Výkon bez kompromisů

Většina příznivců samojízdných zemědělských strojů má přehled o dění v oblasti motorů. Je zajímavé sledovat, s čím přijdou na trh významní světoví výrobci, jaké mají jejich motory parametry, jakou konstrukci a jak je vyřešený systém úpravy spalin. A také to, kde nachází nové pohonné jednotky uplatnění – zda v traktorech, anebo také ve sklizňových strojích. Poté je třeba již jen vyčkat na příležitost slyšet takový motor pracovat na poli.

O řádné pozdvižení se na podzim roku 2017 postaral velký světový výrobce, firma FPT Industrial. Na stále se zvyšující hlad po výkonu přinesl skutečně pádnou odpověď – nový motor FPT V20. Nejen svým enormním zdvihovým objemem je tento motor koncipovaný pro využití ve sklizňových strojích. Zároveň má poměrně velmi kompaktní rozměry, takže nemá nadměrné požadavky na zástavbový prostor a vyniká i výhodným poměrem výkonu a hmotnosti.

Motor V20 má osm válců uspořádaných do V. Jejich zdvihový objem je celkem dvacet litrů a z tohoto objemu dokáže motor vyprodukovat maximální výkon až 669 kW/910 k. Jak se dá očekávat, i točivý moment je značný – jeho maximum činí 4100 Nm při poklesu otáček na úroveň 1500/min. Základem vysokého stupně účinnosti je řešení, které se osvědčuje u celé rodiny motorů FPT – vysokotlaký systém Common Rail a elektronické řízení motoru přes jednotku ECU. Vstřikovací tlak 2200 barů rozpráší palivo na velmi jemné částečky, které snadno shoří, takže je energie obsažená v palivu využita efektivně. Motor se obejde bez externí recirkulace výfukových spalin, má jednostupňové přeplňování turbodmychadlem s variabilním úhlem lopatek a je vyroben z vysoce odolných materiálů.

Motor V20 byl prezentován na veletrhu Agritechnica na stánku firmy FPT Industrial, ale i v expozici výrobce New Holland.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *