06.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volné ruce ve výběru vhodné technologie

Jižní Čechy jsou vyhlášené svou krásnou přírodou. Vhodnou výchozí základnu v podobě příjemného ubytování pro cesty do přírody může poskytnout Farma Hejlov, která se nachází asi pět kilometrů od Tábora. Část hospodářství jeho majitelé v roce 2010 zrekonstruovali a proměnili v ubytovací kapacity. Nicméně hlavní náplní práce zůstává obhospodařování zemědělské půdy a chov prasat a skotu bez tržní produkce mléka.

Zakladatelem rodinné farmy byl otec v roce 2002. Farmu měl nejprve v pronájmu a později ji koupil. Zároveň učil hospodařit svého syna Luboše Kroužka. Ten farmu postupně přebíral a od roku 2010 již stojí pevně na vlastních nohou. Také výměra orné půdy se postupně zvyšovala až na nynějších 465 hektarů zemědělské půdy. Z toho činí jen 20 hektarů trvalé travní porosty, sklízené na seno a na senáž pro výživu skotu. Zbytek připadá na ornou půdu, kde se v osevním postupu střídají ozimá pšenice, jarní ječmen, ozimá řepka a hrách.

Pracovníci Farmy Hejlov se museli smířit s tím, že jejich pozemky jsou tvořeny těžkou půdou. Zvýšený tahový odpor a nezbytnost výkonného traktoru jsou samozřejmostí. I tak se ale houževnatí hospodáři vytrvale věnují podrývání svých pozemků do větších hloubek, hlavně před setím ozimé řepky a také orbě. Orba do hloubky 25 cm se provádí na podzim v každém případě na polích, kde bude následovat setí jařin, ale někdy též pod ozimy.

K orbě slouží polonesený pluh Servo 6.50 Nova od firmy Pöttinger. Se šesti páry orebních těles je tak akorát za traktor John Deere 7230 R. Pluh byl pořízen v roce 2013 jako první stroj značky Pöttinger na farmě. „Jsme s ním maximálně spokojeni, umí nám zajistit čistý stůl,“ řekl spokojeně majitel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down