14.11.2020 | 09:11
Autor:
Kategorie:

Hybridní systém výmlatu slaví výročí

Pamatuji si na ten den, jako by to bylo dnes. Poslední vytoužené a nostalgické prázdniny po ukončení studia na ČZU v Praze, krásné letní počasí, zaprášené kolo a zapálená lýtka – do zemědělské techniky. Po polní cestě jsem dorazil na pole, k němuž mne přitáhl dobře známý hukot stejně tak, jako sonar navádí torpédoborec na ponorku. Jakmile se mi otevřel výhled na porost pšenice, uviděl jsem tam mlátičku ve známých osivově zelených barvách, ale zcela novou. Na první pohled mne zaujala svou délkou, ale podle zvuku i sílou motoru, a klidným a vyrovnaným chodem. Měl jsem štěstí, podařilo se mi ulovit parádního Lexiona 480. A doteď si pamatuji ten pocit, kdy mi vnitřní hlas řekl, tak tyhle mlátičky mají před sebou ještě velkou budoucnost, a určitě přinesou i rozsáhlé uplatnění elektroniky. Bylo pravé parné a suché léto roku 1995.

Nyní, když se ohlédnu po 25 letech zpátky, tak vidím, že můj vnitřní hlas se nemýlil. Lexion firmy Claas skutečně nezapadl do hlubin časoprostoru – právě naopak. Stal se pojmem ve vyšší výkonové třídě, naprostým trumfem firmy Claas v českém zemědělství, který dokonce zastínil i své slavné předchůdce v podobě řady Mega Dominator – i když jim sebral mláticí systém APS. Mlátičky si prošly svým vývojem, v němž představuje velký mezník právě uvedení nového systému výmlatu a separace zrna APS Hybrid System. Tento systém poskytl velkým mlátičkám Claas do té doby nedosažitelné hodnoty průchodnosti zrna ve všech sklizňových podmínkách.

Patentovaný APS Hybrid Systém je kombinací systému výmlatu APS se systémem zbytkové separace zrna Roto Plus. Videoukázka zachycuje Lexiony nové generace při sklizni ozimé pšenice s výnosem 10,5 t/ha v centrální Francii.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down