Vsadili na tradice Rokycanska

Z bývalé STS Rokycany, zabývající se převážně opravárenskou činností, vznikla po privatizaci v roce 1993 společnost SMS CZ, s. r. o. Vzhledem k strojírenské tradici rokycanského regionu se firma rozhodla pokračovat ve výrobě zemědělských strojů i dalších technických zařízení. Jak si stojí a kam směřuje na prahu třetího tisíciletí, jsme se zeptali jejího ředitele, Ing. Vladimíra Cingroše.

Zemědělci některé vaše výrobky již dobře znají, ale čím se SMS CZ, s. r. o. Rokycany zabývá kromě výroby zemědělské techniky?
Rádi bychom, aby hlavní náplní našeho výrobního programu zůstala výroba zemědělských strojů. Zároveň nám ale bylo po privatizaci začátkem 90. let jasné, že pro určitý pocit jistoty bude lepší stát na více nohou. Rozhodli jsme se proto investovat i do dalších výrobních programů. Vyrábíme tedy i zařízení pro spalovny odpadů a okrajově též korby jednostranných i třístranných sklápěčů nákladních automobilů. Dříve než se nám podařilo dostat se do povědomí zákazníků s vlastními výrobky a přesvědčit odběratele o jejich kvalitách, bylo nutné zaplnit výrobní kapacity. Tento problém jsme řešili kooperacemi hlavně s německými odběrateli. Dodnes je zhruba 50 % našich výrobních aktivit směrováno na německý trh, protože za téměř deset let spolupráce se nám podařilo vybudovat velmi dobré dodavatelsko-odběratelské vztahy. Ekonomicky stabilizační roli plní rovněž výroba zemědělských strojů a naopak výroba investičních celků – spaloven má silně nárazový charakter, který vyvažuje nadprůměrná rentabilita.

Vraťme se ale k výrobě zemědělské techniky, která jistě prošla určitým vývojem?
Věnujeme se hlavně výrobě nářadí na zpracování půdy.V roce 1993 jsme si vytipovali sortiment jednodušších výrobků. Začali jsme vyrábět například radličkové podmítače. Prvních několik let pochopitelně nebyly obchodní výsledky nikterak oslnivé. Snažili jsme se o maximální prezentaci na výstavách a různých předváděcích akcích a prodej se postupně zvyšoval. Musím říci, že dříve než v České republice jsme uspěli na německém trhu. V roce 1997 jsme zahájili spolupráci s firmou Strom na výrobě talířových bran, která trvala asi rok a půl. Tímto výrobkem se nám výrazně podařilo posílit pozici na českém trhu a talířové brány se staly stěžejním výrobkem tohoto výrobního programu.
Před třemi lety byla zahájenavýroba cambridgeských válců, které jsou přepracovanou a zdokonalenou verzí výrobku dodávaného původně z Polska.
Dalšími výrobky jsou samonakládací návěsy na přepravu lisované slámy a senáže, vhodné pro přepravu kulatých nebo hranatých balíků. Jde o výrobek, který nepatří k nezbytné výbavě farmáře, proto se prodej těchto vozů pohyboval v posledních letech v počtech pouze několika kusů ročně. V loňském roce jsme zaregistrovali oživení poptávky, které má zřejmě trvalejší charakter. SMS CZ, s. r. o. je jediným výrobcem těchto vozů v České republice. U našich výrobků zemědělci oceňují především velmi dobrou kvalitu provedení, cenovou dostupnost, ale i úroveň servisní činnosti.
Těžiště naší činnosti vidím hlavně ve výrobě strojů na zpracování půdy. Proto jsme v uplynulém roce připravili pro letošní sezónu celou řadu novinek. Především jsme doplnili řadu talířových bran o polonesené provedení s pevným rámem a záběrem 3 – 4 m a dále o nesený rám pro záběr 2,5 a 3 m. Dokompletována byla i výbava pro všechna provedení talířových bran. V letošním roce je nově nabízeno vybavení hřebovými válci, těžkými litinovými válci nebo tzv. paker válci. V reakci na poslední dva nadprůměrně mokré roky v období žní byly připraveny i pomůcky pro samočištění prutových a spirálových válců. Řada válců cambridge byla rozšířena o žádanou verzi záběru 9,2 m a rovněž sortiment radličkových podmítačů byl rozšířen o polonesené provedení záběru 4,5 – 6 m s narážecími radličkami. Jako zcela nový výrobek je připraven hloubkový kypřič pro středně hluboké a hluboké kypření půdy. Všechny tyto novinky budou představeny na výstavě Techagro v Brně.

Čili výhled do dalších let vypadá poměrně optimisticky a zdá se, že své místo na trhu si SMS, s. r. o. Rokycany již našla. Hodláte do budoucna rozšířit pole vašeho působení?
Za necelých deset let trvání firmy se dá říci, že SMS CZ, s. r. o. Rokycany se již na trhu zabydlela a patří v daném sortimentu mezi tři nejsilnější české výrobce. Momentálně zaměstnáváme zhruba 200 lidí. Firma je kapitálově a ekonomicky silná, takže je schopna investovat do dalšího vývoje strojů nemalé prostředky. Vzhledem k cenové politice a poskytovaným platebním podmínkám je velice dobře konkurence schopná, byť nemá tak zavedené jméno jako většina konkurenčních firem.
Jak jsem již uvedl v úvodu, vždy je lepší stát na více nohách. Proto jsme se v loňském roce zúčastnili francouzského veletrhu SIMA a prezentovali se i v německém Hannoveru na Agritechnice. Mohu říci, že odezvy těchto účastí byly více než dobré a před námi stojí další významný úkol, kterým je zajištění dalšího nárůstu výroby při vyčerpané vlastní kapacitě. Nejefektivnější cestou je kooperace s menšími výrobci, která však přináší řadu úskalí a je určitě velmi pracným řešením. I z tohoto důvodu se nesnažíme o průnik na další trhy a dáváme přednost budování firmy jako spolehlivého dodavatele.
Dlouhodobým cílem firmy je věnovat se především vývoji a finalizaci a patřit k lídrům v oboru.
Text Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *