Veselíčko se červenalo

Koncem dubna se ve Veselíčku na Písecku uskutečnil 4. ročník výstavního a prodejního dne strojů Massey Ferguson. Ve spolupráci se SOŠ a SOU Milevsko ho uspořádala společnost STAKO MF, s. r. o., která má ve své nabídce i další červenou techniku, především značky Kuhn. Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak si návštěvníci mohli prohlédnout i zelené rozmetadlo statkových hnojiv a cisternu k aplikaci kejdy Samson.

Vzhledem k tomu, že STAKO MF, s. r. o., navázala úzkou spolupráci se společností Topagri, doplnila svůj sortiment kromě techniky Kuhn také o stroje a zařízení do lesa. V jihozápadních Čechách naleznou uplatnění především vyvážecí návěsy a navijáky Pfanzelt či lesní traktorové speciály Valtra. Hlavní sortiment však tvoří technika Massey Ferguson. Ve Veselíčku byl představen kompletní sortiment těchto strojů, počínaje traktory nejnižší řady MF 3600 a konče sklízecí mlátičkou MF Cerea.

Malé traktory s velkou produktivitou
Traktory Massey Ferguson jsou kvalitní, technologicky propracované, ergonomicky zvládnuté a stoprocentně spolehlivé stroje, a proto je o ně v našem regionu velký zájem,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti STAKO MF Jiří Kotrba. Uplatnění nacházejí jak na malých farmách, tak ve velkých zemědělských podnicích zaměřených na intenzivní rostlinnou produkci. Nabídka modelů je velice široká, dokážeme uspokojit každého zemědělce.“
Na menší farmu jsou podle J. Kotrby vhodné traktory řady 3600 s výkonem motoru 43 kW (58 k) až 68 kW (91 k), které lze agregovat s čelními nakladači MF 915 až 935. Jde o cenově výhodné univerzální traktory s pohonem všech kol určené pro práci v živočišné výrobě, v sadech ale i pro lehčí práce při sklizni pícnin. Vybaveny jsou převodovkou s dvoustupňovým násobičem, případně elektrohydraulickou reverzací. K přednostem patří elektrohydraulické zapínání pohonu vývodové hřídele pod zatížením s otáčkami 540/750 ot/min, tři ovládací ventily hydrauliky, komfortní kabina s vytápěním a klimatizací a velice pěkný design. Zemědělce překvapí jejich vysoká užitná hodnota, snadná manévrovatelnost, velká produktivita, provozní spolehlivost a minimální nároky na spotřebu paliva.

Nejprodávanější řada MF 5400
Nosnou a nejprodávanější řadou traktorů Massey Ferguson v podmínkách jihozápadních Čech je řada 5400, v uvedeném regionu pracuje již několik desítek těchto strojů, převážně v agregaci s čelními nakladači MF 945 či 955. „Jejich obrovskou předností je silná hydraulika, skosená kapota, prosklená střecha, snížený profil, přitom dostatečný rozvor i šířka, tedy předpoklad pro nejtěžší práci s čelním nakladačem,“ vysvětluje Jiří Kotrba. „Vybaveny jsou převodovkou Dyna 4 s komfortním elektrohydraulickým řazením čtyř rychlostních skupin se čtyřmi násobky řazenými pod zatížením. Překrytí skupin u převodovky je bezkonkurenční, v rozmezí pracovních rychlostí 6 až 20 kilometrů za hodinu dokonale navazují jednotlivé násobky i celé skupiny.“
Modely s motory Perkins o výkonu 61 kW (83 k) až 103 kW (140 k) jsou vhodné pro práci v živočišné výrobě, k agregaci do krmných vozů, pro sklizeň pícnin, ale i do komunální sféry Vystaven byl i traktor MF 5445, který se sypačem, čelní radlicí, metačem či příkopovým ramenem McConell pracuje téměř 365 dní v roce v katastru přilehlých obcích spadajících pod nedaleký Obecní úřad Bernartice. Dva silnější modely MF 5470 a 5480 s motory SISU o výkonu 106 kW/145 k až 114 kW/155 koní s odpruženou přední nápravou a výkonnou hydraulikou jsou určeny jako hlavní traktor na farmu, ať už pro sklizeň pícnin, nebo zpracování půdy. Nemají problém s pětiradličným pluhem ani secí kombinací o záběru 3 m.

Silné traktory a výkonné mlátičky
Ve Veselíčku nechyběl ani zástupce řady MF 6400. Stroje této řady jsou vybaveny čtyřválcovými nebo šestiválcovými motory Perkins či Sisu o výkonu 74 kW (100 k) až 169 kW (230 k). Automatická převodovka Dyna 6 umožňuje řadit šest stupňů pod zatížením pro čtyři základní rozsahy, celkem tedy 24 rychlostí vpřed i vzad. Poskytuje široký rozsah rychlostí, při kterých může obsluha řadit nahoru a dolů při plném zatížení podle změny podmínek a optimalizovat tak výkon a minimalizovat spotřebu paliva. Kombinace šesti stupňů a čtyř rozsahů umožňuje velký výběr rychlostí pro různé podmínky, deset stupňů v rozsahu 4 až 12 kilometrů za hodinu zajišťuje optimální výkon a ekonomiku práce na poli. Ke standardní výbavě patří šikmá vyklápěcí přední kapota, navýšení výkonu Power Boost, odpružená přední náprava, dvojstupňové odpružení kabiny, kontrolní a řídicí systém Datatronic 3 a řadicí automatika Autodriwe. Traktor je jako dělaný do podmínek jihozápadních Čech.
Nejsilnějšími traktory byly ve Veselíčku dva modely řady MF 7400, jeden v provedení Tier II, a druhý splňující normu Tier III s technologií commonrail. Oba stroje jsou vhodné na větší farmu či do zemědělského podniku. Traktory této řady jsou vybaveny motory Perkins nebo Sisu Diesel o výkonu 99 kW (135 k) až 149 kW (203 k) s navýšením výkonu PowerBoost. Zemědělci u nich oceňují vario převodovku Dyna –VT, hydraulický systém s výkonem 110 l za minutu, odpruženou přední nápravu, dvojstupňové odpružení kabiny, komfortní odhlučněnou kabinu s klimatizací, vývodovou hřídel s 540/540E/1000 otáčkami za minutu a počítačovým systém Datatronic 3,“ vysvětluje Jiří Kotrba. „Pomocí tohoto monitorovacího a řídicího počítače a panelu GTA lze ovládat veškeré režimy, počínaje převodovkou a hydraulickými ventily přes vývodový hřídel až po souvraťový systém s 39 operacemi.“
Ve Veselíčku byly vystaveny i dvě sklízecí mlátičky. Model MF 7270 Beta s pohonem všech kol a kompletním svahovým vyrovnáváním žací lišty a mlátička MF 7278 Cerea. Obě byly vybaveny žací lištou PowerFlow s pásovým dopravníkem, hlavním vkládacím šnekem a přiháněcím šnekem, která rovnoměrně zajišťuje plnění mláticího ústrojí.

Stroje na sklizeň pícnin
Během dne byl představen i sortiment pícninářské techniky Kuhn. Jde o vysoce kvalitní technologie, které v podmínkách jihočeského kraje nacházejí stále širší uplatnění. Vystavena byla jednoduchá žací lišta bez kondicionéru GMD 800 s mechanickým odpružením, ale i model s hydropneumatickým odpružením GMD 3110 vybavený novu lištou Optidisc. Ta má větší průměr disků a celoživotní náplň mazacího tuku. Novinkou byl robustní obraceč píce GF 5902 s centrálním nastavováním vyosení kol. Šest rotorů o malém průměru dokonale obrátí hmotu v záběru 5,9 m, vzhledem k většímu počtu rotorů a malým otáčkám nedochází k odrolu. Proto je vhodný i k šetrnému obracení vojtěšky a jetele. Ze shrnovačů byl vystaven hydraulicky sklopný model se středovým shrnováním GA 7501 s variabilní šířkou záběru od 6,8 do 7,5 m. Zemědělci u něj oceňuji velice robustní převodovky.
Posledním strojem značky Kuhn byl lis VB 2160 s variabilní lisovací komorou, čtrnácti noži, centrálním mazáním, sběračem širokým 2,10 m a vázání do sítě. Jeho koncepce vychází z osvědčené řady lisů Vicon RV 2160.

Klíčové informace
-Společnost STAKO MF, s. r. o, zastupuje v jihozápadních Čechách především techniku Massey Ferguson.
-V jejím sortimetu naleznou zákazníci i stroje Kuhn, Pfanzelt, Valtra či McConell.
-Nejprodávanější řadou traktorů Massey Ferguson v jižních Čechách je řada 7400 a 5400 v agregaci s čelními nakladači MF 945 či 955.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *