Všestranný a obratný manipulátor

Letitý problém v řešení dopravy a manipulace s materiálem našel letos na jaře v akciové společnosti Úněšovský statek k řešení. Početnou, ale již technicky nevyhovující mechanizaci nahradil teleskopický manipulátor Kramer 4107.

Akciová společnost Úněšovský statek, která vznikla privatizací státního statku a částečně vklady majetku restituentů vznikla v roce 1994, hospodaří na pozemcích v okrese Plzeň-sever v nadmořské výšce 350 až 700 m n. m. a obhospodařuje 7000 hektarů půdy, z čehož je 4500 hektarů půdy orné. Firma je rozdělena na tři střediska s vlastním vedením a organizační samostatností.
„V posledních zhruba pěti letech jsme zredukovali méně efektivní výroby, což se pozitivně projevilo na hospodářských výsledcích. Našimi stěžejními plodinami jsou jednoznačně pšenice a řepka a další komoditou je mák. Řepku pěstujeme na ploše 1200 hektarů a výměry pšenice jsou ještě o 300 až 400 hektarů větší, mák zabírá plochu 250 ha. Naopak jsme ustoupili od pěstování brambor, které se díky nižšímu množství srážek do našeho regionu nehodí. Každoročně určitou část pozemků zatravňujeme, jelikož v živočišné výrobě jsme zaměřeni na chov skotu ať již masného nebo s mléčnou produkcí, kde nás bohužel omezuje stanovení kvót,“ uvedl ředitel akciové společnosti Ing. Jiří Vaněk.
Vsadili na zkušenosti obsluhy
„Naše pozemky a provozy se rozkládají zhruba na třetině okresu, proto je velice důležité efektivní řešení dopravy a manipulace. Potřeba výměny dosavadní nakládací techniky byla dlouhodobá. Dvanáct starých strojů s datem výroby 1960 až 1970 nevyhovovalo technicky a pochopitelně ani ekonomicky. Několik let jsme proto hledali vhodný stroj, který by je dokázal nahradit. Vlastní výběr manipulátoru nejvíce ovlivnily názory zkušené obsluhy, která měla možnost si prakticky vyzkoušet stroje různých značek. Luboš Orosz, který jako obsluha tráví v kabině manipulátoru opravdu hodně času, navštívil i některé výrobní závody a vybral si techniku, která mu padne přímo do ruky. Věděli jsme v jakých provozech bude u nás manipulátor pracovat. Proto bylo úkolem obsluhy zmapovat technické vlastnosti jednotlivých manipulátorů s ohledem na požadované rozměry, spotřebu pohonných hmot, užitných vlastností i pohodlí v kabině, jelikož manipulátor je v permanenci opravdu denně. V našem hledáčku bylo zhruba deset značek, do užšího výběru se dostaly tři a mezi nimi nakonec zvítězil Kramer.
Manipulátor u nás pracuje od června letošního roku a zatím jsme se nesetkali s podstatnými závadami, šlo pouze o drobnosti, které s sebou zemědělský provoz přináší. Stroj je využíván opravdu na maximum a odpracuje téměř 200 motohodin za měsíc. Jeho vytížení je takové, že vážně uvažujeme o nákupu dalšího manipulátoru,“ říká Jiří Vaněk.
S širokým využitím
Manipulátor musí zvládat přejezdy mezi jednotlivými farmami, které jsou od sebe vzdáleny i 25 kilometrů. Přepravní rychlost 40 km/h je tedy velkou výhodou. Navíc může pracovat i se zapřaženým vlekem, takže bude využíván kromě převozu materiálu například i při sběru kamene, kterého je na pozemcích více než dost. A nakládku kamene zvládne sám i s odvozem. Svoje kvality osvědčil v minulých měsících také při výrobě velkých hranatých balíků, jejichž svoz a stohování zvládl bez potíží a s velkou časovou úsporou a vysokou efektivitou.
Jaké vidí největší výhody manipulátoru Kramer jeho obsluha? „Vyzkoušet v provozu jsem mohl řadu značek a Kramer mi vyhovuje nejvíc. Velice spokojen jsem s manévrovatelností stroje, světlou výškou i výkonem a rychlostí hydrauliky. Jde o stroj, se kterým zvládnu téměř vše, pracoval při senážování i silážování, svozu balíků slámy, v živočišné výrobě je využíván při vyhrnování hnoje. Jako přídavné zařízení střídám vidle na hnůj, paletové vidle i jeřábový hák a lopatu.
I ergonomie kabiny má vysokou úroveň. Pracuji v pohodlí s výborným výhledem a velice se mi líbí automatické řazení, kde ovládám joystickem pouze pojezd vpřed a vzad. Manipulátor velmi dobře pracuje ve svažitém terénu. To ocením například při rozhrnování siláže na jámě, kde svah 40 stupňů nedělá stroji problémy. Výhodou je i zadní závěs s dvouokruhovými brzdami, za manipulátorem mohu táhnout náklad do hmotnosti 15 tun. Vyhovující je i zvedací síla ramene, hydraulický systém je navíc řešen jako multifunkční, takže lze provádět hned několik činností najednou bez ztráty výkonu. Ventilátor je vybaven zpětným chodem, což je dobré například při práci se senáží, kde nemusí docházet ke zbytečným prostojům. Pojezd stroje je navíc hydrostatický, takže s chlazením nejsou potíže. Jednoduchá je i výměna přídavného nářadí, při které díky rychloupínacímu systému nemusím opustit kabinu. Ke stabilitě stroje přispívá i řešení uložení ramene v originálním pevném rámu, navíc je manipulátor vybaven stabilizátorem pojezdu. Samozřejmostí je možnost volby řízení včetně krabího chodu,“ pochvaluje si Luboš Orosz.
Stabilita, nosnost i trhací síla stroje je podpořena větším rozvorem náprav a širším rozchodem kol. Tyto vlastnosti ale nic neubírají na manévrovatelnosti stroje. Jsou kompenzovány možným úhlem natočení kol 48 stupňů, takže manipulátor je schopen se otočit prakticky na místě.
Silnější varianta motoru
V Úněšově pracuje manipulátor se silnějším motorem o výkonu 122 koní (tento model se vyrábí i s motorem o výkonu 100 koní) včetně silnějšího čerpadla pracovní hydrauliky se systémem LS (150 l/min). V nabídce jsou i modely s výkonem motoru 100 koní. Pohonnou jednotkou manipulátorů Kramer jsou čtyřválcové turbomotory Deutz . Model 4107 je vybaven ramenem s dosahem 7 metrů s nosností na vidlích až 4,1 tuny. Přepravní rychlost dosahuje 40 km/h bez jakéhokoliv omezení.
Antivibrační komfortní kabina s prosklenými dveřmi vyhovuje zkouškám ROPS/FOPS. Nechybí v ní třístupňové komfortní topení s prachovým filtrem ani klimatizace. Ovládání funkcí manipulátoru je řešeno joystickem umístěným na konzoli. Široká je i nabídka nářadí. Standardem je lžíce bez zubů 2,5 m3, drapákové nebo paletizační vidle i další zařízení připojovaná rychloupínačem včetně třetího hydraulického okruhu.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *