Zemědělské družstvo Opařany zakoupilo první stroj Massey Ferguson před šestnácti lety. Technika se osvědčila a tak u této značky zůstali. Dnes je v Opařanech taková koncentrace techniky Massey Ferguson, jakou byste asi nikde jinde v Čechách nenašli.
Družstvo Opařany vzniklo v roce 1976. Dnes je to prosperující zemědělský podnik hospodařící na 4730 ha zemědělské půdy. Orná půda se táhne v úzkém pásu v nadmořské výšce 430 až 510 m, 1600 ha trvalých travních porostů se zvedá až do výše 700 metrů.
Rostlinná i živočišná výroba
Plodiny v družstvu pěstují na 3130 ha orné půdy. Největší plochu zaujímá krmná a potravinářská pšenice s přibližně 800 ha a kukuřice se stejnou výměrou (na 460 ha zrnová). Následuje řepka na 580 ha, oves na 500 ha a 440 ha je vyhrazeno pro tritikale. Na 60 ha doplňuje skladbu plodin ještě hrách. Půdu zpracovávají klasickým způsobem – orbou. Dříve zkoušeli minimalizační způsoby zpracování půdy, ty se však na místních těžších půdách neosvědčily.
Výnosy nepřekračují u pšenice a ovsa 5 t/ha, řepky se urodily 3 t/ha a kukuřice 6,5 t/ha.
Živočišnou výrobu tvoří v Opařanech chov skotu a prasat. Ze stáda 1800 kusů skotu je 540 krav určených na produkci mléka, 370 masného skotu (bez tržní produkce mléka) a zbytek tvoří ostatní kategorie. Denní produkce mléka dosahuje 6500 l. Mléčná kvóta činí 2 422 000 kg. V chovu mají též 7000 prasat, z nichž je 600 prasnic s uzavřeným obratem stáda. O chod všech provozů družstva se stará 110 zaměstnanců.
Do živočišné výroby družstvo investovalo značné prostředky. V loňském roce uvedlo do provozu nový kravín pro 384 kusů skotu v hodnotě 20 milionů korun. Dalších 35 milionů korun bude stát bioplynová stanice s předpokládaným výkonem 330 kW, jejíž provoz bude zahájen v červenci.
Dva tucty strojů První kontakt s technikou Massey Ferguson (MF) se datuje do roku 1994. Tehdy si družstvo pořídilo svůj první traktor této značky. Neuplynul ani rok a Ing. Karel Kršek ze společnosti AGROMA cz, s. r. o., Pacov, přivezl na zkoušku také první sklízecí mlátičku MF. Ta hravě nahradila tři dosluhující E-516, a tak se v družstvu objevil v roce 1995 také první model MF 38. Začala dlouhodobá spolupráce obou společností. Oboustranná spokojenost je podle předsedy představenstva družstva Bc. Vlastimila Procházky dána především kvalitou strojů, jejich provozní spolehlivostí a výhodným poměrem mezi cenou a výkonem. Některé stroje byly postupně vyměněny za nové. Nyní na pozemcích družstva pracuje jedenáct traktorů Massey Ferguson různých výkonových tříd. Ten nejnovější je v Opařanech právě rok.
Historie sklízecích mlátiček je stejně bohatá. K prvnímu modelu MF 38 si družstvo za rok koupilo druhý stroj MF 40. Každá z mlátiček sklidila při žních každý rok kolem 1000 ha obilnin a řepky. Po pěti letech je podnik vyměnil za dva stroje nové řady 38. V roce 2001 družstvo rozšířilo plochy kukuřice na zrno, a tak nastal čas pro novou mlátičku, tentokrát MF 7274 a k ní i kukuřičnou lištu. První sklízecí mlátičku MF s osmi vytřásadly, model 7274 Cerea, si družstvo nadělilo v prosinci 2004 a dva stejné modely doplnily strojní park v létě roku 2007. Jedna z nich pak musela v červenci loňského roku uvolnit místo zatím poslednímu modelu, sklízecí mlátičce MF 7280 Centora s lištou o šířce 6,7 m a řepkovým přídavným šnekem.
Massey Ferguson 7280 Centora
Nová Centora je vybavena motorem SISU 8.4 o výkonu 378 koní a nádrží na 750 l pohonných hmot. Žací lišta PowerFlow zajistí vůlí mezi masivním nožem a šnekem v kombinaci s hnanými dopravníkovými pásy rovnoměrné podávání do stroje klasem napřed.
Unikátní konstrukce mláticího válce a konkávy zajišťuje maximální účinnost mlácení a oddělování u všech typů obilovin.Válec má osm mlatek, upevněných na opěrných tyčích. Mlatky jsou vyztuženy tak, aby byly extrémně pevné a odolné. Mlátička je vybavena systémem správy zrna HiStream 100.
Čištění začíná na dvou přípravných deskách. Desky, podepřené pevnými nosiči, začnou provádět čištění, přičemž lehčí řezanka se vznáší na horní straně směsi. Díky dvěma kaskádovým stupňům se vzduchovými impulzy od ventilátoru je veškerá řezanka vyfouknuta ven ze stroje. Materiál se vrací a je znovu zpracováván v samostatném mláticím ústrojí, které rovnoměrně rozdělí čisté zrno přímo na spádovou desku, bez možnosti opětovného smíchání se slámou. Systém osmi vytřásadel, který je unikáním konstrukčním řešením společnosti Massey Ferguson, zvyšuje oproti šesti vytřásadlovým strojům míru míchání slámy o 33 %. Vytřásadla účinně dopravují slámu z rotačního separátoru do řezačky a zajišťují tak, že zbývající podíl zrna zachycený ve slámové desce je odstraněn a vrácen do stroje.
Sklízecí mlátička Centora je vybavena automatickým vyrovnáváním žací lišty až do sklonu 12 %.
Kabina je vybavena pneumaticky odpruženým sedadlem a novým 3D sloupkem volantu Osm pracovních světel zajistí dokonalé podmínky pro práci v noci. Multifunkční páka u sedadla je součástí opěrky ruky, ovládání nastavovacích prvků je proto snadné a pohodlné. Velká obrazovka systému Datavision umožňuje sledovat až osm různých funkcí současně. Pomocí obrazovky lze také provést všechna hlavní nastavení stroje. Rychlou ranní přípravu stroje zajistí pouze čtyři mazací místa pro každodenní mazání.e
S technikou Massey Ferguson jsou v družstvu Opařany dlouhodobě velmi spokojeni. Místní tým mechaniků získal za dlouhá léta soužití s technikou MF velkou zručnost. Velkou část servisních úkonů si proto v družstvu dělají sami a firma AGROMA tam dokonce pořádá i každoroční školení techniků a obsluh strojů.
Centorou to jistě nekončí Předseda představenstva družstva Bc. Vlastimil Procházka přiznává, že díky investicím do nového kravína a bioplynové stanice nyní na nákup nové techniky v družstvu nemyslí, ale je jasné, že se tam dříve či později opět objeví nový stroj v červené barvě. Vždyť v uplynulých šestnácti letech v tomto družstvu pracovalo postupně patnáct traktorů a devět sklízecích mlátiček v hodnotě 70 milionů korun.
[…] Věří jen jedné značce – Mechanizace zemědělství – 13.5.2010 […]