Vliv rozmetání hnojiv na životní prostředí

Technologie aplikace minerálních hnojiv kotoučovými rozmetadly je v moderním konvenčním zemědělství prakticky nenahraditelná. Jedná se o pracovní operaci, kde lze využít řadu moderních sofistikovaných systémů, které slouží k efektivnější a přesnější aplikaci hnojiv.

Obzvláště přesnost aplikace je při této operaci zásadní, protože přesnost rozmetání ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejdůležitější jsou:

  • členitost pole, která vede k překrývání pracovních záběrů a k přehnojování,
  • proměnlivá struktura hnojiv, která působením vnějších vlivů (zejména vzdušné vlhkosti) mění vlastnosti hnojiv, a jejímž výsledkem je nerovnoměrné dávkování,
  • povětrnostní podmínky, které rovněž negativně ovlivňují přesnost rozmetání.

Přesnost je dále ovlivněna i samotnými principy rozmetadel minerálních hnojiv. Hned základním problém zejména z pohledu životního prostředí je funkce hraničního hnojení, bez kterého s rozmetadlem nelze zajistit přesnost aplikace hnojiv na okrajích polí a v okolí vodních toků. Výsledkem je jednak nedostatečné hnojení souvratí polí, a především kontaminace vodních toků hnojivy. Model KUHN Axis 40.2 H EMC nabízí optimální řešení, protože jako jedno z mála rozmetadel na trhu nabízí hraniční hnojení nejen pro pravou stranu (jako většina konkurentů), ale i pro levou stranu. Hraniční hnojení tak lze používat na obě strany současně, což se skvěle hodí v členitých podmínkách.

Vzhledem k tomu, že minerální hnojivo létá z rozmetacích kotoučů na různou vzdálenost (dle různých parametrů) vedle rozmetadla i za rozmetadlo, je pro obsluhu problematické odhadnout optimální bod pro zapnutí rozmetání při najíždění do kolejových řádků i vypínání rozmetadla při vyjíždění z kolejových řádků. Výsledkem je nepřesná aplikace hnojiv, která vede k přehnojování částí pozemků a v některých částech k jeho nedohnojení. Spojením rozmetadla KUHN Axis 40.2 H EMC s GPS systémy se o vše stará automatika a aplikace je tak maximálně přesná bez zásahu obsluhy.

Při rozmetání minerálních hnojiv jsou faktory, které ovlivnit nemůžeme (např. povětrnostní podmínky). Nové sofistikované systémy v kombinaci s precizním zemědělstvím však dokáží eliminovat řadu chyb a nepřesností a zvýšit přesnost aplikace minerálních hnojiv a díky této výhodně zvyšovat výnosy zemědělských plodin při snížení celkového množství aplikovaných hnojiv.

Pro tyto účely slouží rozmetadla s vážícími systémy. Toto řešení dokáže eliminovat problémy s proměnlivou strukturou minerálních hnojiv, jelikož vážící systém (ideální pro levou a pravou stranu zvlášť) dokáže přesně kontrolovat dávku hnojiva na hektar v reálném čase. Naprostá většina rozmetadel na trhu neumí vážit levou a pravou stranu zvlášť, ale pro KUHN Axis 40.2 H EMC se jedná o typickou vlastnost a výhodu, pro kterou si tento model řada uživatelů oblíbila.

Pokud jsou tato rozmetadla kompatibilní s precizním zemědělstvím tak lze dosáhnout velmi vysoké přesnosti aplikace minerálních hnojiv. Nedochází totiž k přehnojování na členitých polích, protože rozmetadlo automaticky upravuje velikost pracovního záběru (kontrola sekcí). Toto se využije nejen při rozmetání v klínech, ale také při objíždění sloupů, skruží a podobných překážek. Automaticky rovněž zapíná a vypíná rozmetání při najíždění/vyjíždění z kolejových řádků. Při využití navádění pomáhá obsluze přesně navádět rozmetadlo tak, aby byl využit plný pracovní záběr rozmetadla. Tyto funkce pomáhají výrazně snížit chybovost obsluhy a výrazně snížit překrývání pracovních záběrů. Tím dochází k velké úspoře hnojiv. Model KUHN AXIS 40.2 H EMC je kompatibilní s moderními isobusovými navigacemi pro dosažení té nejvyšší přesnosti během práce.

Z výš popsaného je zřejmě že tento sofistikovaný stroj přináší i výrazné úspory hnojiv jako takových, ale to není celkový pohled na věc. Velmi důležitým aspektem je to, že hnojivo je na poli mnohem rovnoměrněji aplikováno, což přináší velmi pozitivní vliv na celkové výnosy.

Ing. Tomáš Vomela

Kuhn Center CZ*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down