29.10.2023 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv teploty a tlaku na parametry filtrace konopného oleje

Vypěstovat a sklidit plodiny v co nejlepší kvalitě je hlavním cílem rostlinné výroby. Dalším důležitým krokem je produkci dobře zpeněžit. Ale ani po úspěšném splnění těchto podmínek není vůbec jisté, že ze získané suroviny vznikne kvalitní produkt. Špatně volené postupy následujících operací (posklizňové úpravy, skladování a další zpracování), nebo jejich zanedbání mohou dobré výsledky dosažené na poli zcela znehodnotit.

Jedním z výše uevdených případů je zpracování olejnin. Těmi jsou v našich podmínkách nejčastěji řepka a slunečnice, ale v malé míře jsou zpracovávány i jiné olejniny. Produkty, které jsou z nich získávány jsou zpravidla cennější, a proto vznikají jejich znehodnocením i vyšší škody. Příkladem takové olejniny je technické konopí.

Zajímavá surovina

Konopí je široce využitelná plodina. Podle řady autorů je využitelná jako technická nebo energetická surovina. Nejhodnotnější je ale v současné době využití konopného semínka k potravinářským účelům. Nejčastěji je využíváno v loupané formě, nebo vylisované ve formě konopného oleje a pokrutin. Konopné semínko má vysokou dietetickou hodnotu, které se po lisování přenáší i do pokrutin a oleje, který obsahuje značné množství nenasycených mastných kyselin. Tato dietetická přednost má ale nevýhodu v nízké oxidační stabilitě vylisovaného oleje. Pro získávání kvalitního oleje jsou hlavními operacemi skladování, lisování a filtrace. Parametry těchto operací mají zásadní vliv na složení a kvalitu oleje.

Konopný olej je ceněn především pro své nutriční vlastnosti, které jsou spojeny s příznivými zdravotními účinky. Konopná semena obsahují až 35 % mastných kyselin, vysoký podíl bílkovin (25 %), sacharidů (30 %) a vlákniny (10 %). Konopný olej je bohatý převážně na kyselinu linolovou a linolenovou ve vhodném poměru pro výživu. Linolenová kyselina dává konopnému oleji vyšší nutriční hodnotu. Široké pole využití má konopný olej i v medicíně nebo kosmetice. Kyselina linolenová má pozitivní vliv na léčení revmatoidní artritidy, atopického ekzemu, alergie a má protizánětlivé, antihypertenzní a protirakovinné účinky. Díky své dobré vstřebatelnosti se konopný olej používá i pro přípravu tělových krémů. Tokoferoly v něm obsažené se také používají ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a změn na kůži spojených se stárnutím.

Při zachování vhodných podmínek je konopné semeno relativně dobře skladovatelné. Důležité je zajistit správnou teplotu a vlhkost skladovací atmosféry. Vhodné je skladovanou vrstvu semene pravidelně provzdušňovat a při manipulaci zabránit poškození.

Lisování za studena

Konopný olej se obvykle vyrábí lisováním za studena. Ke zvýšení výtěžnosti oleje lze použít standardní průmyslové metody. Ty však mohou mít na kvalitu oleje negativní účinek. Lisování nejčastěji probíhá na šnekových lisech. Teplota oleje na výstupu z lisu by neměla být vyšší než 50 °C. Potravinový kodex definuje oleje lisované za studena jako oleje získané beze změny pouze mechanickými postupy, jako je vytlačování nebo lisování. Mohou být čištěny pouze promytím vodou, usazováním, filtrováním anebo odstřeďováním. Lisováním za studena lze získat až 65 % oleje obsaženého v semenech. Podíl 35 % dostupného oleje zůstává ve výliscích. Procesem lisování za studena se rovněž extrahují minoritní sloučeniny přirozeně přítomné v konopí, tj. antioxidanty jako jsou fenoly a tokoferoly. Vyhodnocení celkového obsahu fenolů a tokoferolů může být užitečné pro posouzení skladování z hlediska antioxidantů. Konopný olej obsahuje chlorofyl, což je světlocitlivý pigment, který mění barvu oleje na zelenou a podporuje oxidaci lipidů. To může ovlivnit kvalitu oleje během skladování. Přítomnost chlorofylu i velký obsah polynenasycených mastných kyselin má za následek, že konopný olej je náchylný k oxidaci.

Cílem experimentu bylo ověřit vliv teploty a tlaku na provozní parametry filtrace a oxidační stabilitu oleje.

Výsledky z provedených měření Jiřího Součka a kolektivu pracovníků z VÚZT najdete v Mechanizaci zemědělství 11/2023.*

Grafické znázornění průběhu tlaku a průtoku oleje během filtrace – tlak 200 kPa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down