Vsadili na správnou kartu

S produkty firmy MGM, a. s. Holešov se mohli zájemci seznámit u příležitosti letošního Dne otevřených dveří, který se konal 5. – 6. 2. 2002 v areálu firmy. S historií firmy a jejími produkty nás seznámil Ing. Antonín Klabal, ředitel akciové společnosti a Jan Zikken, konstruktér asi nejznámějších výrobků této firmy, postřikovačů typu RTS.

Firma MGM se původně zabývala opravárenskou činností. Opravovaly se zde převážně motory z produkce bývalé NDR. V první polovině 90. let však došlo k pochopitelné stagnaci a snížení objemu. Bylo tedy nutné najít jiný výrobní program. Kromě oprav vysokozdvižných vozíků byla v roce 1995 zahájena, na základě konstrukčních návrhů Jana Zikkena, výroba prvních postřikovačů. Po sedmi letech přecházejí v Holešově již na výrobu jejich „třetí generace“. Rozdíl mezi poslední řadou postřikovačů není jen v barevném provedení, žlutou barvu nahradila charakteristická modrostříbrná kombinace, ale také v technickém vybavení.
Při vlastní akci bylo představeno sedm typů postřikovačů. Návěsné postřikovače byly zastoupeny pěti typy.
Pro ruský trh byly určeny dva stroje: RTS 3032 s nádrží na 3000 litrů, rozpětím ramen 32 metrů a počítačem Tee Jet. Jednodušší verzí byl RTS 2524 s nádrží 2500 litrů, rameny 21 metrů, bez počítače. Oba postřikovače byly vybaveny nebržděnou nápravou.
Postřikovače určené pro český a zejména německý trh byly zastoupeny třemi typy. Předváděný RTS Albatros 2521 měl nádrž o objemu 2300 l, rozpětí ramen 21 m. Byl vybaven hydraulickými brzdami, ekomixerem na míchání postřiků, počítačem Müller Elektronik a zařízením pro sledování stopy tahače. Typ RTS Albatros 3524 měl nádrž o objemu 3150 litrů, rozpětí ramen 24 metrů, pružné oje, počítač Müller Elektronik a byl vybaven vzduchovými brzdami. Další verzí byl RTS Albatros 3527 se stejným objemem nádrže jako předchozí typ, ale s rameny 27 metrů, hydraulickými brzdami, odpruženou nápravou, počítačem Müller Elektronik a separátním elektrohydraulickým zavíráním koncových ramen.
Zajímavostí je možnost vybavení funkcí tracmatic – zařízením pro sledování stopy tahače, které umožňuje pomocí jednoduchého čidla natáčet oje a koly postřikovače kopírovat přesně jízdu traktoru.
Všechny předvedené stroje čekal export k jejich zahraničním uživatelům.
Typ RTS Albatros 4524 bylo možné vidět spolu s dalšími šesti stroji rozpracovaný přímo ve výrobě, kde se připravoval pro zemědělský podnik z nedalekých Pravčic.
Nesené postřikovače zde zastupoval typ RTS N – 1015 s nádrží 1000 litrů, rameny 15 metrů, ručním rozvaděčem, pěnovým značkovačem a rotační vyplachovací tryskou.
Výrobní řadu postřikovačů MGM Holešov uzavírá samojízdný postřikovač RTS-COMBITRAC. Je postaven na podvozku německé firmy Bräutigam s motorem Deutz. Poprvé byl představen na veletrhu Agritechnika v Hannoveru, je určen zatím především pro německý trh. V tuzemsku bude předveden na letoším ročníku Techagra v Brně a po zajištění kvalitního servisu se počítá s jeho prodejem také v České republice.
Postřikovače MGM a. s. Holešov jsou vyráběny z kvalitních zahraničních komponentů. Čerpadla jsou italské výroby, nádrže a počítače německé. Z několika důvodů byla nucena firma upustit od spolupráce se značkou Tee Jet. V minulých letech nebyla jednak zajištěna a garantována plynulost dodávek počítačů této značky, za druhé potom jejich software nebyl vybaven pro práci na bázi precizního zemědělství. I když v našich podmínkách není postřik s pomocí systému GPS ještě příliš rozšířen, zahraniční partner si ho žádá a počítače Müller Elektronik plně vyhovují.
Firma zatím neinvestovala do vývoje postřikovačů s podporou vzduchu. Snaží se vyrábět co nejlevněji s patřičnou kvalitou ve své třídě a tím se prosadit na trhu. Reaguje hlavně na jiné požadavky svých zákazníků. Jednoznačným trendem se momentálně zdá být zvětšování kapacity nádrží i rozpětí ramen. Čeští zemědělci postupně ustupují od postřikovačů s nádržemi 2500 litrů a rameny 18 metrů a přiklánějí se k mohutnějším výrobkům s nádrží 3500 až 4500 litrů a rozpětím ramen 24 metrů. V zahraničí je tento trend ještě markantnější.
Stále více se dodávají stroje s nádržemi 5500 a 6500 litrů a rameny až 39 metrů. Tyto typy jsou standardně vybaveny odpruženou nápravou, která se stále více dodává i do postřikovačů nižších kategorií. Také zařízení pro sledování stopy tahače – tracmatic – je stále častější.
V loňském roce bylo prodáno do zahraničí 100 návěsných postřikovačů a v tuzemsku 17 návěsných a 10 nesených postřikovačů. V době konání akce měla společnost MGM a.s. Holešov již 65 závazných objednávek na návěsné postřikovače. Zdá se tedy, že si postupně získává dobré jméno nejen na zahraničním trhu, ale i na trhu tuzemském, kterému v minulosti nevěnovala tolik pozornosti. I proto se v Holešově nemusejí o svou budoucnost obávat.

Text Roman Paleček
Foto Vladimír Skalický

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *