemědělské výrobě začnou setkávat s mnoha problémy, začnou být neefektivní a zdlouhavé, pak je čas na to, po dlouhou dobu zažité zvyklosti změnit. Bez odvahy posouvat se dále a bez investic do nových technologií není možné dosáhnout zvýšení rentability výroby a zisků. V tomto duchu uvažovali pracovníci Hospodářského družstva v Unhošti u Kladna, jakmile se rozhodli zvýšit rentabilitu výroby ozimé řepky.

Hospodářské družstvo v Unhošti hospodaří na necelých 950 hektarech zemědělské půdy v oblasti, kde jsou srážky v průběhu roku rozloženy značně nerovnoměrně a půdy navíc trpí větrnou erozí. Podnik se věnuje intenzivní rostlinné výrobě a dlouhodobě dosahuje vysokých výnosů. Jednou ze stěžejních plodin je ozimá řepka, pěstovaná na výměře 300 hektarů, dále ozimá pšenice v potravinářské kvalitě i jarní sladovnický ječmen. A nechybí ani ozimý ječmen a jarní pšenice. Ke zvýšení obsahu organické hmoty v půdě se pěstují meziplodiny jako svazenka a hořčice.

Porosty ozimé řepky je třeba zakládat v letním období, kdy se k vysokým teplotám přidává ještě větrné počasí. Je tedy třeba maximálně šetřit s půdní vláhou. Při hledání nových postupů zakládání porostů této plodiny si pracovníci podniku v roce 2020 od firmy Pekass objednali službu formou setí strojem Horsch Focus 6 TD. Technologie pásového zpracování půdy se současným ukládáním hnojiva do pásů prokypřené půdy zkušené zemědělce zaujala. I přes suché a větrné léto byl vývoj rostlin až překvapivě dobrý.

Proto pak následovalo vyzkoušení stroje Focus TD ve vlastních podmínkách. Rok 2021 byl naopak na srážky bohatý až moc, ale i tak bylo dosaženo velmi dobrých výsledků.*

Více informací v Zemědělci č. 26/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down