22.04.2022 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkonné mulčovače řeší údržbu velké plochy luk

Krásný výhled na panorama Beskyd mají pracovníci společnosti MORAVAN Mléčná farma a.s. při práci na některých svých pozemcích. Nemají jich málo – starají se dohromady o 3400 hektarů zemědělské půdy. Z toho je v nadmořské výšce 240 – 360 metrů nad mořem celých 750 hektarů travních porostů a 2650 hektarů půdy orné.

Majestátní vrchy byly v době návštěvy podniku redakcí na začátku března ještě pod sněhovou pokrývkou. Průzračný čistý vzduch dělal dojem, že jsou zasněžená úpatí a tím i možnost lyžování na dosah ruky. Nicméně v podniku se již připravovala technika na polní práce – pro setí jařin, ale i údržbu luk. Z jarních plodin podnik pěstuje jarní ječmen, sóju a kukuřici na siláž, z ozimých pak pšenici, řepku, trávy a jetel inkarnát na produkci osiva. Silážní kukuřice spolu s jetelotrávami a jetelem slouží k výrobě objemného krmiva pro stádo 900 kusů dojného skotu. Formou senáží a sušení na seno se sklízejí ještě trvalé travní porosty.

Pro setí tržních plodin se využívá pneumatický secí stroj, který se ale osvědčil i k přísevům luk. Kromě toho prošly některé trvalé travní porosty úplnou obnovou. „Staráme se o velkou výměru travních porostů, první dvě seče sklízíme, a další nárůst hmoty je většinou ošetřen mulčováním,“ říká hlavní agronom Ing. Petr Dostál. „S účinností našeho staršího mulčovače jsme nebyli spokojeni. Hledali jsme tedy nástupce, který by fungoval lépe a zároveň by poskytoval i vysokou plošnou výkonnost, protože plochy luk nejsou malé. Z nabídky strojů na trhu nás zaujaly mulčovače firmy Tehnos. Jednak tím, že se jedná o techniku s horizontální osou rotace, a také nabídkou provedení o velkém pracovním záběru,“ popisuje Petr Dostál začátky modernizace techniky pro údržbu luk v podniku.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down