Manipulační technika kompaktních rozměrů nachází v živočišné výrobě každodenní uplatnění. Současný trh nabízí modely určené jak pro malé chovy s několika kusy, tak pro provozy s intenzivní živočišnou výrobou. Dané modely rozdělujeme obvykle do čtyř základních kategorií. Jde o kolové kloubové nakladače, nakladače s řízením všech kol, klasické teleskopické nakladače s různými režimy řízení a nabídku stájových modelů uzavírají smykem řízené nakladače.
Většinu výše zmíněné techniky pohánějí vznětové agregáty, avšak někteří výrobci nabízejí také pohon elektromotory. Vybraná technika je rovněž k dispozici se zážehovými agregáty nebo využívá pohon na zkapalněný plyn. Bez ohledu na typ konstrukce máme k dispozici širokou škálu nářadí, a to nejen pro manipulaci s materiálem, ale také pro úklidové práce a různé speciální činnosti.
Nabídka kolových nakladačů
Kolové modely určené nejen do stájových provozů reprezentuje velmi široká skupina manipulační techniky, vybavená zpravidla tříválcovými a čtyřválcovými vznětovými motory s výkonem 15 až 90 kW (20 až 122 k). Vybrané modely s výkonem do 19 kW (26 k) mohou být opatřeny zážehovými motory. Třetí skupinu tvoří technika s agregáty spalujícími zkapalněný plyn. Z hlediska pohonu pojezdu jsou výše uvedené modely charakteristické hydraulickým nebo hydrostatickým pohonem (pohon prostřednictvím hydraulických motorů se používá u základní výkonové řady). Pohon může být doplněn ručním plynem pro práci při stálých otáčkách bez ohledu rychlost pojezdu nebo funkcí tempomatu. Podle výkonové řady nabízí systém pohonu jeden nebo dva rozsahy rychlosti.
Článek Ing. Filipa Javorka vychází ve Speciálu Farmáře č. 8.