03.07.2015 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vhodná volba traktoru pro zpracování půdy

V současné době lze jen stěží jednoznačně odpovědět na otázku, zda při hledání nových tažných prostředků pro zpracování půdy je vhodnější vsadit na jeden vysoce výkonný traktor, nebo na větší počet traktorů o výkonu menším.

Řeší ji vedení zemědělských podniků od chvíle, kdy se otevřely hranice a na náš trh vstoupily traktory vyšší výkonové třídy. Velké kolové traktory nacházejí u nás tradičně velmi dobré uplatnění díky velkovýrobním podmínkám.  Ve výkonové kategorii 240-300 k jsou již běžně v podnicích zastoupené, v poslední době i s výkony 360 až 400 k. Jednou z jejich výhod je možnost využití i pro jiné činnosti než jen polní práce, například k silniční dopravě. Dále jsou standardně vybaveny zadním vývodovým hřídelem, takže pohon aktivních strojů není problémem.

S růstem zájmu o zpracování půdy do větších hloubek a o spojování pracovních operací do jednoho přejezdu se v rostoucí míře uplatňují velké pásové traktory. Pásový podvozek umožňuje dlouhodobě přenášet na podložku výkony motoru i nad 600 k a zaručuje trvalý tahový výkon i za jízdy do kopce. Zvláště za takových podmínek nachází pásové traktory dobré uplatnění, protože kvalita zpracování půdy má velký význam. Dále jsou řešením pro podniky, které mají nedostatek pracovních sil, protože výrazně zvyšují produktivitu práce. Většinou jsou již z výroby vybaveny satelitním navigačním systémem, který představuje vhodný vstup do technologií precizního zemědělství. Není výjimkou situace, kdy po vyzkoušení práce s pásovým traktorem, vybaveným satelitní navigací, požadují obsluhy tento systém i pro další stroje.

Velký pásový traktor ale vyžaduje i pořízení adekvátního širokozáběrového nářadí, které pořizovací náklady ještě zvedne. Stroje se záběrem až šestnáct metrů nelze agregovat s kolovými traktory, takže v případě výpadku pásového traktoru se práce na poli zastaví a musí nastoupit kolové traktory s konvenčním nářadím.  Vhodný mezistupeň může představovat kolový systémový traktor s výkonem až 530 k, využitelný jak pro polní práce, tak i příležitostně k dopravě.

Vhodné řešení výbavy strojového parku je tedy závislé na mnoha veličinách, k nimž patří množství pracovních sil v podniku či používaná agrotechnika a agrotechnické termíny  důležitých operací zpracování půdy a setí. A samozřejmě půdní podmínky a požadavky na hloubku zpracování půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down