Všestranný svahový traktor Mounty

Světovou premiéru měl na brněnském veletrhu Techagro svahový traktor Reform Mounty 80H, který mohli návštěvníci zhlédnout v expozici akciové společnosti ŽIVA zemědělská obchodní z Klášterce nad Orlicí. Tato společnost převzala už v roce 2001 všechny aktivity spojené s firmou Reform, včetně výhradního zastoupení pro Českou republiku. Na nové i starší stroje poskytuje servis a majitele strojů Reform zásobuje originálními náhradními díly ze svého centrálního skladu celou Českou republiku.

„Svahový traktor Mounty je zcela novým produktem společnosti Reform,“ řekl u vystaveného exponátu Ing. Jiří Pachel, obchodní zástupce a člen představenstva akciové společnosti ŽIVA. „Vychází z vlastností, které se osvědčily u horského nosiče Metrac, ať již z výrazné svahové dostupnosti, šetrnosti k půdě a výborné manévrovatelnosti v terénu. Přitom převzal vlastnosti klasického traktoru, především větší zatížení náprav a širokou možnost agregace s další technikou.
Traktor Mounty přináší nový pohled na mechanizaci v obhospodařování zelených ploch a horských svahů, vysoké výkony však podává i v běžném polním hospodářství při šetrné výrobě objemných krmiv, mulčování a setí, stejně jako tažný prostředek na farmě, v lesnictví, ovocnářství či vinařství. Mounty je také představitelem hospodárného nosiče komunálních zařízení pro nasazení v letním i zimním provozu.“
Široký sortiment strojů Reform
Předchůdcem svahového traktoru Mounty jsou nosiče Metrac, které přišly do České republiky v polovině devadesátých let a dodnes se jich u nás prodala přibližně sto. „Díky stavebnicovému typu základního nosiče a různým variantám příslušenství lze v současné době přesně přizpůsobit nosič požadavkům zákazníka,“ vysvětlil vedoucí prodeje Pavel Lipenský. „Společnost Reform nabízí široký sortiment těchto nosičů, od menších modelů s mechanickou převodovkou až po nejsilnější nosiče s hydrostatickým pohonem a s úplně novým motorem Perkins o výkonu 63 koní. U tohoto stroje je optimálně sladěn výkon motoru, užitná hodnota a komfort obsluhy, což dokazuje i klimatizovaná kabina ve standardní výbavě.
Pro menší výměru ploch vyrábí společnost Reform menší a finančně zajímavý Metrac 2004S. U všech modelů lze pomocí standardního tříbodového závěsu využít široké škály příslušenství.“
Ve výrobním programu společnosti Reform jsou i stroje Muli vybavené motory splňujícími normu Euro II se zdokonaleným odpružením náprav a kabiny. K rozšíření programu dochází také u jednoosých sekaček, kde je připraveno dvacet různých typů a přes třicet různých adaptérů a příslušenství.
Dva silné a obratné modely
Vraťme se však k traktorům. Podle požadavků zákazníků na zvýšení tažné síly vyvinula v loňském roce firma Reform dva modely svahového traktoru Mounty – 70S a 80S. Malá hmotnost a nízké těžiště zajišťují oběma strojům extrémní stoupavost a maximální svahovou dostupnost. Jsou vybaveny naftovými čtyřtaktními motory Daimler Chrysler s přímým vstřikováním o zdvihovém objemu 3 l, které se vyznačují velkou tažnou silou, elastickým průběhem točivého momentu a nízkou spotřebou. U modelu Mounty 70S má atmosférický motor trvalý výkon 50 kW (68 koní), model Mounty 80 s přeplňovaným motorem dosahuje výkonu 59 kW (80 koní). Mechanická převodovka, u níž je synchronizováno i reverzní soukolí, je jemně odstupňovaná 12 rychlostmi vpřed a stejným počtem vzad, což umožňuje požadovanou optimální rychlost v jakémkoli terénu.
Neobyčejnou obratnost a trakční sílu zajišťuje prostřednictvím senzorů řídicí systém všech čtyř stejně velikých kol s možností přepnutí na řízení předními či zadními koly nebo krabí chod. Jedinečnost inteligentního řízení Reform spočívá v tom, že přední i zadní kola zahýbají pod stejným úhlem a jedou přesně ve stejné stopě. Stlačením spínače lze rychle a pohodlně měnit řízení předními koly na řízení všemi čtyřmi a naopak, a to i během jízdy.
Komfortní pracoviště s dokonalým výhledem
Díky montáži přídavných zařízení v blízkosti nápravy se mohou agregované pracovní stroje, například disková sekačka Reform nebo shrnovače či obraceče píce optimálně přizpůsobovat terénu. Sériově montované hydraulické odlehčování strojů se stará o vyšší trakci i stoupavost a zároveň také o maximální přizpůsobení terénu spolu s co nejvyšší ohleduplností k povrchu. Čelní zdvihací zařízení má nosnost 1300 kg, zadní pak 2000 kg. Stisknutím tlačítka se ovládá elektrohydraulická spojka zadního vývodového hřídele, současně lze pákou nastavit jeho otáčky (540/570). Přední vývodová hřídel se ovládá kolébkovým spínačem.
Kabina traktoru Mounty s přístrojovou deskou a přehledně uspořádanými přístroji i kontrolními, varovnými a ovládacími prvky představuje komfortní pracoviště řidiče. Většinu funkcí lze centrálně řídit prostřednictvím tvarované multifunkční řadicí páky. Prostorná kabina s pohodlným sedákem a opěrkou zad zajišťuje správnou ergonomii při jízdě i řazení a poskytuje dokonalou viditelnost na pracovní zařízení vpředu a přední kola, ke které přispívá svažující se štíhlá kapota. Příkladného odhlučení a odtlumení vibrací se dosáhlo nezávislým zavěšením motoru s převodovkou a kabiny na gumových silentblocích.
„Uživatelé techniky Reform ve světě patří z padesáti procent do sféry zemědělství a z padesáti procent do komunální oblasti,“ říká závěrem Pavel Lipenský. „V České republice je poměr nevyrovnaný, jednoznačně převládá sféra zákazníků z komunální oblasti. Jsem přesvědčen o tom, že uvedením nového svahového traktoru Mounty do České republiky se tento atypický poměr určitě změní.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *